1. Ana Sayfa
 2. İnsan İlişkileri

Psikolojik Olarak Hayatın Zorluklarına Karşı Dayanıklı Olmanın Yolları

Psikolojik Olarak Hayatın Zorluklarına Karşı Dayanıklı Olmanın Yolları
0

Yazıda Neler Var?

Psikolojik olarak her insan yaşamının muhakkak belli zamanlarında güçlükler yaşamaktadır. İşsiz kalma, maddi sorunlar, ilişkilerin sonlanması, sevdiğimiz insanların ölümü gibi durumlar yaşamımızın bir parçasıdır. Ancak bu sorunlar her insan için aynı olsa da bunlarla mücadele etme yöntemimiz her insan için farklıdır. Kimi insanlar hayatlarına kaldıkları yerden devam etmekte, kimileri de bu sorunlara takılı kalmaktadır. Özellikle böyle sorunlarla baş edebilmekte zorluk çekenler kendilerini depresyonun kucağında bulabilmektedir.

İnsanın psikolojik dayanıklılığını etkileyen unsurlar ise şöyledir;

 • İnsanın kendisini sevmesini sağlayan, özgüvenini artıran, cesaretini ortaya koymasını sağlayan bir destek mekanizmasının varlığı
 • İletişimin güçlü olması
 • Mantıklı ve gerçekçi planların yapılması ve bunların hayata geçirilebilmesi
 • Duygu, düşünce ve davranışların kontrolü
 • Kişinin benlik algısının olumlu olması ve sorunlarla baş edebilecek güveni kendinde duyması

Psikolojik olarak dayanıklı olan insanların ortak kişilik özellikleri ise;

 • Çoğu insandan daha iyimser olmaya çalışma
 • Karşılaşılan sorunları iyi analiz edip değerlendirebilme
 • Değişimin hayatın kendisi olduğunu kabullenme ve her zaman isteklerimizin gerçekleşemeyeceğini anlama
 • Değiştirebilecekleri durumlara odaklanma ve tüm enerjilerini buraya harcama
 • Başka insanların yardım etmesine olanak tanıma

Bu durumda kişinin psikolojik olarak dayanıklı olabilmesi nasıl mümkün olabilir? Birlikte bakalım;

Hatalarınızdan ders alın ve kendinizi sürekli gelişime odaklayın

Hayatımızda karşılaştığımız sorunları birer felaket olarak görmektense öğrenilecek, deneyim kazanacak birer öğreti olarak bakmak psikolojik dayanıklılığımızı artıracaktır. Zor dönemler insan hayatının birer parçası olduğunu unutmayalım. Böylece başımıza gelen felaketler yüzünden kendimizi ya da bir başkasını suçlamayız. Sadece hayatımızın birer parçası olduğunu kabulleniriz.

Psikolojik olarak hayatınızda sizi destekleyen insanlar olsun

Hayatınızın zor dönemlerinde sizin yanınızda olacak kişiler olsun. Çünkü onlar sizin birer destek mekanizmalarınızdır. Böylece hayatın zorluklarıyla yüzleşmede psikolojik olarak dayanıklılığınız artacaktır.

Neden sorusu yerine nasıl sorusuna odaklanın

Aklınızdaki soru kalıplarını güncelleyin. Neden soruları yerine nasıl sorularını sorun. Çünkü bu hayatta başımıza gelen kötü olayların çoğunlukla mantıklı bir açıklaması yoktur. Bu yüzden neden yerine nasıl sorusuna odaklanın. Aksi takdirde yanıtı olmayan neden soruları ile işin içinden çıkamayız. Sürekli kendimizi ya da başkalarını suçlarız. Öfke krizlerine tutuluruz. Depresyona sürükleniriz. Ama nasıl sorusu ile hareket edersek sorunlara daha farklı açıdan bakar ve çözüm üretmeye çalışırız.  

Duygularınızı kontrol etmeyi öğrenin

Kaygı, öfke, korku, üzüntü, umutsuzluk gibi olumsuz duygular bizim çevremizi olduğu gibi görmemizi engelleyen duygulardır. Psikolojik olarak dayanıklı olan kişiler bu duyguları kontrol etmeyi bilir. Tüm dikkatlerini yapıcı olan etkinliklere yönlendirirler. Kendilerini daha sağlıklı bir şekilde ifade ederler.

Psikolojik olarak düşündüğünüzden daha güçlüsünüz

Psikolojisi sağlam olan kişiler karşılarına çıkan problemlerin üstesinden gelebileceklerine dair kendilerine güven duyarlar. İnsanın özgüveni yaşanan olayları, durumları nasıl anlamlandırabileceği konusunda diğer insanlara göre fark yaratabilmektedir. Bu durumda şu ana kadar karşılaştığınız bütün zorlukları ve onlarla nasıl baş edebildiğinizi bir kağıda yazıp not edin. Böylece geçmişte yaptığınız hataları görebilir ve bundan sonraki olaylarda daha yapıcı yaklaşabilirsiniz.

Sonuç olarak hayatımızda karşımıza çıkan olumsuz olayları önceden bilemeyiz ve engelleyemeyiz. Ancak bu olaylarla nasıl baş edebileceğimizi öğrenebiliriz. Psikolojik olarak daha dayanıklı duruma gelebiliriz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap