1. Ana Sayfa
  2. İnsan İlişkileri

Bilinçaltı Nedir ve Bilinçaltında Neler Var?

Bilinçaltı Nedir ve Bilinçaltında Neler Var?
0

Yazıda Neler Var?

Yolda giderken bir arabanın sizi takip ettiği izlenimine kapıldınız. Bu durumda ne yaparsınız?
sfgf
Olduğum yerde durur arabanın geçmesini beklerim. O da benimle durmuşsa gider neden beni takip ettiğini sorarım.
Birden tam tersi yöne doğru hızlıca hareket ederim.
Arabadakilerin göreceği şekilde telefonumu çıkarır tuşlamaya başlarım.
Bir köşeden döner dönmez kaçmaya başlarım. En yakın mekana girer gizlenirim.

Doğru!

Yanlış!

O gün işten çıkınca en sevdiğiniz dizinin yeni bölümünü izlemeye gideceksiniz. Ancak işten çıktıktan sonra arkadaşlarınız aradı ve sizi yanlarına davet ettiler. Bu durumda ne yaparsınız?
Kabul etmem. Bir an önce eve gidip yeni bölümü izlemek isterim.
O an buluşma isteğim varsa diziyi izlemeyi öteler yanlarına giderim.
Kesin giderim.
Yeni bölümü izledikten sonra ancak gelebileceğimi söylerim.

Doğru!

Yanlış!

Çok sevdiğiniz dizinin yeni bölümünü izlerken birden kapı çaldı ve en yakın arkadaşınız gözyaşları içerisinde kapıda karşınıza çıktı. Aşk acısı gönül yarası meselesi olduğunu söyledi. Bu durumda ne yaparsınız?
fdhdf
Hem onu teselli etmeye çalışır hem de bir yandan diziyi izlemeye çalışırım.
Diziyi kapatır tamamen ona dikkatimi veririm.
Onu teselli edip dinlerken aklımda sürekli dizi vardır.
Kendini toparlaması için ona zaman verir gidip elini yüzünü yıkamasını isterim. Böylece o kendine gelene kadar diziyi izlemeye devam ederim.

Doğru!

Yanlış!

Sevdiğiniz kişi sizi ilk defa evine davet etti. Bu durumda ne düşünürsünüz?
fdbdf
Evlerinin normal apartman dairelerinden biri olduğunu düşünürüm.
Hiçbir şey aklımdan geçmez.
Bahçeli güzel bir ev hayal ederim.
Şatafatlı bir saray hayal ederim.

Doğru!

Yanlış!

Gecenin 3’ünde kapınız çaldı. Ne yaparsınız?
fdgdf
Kötü bir şey olduğunu düşünür endişelenirim. Ama kapıyı açmaktan korkarım.
Yanlış zile bastıklarını düşünürüm.
Mutlaka yakınlarımdan biri olduğunu düşünürüm. Kapıyı açarım.
Sevgilim olduğunu düşünmek isterim.

Doğru!

Yanlış!

Sonucu görmek için quizi paylaş !

Subscribe to see your results

Temel Dürtü Testi

%%personality%%

%%description%%

%%personality%%

%%description%%

Loading...

Bilinçaltı Nedir ve Bilinçaltında Neler Var?

Bilinçaltı nedir? İnsanların günlük hayatında sergilediği her türlü davranışını yönlendiren şeyin bilinçaltı olduğu söylenir. Bilinçaltı kavramı Freud tarafından ortaya atılmıştır. İnsanın yaşamı boyunca edindiği tüm alışkanlıklar bilinçaltına kaydedilmektedir. Ve böylece insanlar bu alışkanlıkları istemsiz olarak yapmaya başlıyorlar. Örnek olarak araba kullanmayı öğrendiniz. Birkaç defa arabaya binerek davranışı otomatikleştirdiniz. Böylece araba kullanma alışkanlığı bilinçaltına kaydolmuş oldu. Bundan sonra kişi uzun yıllar sonra tekrar arabaya bindiğinde bilinçaltı kişiye emirler yollayarak araba kullanmayı tekrar yaptırmaktadır. Bilinçaltı nedir? Bilinçaltı insanı yönlendirmektedir. Ancak insan kendi bilinçaltının farkında olarak onu kontrol etmeyi de öğrenebilir. Bunun için farklı yollar mevcuttur.

bilinçaltı nedir

Bilinçaltını Yönlendirmenin Yolları

Bilinçaltı nedir? İnsan kendi beyninin farkında olmadığı kısımdır. Bir bakımı sınırı olmayan bir depo da denebilir. Çünkü insan ömrü boyunca ne yaşamış ise bilinçaltında saklı tutulmaktadır. Böylece bilincimizin farkında olmadığı davranışları bilinçaltımız depodan çıkarıp insanın önüne serer. Bilinçaltına kaydettiğimiz birçok duygu da insanı gelecekte kanser olmasına bile neden olabilir. Bu nedenle insanın bilinçaltına kodlaması gereken şeyleri titizlikle seçmesi gerekir. Çünkü insanın yüzleşmekten korktuğu anılar, alışkanlıklar, istekler, arzular bilinçaltındadır. Bu nedenle bilinçaltını yönlendirmenin yolları vardır. Bunları;

İnsanları Dinlememek

Çevre insanı oldukça etkilemektedir. Örneğin insanın çevresinden biri sürekli kişiye işe yaramaz bir adam olduğunu söyleyip durmaktadır. Bu tekrar tekrar kişiye söylenen sözler bir süre sonra istenmeyen anılar bölümlerine kodlanıyor. Ardından ilerleyen zamanlarda istemsiz olarak tekrar gün yüzüne çıkıyor. Ancak kişinin cesaretinin kırılmış bir şekilde ve öfke dolu haliyle gün yüzüne çıkıyor. Bu da insanı olumsuz etkiliyor. Bunların olmaması adına kişi çevresinin o kadar çok dinlememelidir.

Bilincin Farkında Olma

Çocukluktan elde edilen anılar bilinçaltında 25 yaşına kadar uyumaktadır. 25 yaşından sonra kişinin davranışları ve düşüncelerini yönlendiren bir pozisyona girmektedir. Bunun önüne geçebilmek adına insanın kendisini yanıltan düşüncelerden uzak durması gerekir.

Telkin Etme

Bilinçaltı nedir? Bilinçaltı gerçek ile gerçek olmayan durumları ayırt etmez. Neyin mantıklı olduğu neyin mantıksız olduğu bilinçaltı bilmez. Bu durumda kişi gün boyunca mantıklı ve olumlu düşünceleri kendine telkin etmelidir. Kişiyi sakinleştiren bu telkinler bir müddet sonra bilinçaltında yatan olumsuz düşüncelerin yerini alır.

Alışkanlıklardan Kurtulmak

Kişi alışkanlıklardan kurtulmak için o alışkanlığa iten düşünceyi bulması gerekir. Düşünceyi bulduktan sonra yerine farklı bir alışkanlığa itebilecek bir başka düşünce ile yer değiştirebilir.

Son olarak bilinçaltı nedir? İnsanın farkında olmadığı zihnin bilincin dışında kalan şeylerdir. İnsan bilinçaltını yönlendirmek istediğinde yukarıdaki konuları yapması gerekir. Aynı zamanda kişi ne kadar olumlu düşüncelere sahip olursa o kadar bilinçaltına olumlu düşünceler kodlanır. Böylece kişi davranışlarını olumlu yönde etkileyebilecektir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap