1. Ana Sayfa
  2. Çocuk Gelişimi

Çocuk Yetiştirmek İçin Bilmeniz Gereken 5 Madde

Çocuk Yetiştirmek İçin Bilmeniz Gereken 5 Madde
0

Yazıda Neler Var?

Çocuk yetiştirmek için çok çaba ve büyük sorumluluklar gerekmektedir. Anne ve babalar çocuk yetiştirirken bazı durumlarda başarısız olabilmektedir. Bu başarısız oldukları durumlarda yaptıkları hataları, iyi niyetle sergilenmiş tutumları farkında olmadan yapmaktadırlar. Böylece çocukların gelecekte sorunlar yaşamasına neden olmaktadırlar. Ebeveynlerin tutumu çocuk üzerinde psikolojik, sosyal, kişilik yapısını büyük oranda etkilemektedir. Çocuğun gelişim sürecinde anne ve baba bazı sorunlarla karşılaşabilirler. Böyle durumlarda anne ve babalar kendilerini çaresiz hissedebilirler. İşte bu noktada çocuğun sağlıklı bir birey olma yolunda gelişim göstermesi için anne ve babaların dikkat etmeleri gereken hususlar vardır.

Çocuğunuza Koyduğunuz Kurallar Net Olmalı

Çocuk yetiştirmek için ebeveynler çocuklarına bazı kurallar koyarlar. Bu kurallar tutarlı ve net olmalıdır. Her çocuk özeldir. Bazı çocuklar bağımsız olmak ister bazı çocuklarda kurallara uyma eğilimi gösterebilirler. Ama çocuğun mizacı nasıl olursa olsun anne ve babanın koyduğu kurallar, net sınırlar ve anne ve babanın sağlam duruşu çocuğun dünyayı daha güvenli algılamasına yol açar. Bu noktada kural koyarken esnek ve tutarlı olunmalıdır. Özellikle anne ve baba çocuk için bir kural koyarken koyduğu kuralın nedenini de açıklamalıdır. Kurala uyulmadığında ne tür sonuçların açığa çıkacağını da çocuğa açıklamalıdır.

Anne-Baba Arası Tutarsızlık

Çocuk yetiştirmek için anne ve babanın da arasında sağlıklı bir iletişimin olması gerekir. Çocuk yetiştirmek konusunda anne ve babanın aynı tarafta olması gerekir. Çünkü anne ve babanın tutarsız davranışları çocuk üzerinde farklı bir algı yaratabilir. Çocuk annesinin yapmasını istemediği bir davranışı babasında görebilir. Ya da annenin yasakladığı bir şeyi baba izin verebilir. Böyle bir durumda çocuk doğru ve yanlış kavramlarının ayırdına varamaz. Konulan kuralların sınırlarını kestiremez. Böylece çocukta dengesiz davranışlar ortaya çıkar.

Çocuğun Her İstediğini Yapmak

Çocuğun istediği birçok şeyi yerine getirmek yapılan en büyük hatalardan biridir. Her anne-baba kendi çocuklarının mutluluğunu ister. Böylece çocuğu üzülmesin diye birçok isteğini karşılamaya çalışmaktadır. Ancak anne-babanın bu tutumu çocukta davranış bozukluğuna yol açar. Çocukta tatmin olmama ve doyumsuzluk ortaya çıkar. Çünkü çocuk her isteğinin yapılmasını ve her istediğinin elde etmeye çalışır.

Aşırı Korumacı Anne-Baba Tutumu

Çocuk yetiştirmek için her anne ve baba kendi çocuklarını güvenliğini isterler. Ancak bu durum öyle bir hal alır ki çocuğun güvenliği için çok aşırı korumacı davranırlar. Anne-babanın bu tutumu çocuğun gelişimsel becerilerini ve psiko-sosyal özelliklerini kötü etkiler. Böyle anne ve babalar genelde çocuğun neyi istediğini daha çocuğa sormadan yerine getirmeye çalışırlar. Böylece çocuk zamanla kendini ifade etmekte zorlanan bir birey haline gelir. Özellikle çocuk bir problemle karşılaştığında anne ve baba çocuğun o problemi çözmesine destek olmak yerine çocuklarının bir şey yapmasına izin vermeden o problemi çözerler. Böylece çocuk sorunlarla baş edebilecek düzeye gelemez ve bu beceriyi kazanamaz. Kendi başına karar vermesi zorlaşır. Kendini tanımakta zorlanır. Özellikle bir işi yapmadan önce her zaman başka kişilerin onayına ihtiyaç duyar. Yetişkinlikte başka insanlara bağımlı olarak yaşarlar. Özgüveni düşük bireyler olarak yetişirler. Bu durumda çocuk yetiştirmek için çocuğun kendini ifade etmesine, sorumluluk almasına, kendi kararlarını kendisinin vermesine izin verin.

Koşullu Sevgi

Çocuk yetiştirmek için bazı anne-babalar çocuğun kurallara uymasını sağlamak için bazı koşullar öne sürerler. Şunu yaparsan seni sevmem tarzı cümleler bazı aileler tarafından oldukça sık kullanılmaktadır. Bu tip cümleler çocuk için kısa zamanda bir çözüm sunsa da uzun vadede çocuğun ailesine karşı bir güven sorunu yaşamasına neden olur. Böyle cümleler duyan bir çocuk yaptığı her davranışta ufak bir hata yaparsa anne ve babasını kaybetme korkusu yaşar. Böylece çocuk yaptığı hatalardan dolayı çok aşırı kaygı yaşar. Anne ve baba koyulan kuralların harfiyen uygulanması için kendi sevgilerini koşul olarak çocuğun önüne sürmesi çocuk açısından duygusal anlamda bir hezimete yol açabilir. Böylece çocuk temel bir güven sorunu yaşar. Yetişkin olduğunda artık insanları bir koşula bağlı sevmeye ve ona göre hareket etmeye başlar.

Sonuç olarak çocuk yetiştirmek için çocuğun hem fiziksel hem sosyal hem de duygusal ihtiyaçlarına karşılık verilmesi gerekir. sevgi dolu huzurlu bir ortam yaratmak anne ve babaların elinde olan bir şeydir. Olumlu bir disiplin sağlanması ve koyulan kuralların net olması çocuk açısından son derece önemlidir. Aynı zamanda annenin ve babanın koyulan kurallarla çelişmeyecek davranışlar sergilemesi de oldukça önemlidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap