Hoş Geldiniz. Tarih: 17.01.2019

Otizm Nedir ve Otizm Nedenleri Nelerdir?

Otizm Nedir ve Otizm Nedenleri Nelerdir?Otizm Nedir?Otistik nedir? Yaygın gelişim bozukluklarının en şiddetlilerinden birisidir. Otizm nedir? Genelde otizm ya da “çocukluk otizmi” olarak anılır. Bu gelişim bozukluğu dil, algı ve motor gelişiminde eksikliklerden oluşabilir. Otizm bozukluğu gerçeklik testi ve sosyal durumlarda işlev yetersizliği de dahil olmak üzere geniş bir sorunlu davranışlar bütünüdür.

Bebeklik ve çocuklukta otizm ilk kez Kanner (1943) tarafından tanımlanmıştır. Otizm nedir? Genellikle çocuk 30 aylık olmadan saptanır ve yaşamın erken haftalarında kuşku oluşabilir. Yapılan araştırmalara göre empati eksikliği, başkalarına karşı ilgisizlik ve taklit etme yetersizliği gibi otistik davranış belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtiler 20. ay gibi erken bir dönemde ortaya çıkabildiği bulunmuştur.

 

otizm nedir

Otizme Neden Olan EtkenlerOtizmin nedeni ya da nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Ancak yapılan birçok araştırmaya göre merkezi sinir sistemindeki temel bir rahatsızlığın otizme yol açtığı yönündeki görüşler mevcuttur.

Birçok araştırmacı otizmin doğuştan gelen ve bebeğin algısal-bilişsel işleyişini bozan bir hastalıktır. Yani dışarıdan gelen uyarımları işleme ve dünya ile ilişki kurma yeteneğini bozan bir tip kusurla başladığını düşünmektedir.

Yeni MRI araştırmaları, beyin anatomisinde görülen anormalliklerin otizme özgü beyinde görülen metabolizma farklılıklarında ve davranış fenotiplerinde rol oynuyor olabileceğini gösteriyor. Toplanan veriler, genlerin veya doğum öncesinde maruz kalınan çeşitli etkenlerin yarattığı hasarın bu durumda önemli bir rolünün olduğunu gösteriyor. Genetik etkilere vurgu yapan veriler, otistik bozukluğu olan çocukların kardeşlerindeki ‘’otizm nedir?’’ riskinin incelendiği çalışmalara dayanıyor. Bu çalışmalardaki tahminlere göre, otistik bir çocuğun olduğu ailelerde diğer bir kardeşin de otizmli olma riski %3 ila %5’tir. Bu oran düşük gibi görünse de otizmin nüfusa göre yaygınlığı ile karşılaştırıldığı zaman son derece yüksek bir orandır.

Son zamanlarda gerçekleştirilen en kapsamlı otizm ve genetik etkenler araştırması, genlerdeki küçük ve ender rastlanan farklılıkların ‘’otizm nedir?’’ riskini arttırdığını ortaya koymaktadır. Bulunan bu sonuçlara göre beyindeki glutamat nörotransmitter sisteminin otizmde rolü vardır.

Sonuç olarak, ‘’otizm nedir?’’ gelişimin erken dönemlerindeki yanlış bağlanmadan kaynaklanıyor olabilir. Yani glutamat nöron etkinliğini arttırarak erken gelişim evrelerinde yanlış bağlantılara neden olmaktadır. Son olarak, genetik aktarımın biçimi henüz tam olarak anlaşılamamıştır.

Fakat akrabalarda da gerçek otizmden daha hafif diğer bilişsel ve sosyal eksikliklerin görülme riskinin yüksek olduğu bilinmektedir. Bu durumda olan bireylerin otizm tedavisi alması gerekmektedir.BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ