1. Ana Sayfa
 2. Çocuk Gelişimi

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Nedir?

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Nedir?
0

Yazıda Neler Var?

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Nedir ve Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Dikkat eksikliği Hiperaktivite bozukluğu nedir? Aşırı hareketlilik, ataklık gibi belirtilerle kendisini gösteren bir hastalıktır. Genellikle 7 yaşın altında ortaya çıkan bu bozuklukta yürümeye başlama ile aşırı hareketlilik giderek artan bir seyir izlemektedir.

Dikkat eksikliği Hiperaktivite bozukluğu nedir? Belli bir amaç taşımayan aşırı hareketlilik çevredeki diğer insanları da rahatsız etmektedir.

Dikkat eksikliği Hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar hareketlerini denetim altına almakta güçlük yaşarlar. Bu nedenle sosyal yaşamlarında sorunlar yaşamaktadırlar. Sosyal yaşamlarının başında gelen aile hayatında ise anne-baba ile ilişkileri bozuk olup kurallara uymakta zorlanırlar. Okul yaşamlarında genellikle başarısız bir görüntü sergilerler. Genel olarak da bu bozukluklarına öğrenme güçlükleri de eşlik etmektedir.

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Nedenleri

Dikkat eksikliği Hiperaktivite bozukluğu nedir? Bir amacı olmayan aşırı hareketlilik durumudur. Dikkat eksikliği Hiperaktivite bozukluğunun nedenleri henüz tam olarak aydınlatılabilmiş değildir. Bazı araştırmalarda genetik etmenlerin etkisinin olduğu ortaya konulmuştur. Ancak bulguların netliğinden söz etmek mümkün değildir. Dikkat eksikliği Hiperaktivite bozukluğu nedir? Psikolojik faktörlerin etkisine ilişkin yapılan araştırmalarda da net sonuçlar ortaya çıkmamıştır. Anne ve babanın kişilik özelliklerinin çocuklara geçtiğini gösteren çalışmalar da bulunmaktadır.

dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu nedir

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Dikkat eksikliği Hiperaktivite bozukluğu nedir? Çocuğun aşırı hareketlilikten dolayı sosyal yaşamında sorunlara yola açan bir hastalıktır. Dikkat eksikliği Hiperaktivite bozukluğu belirtileri ise aşağıdaki gibidir;

 • Ayrıntılara dikkat etmekte sıkıntı yaşar. Okul çalışmalarında dikkatsiz bir şekilde hatalar yapar.
 • Genel olarak yapılan işlerde, etkinliklerde dikkatini vermekte zorluk yaşar.
 • Başkası kişi ile konuşurken dinlemiyormuş gibi davranır.
 • Görevleri ve işleri düzenlemede ve yerine getirmede zorluk yaşar.
 • Genelde günlük yapacağı işleri unutmaktadır.
 • Davranışsal olarak elleri, ayakları sürekli hareket halinde olmaktadır.
 • Oturması istenen mekanlarda, sınıflarda yerinden kalkarak dolaşmaya başlar.
 • Çocuklarda aşırı bir şekilde koşturma, tırmanma gibi ataklar görülür. Ancak bu belirti yetişkinlerde yerinde duramama hissine yol açar. Çocukluktaki kadar görülmez.
 • Sakin kalmakta sorunlar yaşar.
 • Sorulan sorulara soru bitmeden cevap verirler.
 • Bir sırada beklemekte oldukça zorlanırlar.
 • Başka insanların sözünü kesmektedirler.

Yukarıda görülen belirtilerin çocukta en az altı ay boyunca devam etmesi halinde çocukta dikkat eksikliği Hiperaktivite bozukluğu olduğu söylenebilir.

Sonuç olarak dikkat eksikliği Hiperaktivite bozukluğu nedir? sorusunun yanıtı küçüklükte ortaya çıkan aşırı hareketlilik ile beraber sosyal yaşamlarında sıkıntı yaşarlar.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap