1. Ana Sayfa
  2. Çocuk Gelişimi

Çocuklarda Vurma Alışkanlığı

Çocuklarda Vurma Alışkanlığı
0

Yazıda Neler Var?

Çocuklarda vurma alışkanlığı bir anda ortaya çıkabilir ve çocuğun anneye vurması ya da arkadaşlarına vurması ebeveynlerin üzülmesine; ne yapacaklarını şaşırmalarına sebep olabilir. Genel olarak bakıldığında, çocuğun arkadaşlarına vurması, onların canını yakma amacını taşıyan bir nedene bağlı değildir. Amaç sadece dikkat çekmektir. Bir anda yarattığı karmaşadan mutlu olan çocukla bu konu hakkında konuşmanın hiç bir yararı olmayacaktır. Peki sorunu çözmek için neler yapılabilir? Ebeveynlere yardımcı olacak ipuçları ilerleyen bölümlerde paylaşılacaktır.

Çocuğun Anneye Vurması

Size vuran bir çocuğunuz varsa, bu konuyu onunla, olay anında değil, sakinleşmesinin sonrasında kesin bir dille konuşmalısınız. Ona, çok sinirlenip öfkelendiğinin farkında olduğunuzu belirtip, bu duygularla başa çıkmasının zor olduğunu bildiğinizi de anlatmalı; ancak bunlarla başa çıkmasına yardımcı olacağınızı kesin bir dil kullanarak anlatmalısınız. Biliyorsunuz ki çocuklar en çok anne ve babalarına güvenirler. Onların bu güvenini sarsmayıp, verdiğiniz sözü yerine getirebileceğiniz izlenimini vermeli ve sonrasında da: “Annelere vurulmaz” demeyi unutmamalısınız.
Çocuklarda Vurma Alışkanlığı

Çocuğun Arkadaşlarına VurmasıÇocuklarda vurma alışkanlığı, onların kötü olduklarını göstermez. Bu alışkanlığı yeni edindiklerinde, ya birilerinden görmüş ya da oyun oynarken keşfetmişlerdir. Ebeveynler olarak bu konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmanız, bu yanlış davranışın devamlılığını önlemenize yardımcı olabilir. Eğer süregelen bir durum halini almışsa, sorunu çözme konusunda yanlış hareket ediyorsunuz demektir. Bu noktada, aile içi huzursuzlukları önlemeli, şiddet içeren hareketleri çocuklarınızın görmesine izin vermemeli; şiddet içerikli filmler izlemelerini engellemelisiniz.

Artık, çocuğun arkadaşlarına vurmasının amacının can yakmak olmadığını, hedefin sadece ilgi çekmek, o anki karmaşadan mutlu olmak olduğunu biliyor olduğunuza göre, şimdi sakin olma sırası önce sizde. Çocuğunuzun tepkilerini takip edip, vurma eylemi sonrasında ona istediği ilgiyi göstermeyerek; davranışının değersizliğini hissettirerek işe başlayabilir ve bu sırada ses tonunuzu değiştirebilirsiniz.

Çocuklarda Vurma Alışkanlığı Nasıl Önlenir?

Çocuğunuzun, vurma eylemini hangi zaman aralıklarında gerçekleştirdiğine dikkat eden gözlemci bir ebeveyn olun. Örneğin, açlık ve yorgunluk onu bu davranışlara sürüklüyor olabilir. Bunu anlamak çok da zor değildir; yemeklerin öncesinde tekrar ediyorsa, muhtemelen bu onun açlığa dayanamadığını göstermektedir ve önlemek için yemek saatini erkene çekebilir ya da çocuğunuza sevdiği sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz. Akşam saatlerinde, uyku öncesi tekrarlayan bir çocuğun anneye vurması durumu söz konusu ise muhtemelen çocuğunuz yorulduğu için agresifleşiyordur; uyku saatini daha erkene çekebilir ya da onu gündüz saatlerinde uyutabilirsiniz.

Çocuğun arkadaşlarına vurması durumu ilk kez gerçekleştiğinde, ebeveynler bu duruma hazırlıksız yakalanmış olabilir; dolayısı ile şaşkınlık içerisinde durumu önleme imkanına sahip olmayabilirler. Ancak sizin çocuğunuz arkadaşlarına bir kaç seferdir vuruyorsa, bilmelisiniz ki bu durum devam edecek; son olmayacaktır. Arkadaşları ile oyun oynadığı zamanlarda onu sürekli izleyebilirsiniz. İlgi ihtiyacının, çocuklarda vurma alışkanlığının nedeni olduğunu belirtmiştik. Çocuğunuz parkta oyun oynarken sık sık “Anneee” diye sesleniyorsa, bu sizin, onun yaptıklarını görmenizi izlemesinden kaynaklanmaktadır. Dolayısı ile çocuğunuza yakın olursanız, çocuğun arkadaşlarına vurma alışkanlığı muhtemelen kısa zaman içerisinde son bulacaktır.

Her şey size ve sizin çocuğunuza olan davranışlarınıza bağlı. Onu kucaklar; zaman zaman ona gülümser, arada bir küçük ödüllerle şımartırsanız, çocuğunuzun size bağlılığı artacak ve dolayısı ile sizi üzmemek adına yapabileceğinin en iyisini yapacaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap