1. Ana Sayfa
  2. İnsan İlişkileri

Doğum Sırası Kişiliği Etkiler Mi?

Doğum Sırası Kişiliği Etkiler Mi?
0

Yazıda Neler Var?

Doğum Sırası Kişiliği Etkiler Mi?

Doğum sırası insanın kişiliğini etkileyen bir özelliği vardır. İnsan kişiliği birçok faktör tarafından etkilenir. Bunların içerisinde insanın doğum sırasının da kişilik üzerinde küçümsenemeyecek derecede etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Çocuk doğar ve ailenin kaçıncı üyesi olduğunu ortaya çıkar. Çocuğun kişilik gelişiminde çocuğun etkileyen doğum sırası ailenin tutumlarına göre belli olur. Ailenin tek çocuğu olan insanların kişiliği ile ailenin en büyük çocuğu olan insanların kişiliği oldukça farklıdır. Ortanca çocuk olmak ya da en küçük çocuk olmak yine insanın farklı kişiliğe sahip olmasını ortaya koyar. Bu konuda ilk adımı Alfred Adler atmıştır. Adler, insanın kişiliği üzerinde doğum sırasının oldukça önemli olduğunu vurgulamıştır.

doğum sırası

Doğum Sırası ve Bireyin Kişiliği

Doğum sırası ile birlikte bireyin kişiliğini ortaya koyan bazı özellikler vardır. Bu özellikler ise aşağıdaki gibidir;

İlk Çocuk Olmak- En Büyük Çocuk olmak

Ailenin ilk doğan çocukları kendinden sonra gelen kardeşleri için erken yaşta sorumluluk almayı öğrenirler. Genel olarak lider özelliklere sahip olurlar. Ayrıca kardeşi doğduğu zaman tahtını yitirmiş kral gibi olurlar. Bu zamana kadar kendisine olan ilgi birden azaldığını hisseder ve kardeş kıskançlığı başlar. Bağımlı olmaya ve çok fazla çalışmaya böylece kardeşlerine olan ilgiyi kendi üzerine çekmeye yoğunlaşır. Bu büyüyünce de devam eder. Sürekli ilgiyi kendisinde toplamak ister. İtibar görmek ve takdir edilmek isterler.

En Küçük Çocuk Olmak

En son doğan çocuklar ailenin göz bebeğidir. Aile tarafından şımartılmış olanlardır. Genel olarak ciddiye alınmazlar. Her zaman ailenin gözünde çocuk olarak kalırlar. Aile içerisinde kendinden büyük ve güçlü kardeşleri ile yarışmak zorunda olurlar. Bu da onlarda yetersizlik duygularının oluşmasına ve özgüven eksikliğine yol açar. Ama çevresinde birçok uyarıcı ile karşılaştığı için gelişmesi iyi yönde olur. Diğer kardeşlerine nazaran önüne çıkan engelleri kolay ve hızlı bir şekilde aşarlar.

Ortanca Çocuk Olmak

Doğum sırası olarak en küçük ile en büyük arasına sıkışmış hissetmektedir. Çünkü kendinden büyük kardeş öncelikli konumdadır. Kendinden küçük kardeşi de fazla ilgi görmektedir. Ortanca çocuk ise kendini aile dışına itilmiş hisseder. Böylece hayatın haksız ve adaletsiz olduğunu düşünmeye başlarlar. Bu nedenle adalet ve eşitlik kavramlarına aşırı önem verirler. Ortanca çocuklar arabulucu rolü de üstlenerek bazen etkili iletişim gücü de ortaya çıkabilir.

Sonuç olarak doğum sırası kişilik üzerinde etkili olmaktadır. Çünkü aile içerisinde ilk çocuklar her zaman öncelikli konumdadırlar. Küçükler her zaman ilgiyi üzerlerine çekerler. Ortanca çocuklar ise zavallı ben tutumu sergilemektedirler.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap