1. Ana Sayfa
  2. İnsan İlişkileri

Adam Kayırma Psikolojisi Nedir?

Adam Kayırma Psikolojisi Nedir?
0

Yazıda Neler Var?

Adam Kayırma Psikolojisi Nedir?

Adam kayırma hepimizin bildiği iltimas kavramı içerisinde yer almakta hatta aynı anlama gelmektedir. Sosyal kimlik teorisinin kuramcılarının bir araştırmasında kişiler genelde kendilerine yakın görüşte olan insanları her zaman yanlarında istemektedirler. İnsanın kendi kabiliyeti, becerisi, başarısı dışında bir mevkiye ya da bir konuma getirilmesidir. Genelde sadece akrabalık ilişkilerine göre kişileri seçmedir. Aynı zamanda adam kayırma hanedan ya da monarşi gibi bir sistem içerisinde oldukça benzer yönler vardır. Özellikle geleneksel yöntemlerin çok olduğu toplumlarda adam kayırmacılık oldukça fazladır. Özellikle aile şirketlerinin, aile işletmelerinin adam kayırmacılığı yapmaları oldukça sık görülür. Ancak bunlar ülke ekonomisine etki eden aile şirketlerinde görülmesi de hem ekonomiye hem de şirkete oldukça olumsuz etkileri olmaktadır.

adam kayırma

Adam Kayırmanın Çalışanlar Üzerinde Etkileri

Adam kayırma toplum içinde daha çok torpil olarak bilinmektedir. Halk dilinde torpil, insanların bir tanıdıkları vasıtası ile istedikleri konuma gelmelerini göstermektedir. Şu son zamanlarda adam kayırmanın çoğaldığı bir noktada insanların geleceklerine dair kaygıları artmaktadır. Hem ülke olarak hem de toplum olarak insanlar çok kolay depresyona ve benzeri rahatsızlıklara girebilmektedir. Çünkü toplumun huzursuzluğu sürekli kısır döngü içerisinde olan bugünü kurtarmaya dönmüş durumdadır. Toplum kayırma, rüşvet, iltimas gibi nedenlerden dolayı çöken ahlak yapısını görmektedir.

İşe girmek isteyen bir kişinin bir tanıdığı olmaması durumunda yaşadığı kaygı durumu insanları ister istemez psikolojik etkilemektedir. Çünkü kişi de yalnız duygusu ve beraberinde baskıya maruz kalması birçok şeyi tetiklemektedir. Kişi bu duyguları en çok işe girdiği bir yerde kayırmanın fazla olduğu ortamda hisseder. Günümüzde bu sebeplerden intihar eden kişiler bile çıkmaktadır. Aynı zamanda toplum içerisinde suç oranlarının yükselmesine de neden olmaktadır. Toplum içerisinde eşit davranma olgusunun eksikliği insanları ahlak dışı yollara sürüklemektedir. Aynı zamanda unutulmamalıdır ki adam kayırmanın olduğu bir yerde üreten ve başarılı işler çıkması oldukça zordur. Toplumun ilerlemesi ancak liyakat sistemine bakar.

Sonuç olarak adam kayırma toplum üzerinde psikolojik etkilere sahip olan bir kavramdır. Bu durumda insanların kendi gelecekleri için kaygıya kapılmaları aynı zamanda ülkenin geleceği içinde kaygıya kapıldıklarını gösterir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap