1. Ana Sayfa
  2. İnsan İlişkileri

Hipnoz Nedir ve Hipnoz Tedavide Nasıl Kullanılır?

Hipnoz Nedir ve Hipnoz Tedavide Nasıl Kullanılır?
0

Yazıda Neler Var?

Hipnoz Nedir ve Hipnoz Tedavide Nasıl Kullanılır?

Hipnoz nedir? Yunanca da Hipnosis olarak geçen ve uyku anlamına gelen bir kavramdır. Ancak hipnozun uyku ile alakası yoktur. Çünkü uyku esnasında kişinin beyin dalgalarının yavaşladığı görülür. Ancak hipnoz sırasında kişinin beyin dalgaları hala aktiviteye hazır bir şekilde uyanık bir insanın beyin dalgaları gibi gözükmektedir. Günümüzde Türkiye’de hipnoz tekniğinin önemi yavaş yavaş anlaşılmaya başlamıştır. Her ne kadar Türkiye hipnozun faydalarını geç fark etse de artık yavaş yavaş tedavilerde kullanılmaya başlanmıştır. Şu ana kadar Türkiye’de hipnozun öneminin anlaşılamamasının sebebi materyalist psikiyatristlerin hipnoza tedavi yöntemi olarak bakmamasından kaynaklıdır. Ancak günümüzde artık hipnoz psikolojik rahatsızlıklar da psikoterapiler eşliğine yardımcı bir metot olarak kullanılmaya başlanmıştır.

hipnoz nedir

Hipnoz Tedavisi

Hipnoz tekniği tek başına tedavi için kullanılması ne yazık ki kişiyi olumsuz etkilemektedir. Hipnoz tekniği tek başına tedavi aracı olarak kullanılamaz. Sadece yardımcı bir metot olarak kullanılabilir. Hipnoz nedir? Hipnoz tekniği psikoterapiler esnasında uzman dahilinde yapılması gereken bir tekniktir. Uzman kişiyi hipnoz altına aldığında kişiye psikoterapötik telkinlerde bulunarak kişinin iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Hipnoz nedir? Hipnoz tekniği aynı zamanda birçok rahatsızlığa faydası olan bir tekniktir. Hipnozun yararlı olduğu durumlar şöyledir;

  • Günlük stres ve sıkıntılar ile baş etmede
  • Fobik bozukluklarda
  • Dikkat eksikliklerinde
  • Sigara alışkanlığından kurtulmak için
  • Yeme bozukluklarında
  • Cinsel problemlerde
  • Psikosomatik bozukluklarda
  • Uyku bozukluklarında ve diğer birçok psikolojik bozukluklarda terapide yardımcı bir araç olarak kullanılabilir.

Hipnoz tamamen telkin yoluyla kişiyi etkisi altına alır ve kişiyi yine telkin yoluyla normal hale getirir. Hipnoz tekniği demans hastaları, küçük çocuklar, zihinsel engelli kişiler hariç herkese uygulanabilen bir tekniktir. Genellikle kişiler hipnoz altındayken tüm sırlarını ortaya dökme ihtimaline karşı hipnozdan uzak durmak ister. Ancak hipnoz altındaki kişiler ilaçla hipnoz dışında her türlü hipnoz durumunda kişiliğine uygun olmayan şeyleri söylemez. Hipnozu uygulayıcı kişi bile kişinin bilmesini istemediği şeyleri öğrenemez. Aksi takdirde kişi uyanma aşamasına gelir ve transa geçiş yüzeysel olur.

Sonuç olarak hipnoz nedir? Hipnoz alanında uzman olan kişilerin uygulaması gerekmektedir. Bu da psikiyatristlerin alanına girmektedir. Farklı bir kişinin hipnoz tekniğini kullanmaya çalışması geri dönülemez sorunlara yol açabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap