1. Ana Sayfa
 2. Çocuk Gelişimi

Asperger Sendromu Nedir?

Asperger Sendromu Nedir?
0

Yazıda Neler Var?

Asperger Sendromu Nedir ve Aperger Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Asperger sendromu nedir? Asperger sendromu çocukluk dönemlerine başlamakta ve çocukların sosyal ilişkilerini olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Asperger sendromu belirtileri arasında en göze çarpan belirti içe kapanıklıktır. Aynı zamanda iletişim kurmada güçlük çekme asperger sendromu olan çocuklarda görülür. Ayrıca asperger sendromu genel itibariyle otizm ile karıştırılmaktadır. Gerçekten de otizme benzer özellikleri bulunmaktadır. Ancak otizmden farklı bir bozukluktur. Otizme benzer yönlerinden birisi hastalığın nedeni tam olarak bilinememektedir. Ayrıca bireyin tüm yaşamı boyunca etkisi bulunmaktadır. Asperger sendromu nedir? Otizmden farklı olarak çocukta iletişim ve konuşma da gerileme olmaz. Ayrıca otizm daha küçük yaşlarda görülürken asperger sendromu daha büyük yaşlardaki çocuklarda görülebilmektedir.

asperger sendromu nedir

Asperger Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Asperger sendromu nedir? 4-11 yaşları arasında genelde görülebilen ve çocuğun aşırı içe kapanması ile kendini gösteren bir hastalıktır. Bilişsel gelişim de eksiklik ve sosyal beceriler de eksiklik gibi bir takım özellikleri vardır. Ayrıca asperger sendromu tanısı koymak için çocuğun doğal olarak yaşam becerilerine, motor becerilerine, sosyal becerilerine, öğrenme tarzına bakılır. Erken tanı koymak çok önemlidir. Özellikle yetişkinlik yıllarda tanı koymak zor olduğu için ne kadar erken tanı konulursa o kadar etkili müdahale yöntemleri geliştirilir. Genel olarak asperger sendromu belirtileri aşağıdaki gibidir;

 • Konuşma var ancak konuşmayı sürdürme de zorluk yaşarlar.
 • Değişiklikten hoşlanmaz, rutin olan şeyleri severler.
 • Motor becerileri diğer yaşıtlarına göre geri kalır
 • Sevdiği konular ile ilgili fazla konuşurlar
 • Aşırı içe kapanıklık vardır
 • Sınırlı sayıda konulara ilgileri vardır. Bu konular üzerinde çok detaylı düşünme durumu vardır.
 • Tekdüze konuşma stilleri vardır.
 • Tekrarlayıcı davranışlarda bulunurlar.
 • Konuşmaları daha çok resmi sohbet havasında geçer. Göz göze gelmekten kaçınırlar.
 • Karşıdaki kişinin konuşmasındaki değişimleri algılayamaz. Kişi espri yaptığında anlamaz ve tepkisiz kalır.

Asperger sendromu nedir? Çocuğun aşırı içe kapanık olması ve sınırlı sayıda konulara ilgi duymasıdır. Yukarıda verilen belirtilerin iyi gözlemlenmesi gerekmektedir. Çocuğu sosyal ilişkileri çerçevesinde daha çok ele almalı sosyal becerilerde ciddi problemlerin olması gerekir.

Sonuç olarak asperger sendromu nedir? Çocuğun ilgili olduğu konularda aşırı konuşması ve detaycı düşünmesidir. Bu noktada asperger sendromu tedavisi gerekir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap