1. Ana Sayfa
  2. Çocuk Gelişimi

Tik Bozuklukları Nedir?

Tik Bozuklukları Nedir?
0

Yazıda Neler Var?

Ani bir şekilde ortaya çıkan istemsiz ses ve hareketleriniz var mı?
sdfsd
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Basit ya da karmaşık, hızlı ya da yavaş istemsiz olarak ses ya da hareketleriniz var mı?
dssdg
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Konuşmalarınızda bir kelimeyi tekrar tekrar söylediğiniz oluyor mu?
sdgdsf
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Özellikle stres ve kaygı altında olduğunuzda istemsiz ses ve hareketleriniz oluyor mu?
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Sonucu görmek için quizi paylaş !

Subscribe to see your results

Tik Bozuklukları Testi

%%personality%%

%%description%%

%%personality%%

%%description%%

Loading...

Tik Bozuklukları Nedir ve Tik Bozuklukları Belirtileri Nelerdir?

Tik bozuklukları nedir? Tik, ani bir şekilde ortaya çıkan ve istemsiz olan ses ya da hareketlerdir. Yapısı itibariyle hızlı ve tekrarlayıcıdır. Basit ya da karmaşık bir şekilde olabilir. Aynı zamanda tik bozuklukları geçici olduğu gibi de kronik bir rahatsızlıkta olabilmektedir. Kronik tikler içerisinde ise vokal yani ses tikleri ve motor yani hareket tikleri yer almaktadır. Tik bozuklukları nedir? Tikler genel olarak şiddetinde artış ya da azalış gösterebilmektedir. Bu durum tamamen kişinin o anki ruhsal yapısı ile ilgilidir. Ayrıca tik bozukluklarının yanında diğer psikolojik rahatsızlıkların da görülmesi oldukça fazladır. Özellikle dikkat eksikliği ve Hiperaktivite bozukluğu, obsesif-kompulsif bozukluk, anksiyete bozuklukları gibi psikolojik rahatsızlıklar da görülebilir.

tik bozuklukları nedir

Tik Bozuklukları Belirtileri Nelerdir?

Tik bozuklukları nedir? Tiklerin kronik bir rahatsızlık sayılması için en az bir yıldan daha uzun bir süredir devam ediyor olması gerekir. Daha kısa süre de oluşup biten tikler ise geçicidir. Konuşmaların sürekli tekrarı, küfür içeren cümle tikleri, uygunsuz hareket tikleri gibi karmaşık tik yapıları vardır. Tiklerin ortaya çıkmasında ana etken ise kişinin tikleri tetikleyen bir hisle karşılaşmasıdır. Kişiden kişiye göre bu his değişebilmektedir. Ancak genel olarak kişi stres ve kaygı yaşadığı ortamda tikleri de ortaya çıkar. Ayrıca kronik olan tik bozukluklarının genel olarak 7 yaşından itibaren görülmeye başladığı bilinir. Bu yaşla beraber tikler 9 ila 12 yaş arası zirve yapar. Daha sonra ilerleyen yaşlarda azalmaktadır. Ancak tik bozuklukların içerisinde tiklerin sadece dörtte biri yetişkinlik yıllarında devam etmektedir. Tik bozuklukları içerisinde kekemelikte ortaya çıkabilir.

Çocukluk çağında stres, kaygı yaratan ortamlardan etkilenen çocukların tik bozukluğu yaşadıkları gözlemlenmiştir. Bu durumda çocuk heyecanlanma, stres, kaygı dönemlerinde tikleri şiddetli artış gösterebilir. Ayrıca çocuğun göstermiş olduğu tikler sosyal çevresinde dışlanmasına yol açabilir. Özellikle de alay konusu olabilir. Bu da çocuğun kendine karşı özsaygısını düşürür ve özgüvenini olumsuz etkiler. Alay konusu olma ve dışlanmalara maruz kalan çocuğun tikleri de daha çok artış gösterir ve şiddeti de artar.

Sonuç olarak tik bozuklukları nedir? İstemsiz ve ani şekilde ortaya çıkan tekrarlayıcı hareket ve seslerdir. Bu durumda olan çocukların bir uzmandan yardım alması gerekir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir
cocugun yalan soylemesi nasil onlenir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap