Hoş Geldiniz. Tarih: 17.01.2019

İlişki

İlişkiBazen öyle görünüyor ki, ilişki”ler bizim için hem en büyük mutluluk hem de en büyük kaygı kaynağı olabilmektedir. İnsanlar kişisel katılım, duygusal bağlanma ve sürekli etkileşimi içeren yakın ‘’ilişki’’lerle çok yoğun olarak ilgilenmektedirler. Her birimiz bazen doyurucu, bazen değil, bir aile ilişkileri takımı içinde büyümüşüzdür. Ayrıca, yetişkinler olarak da genellikle arkadaşlar ve belki romantik bir ortakla yakın ilişkilerimiz vardır.

”İlişki”lerde Ait Olma İhtiyacıİnsanlar, kalıcı, olumlu ve anlamlı kişiler arası ilişkiler geliştirmek ve sürdürmek için yaygın bir güdüye sahiptirler. Kısacası İnsanlar diğer insanlara ihtiyaç duyarlar. Ait olma ihtiyacının iki yönü vardır. Bunlardan birincisi birkaç insanla sık sık ve duygusal olarak hoş etkileşimde bulunmaktır. İkinci yönü ise bu duygusal ilişkilerin zaman içinde kararlılığa dönüşmesidir. Unutulmamalıdır ki ait olma bir istekten çok ihtiyaçtır. Bu nedenle insanın evrimsel donanımının doğuştan ve temel parçasıdır. Ait olma bir seçim değil gerekliliktir. Bir aile birliğine veya toplumsal daha geniş bir gruba ait olma ihtiyacıdır. Yiyecek sağlamada daha etkili olma, düşmanca güçlere karşı daha etkili savunma, insanlar için yaşamda kalmayı, üremeyi kolaylaştırmış olmalıdır. Böylece ait olma gereksinimi uzun zaman aralıkları için seçilmiş olmalıdır.

ilişki

BağlanmaToplumsal bağların ya da en geniş anlamıyla bağlanmanın gelişimi kişiler arasında genel bir duygusal bağla ilgilidir.

Bağlanma ‘’ilişki’’lerde tutarlılığı, kararlılığı, fiziksel teması içerir. Bebekler doğumdan başlayarak bakıcılarıyla toplumsal bağlar geliştirir. Gerçekten bakıcılarla etkileşim, bebek gelişimini ve hatta bebeğin yaşamda kalmasını destekler. Fiziksel dokunma ayrıca bağlanma olarak da bilinen ilişkili olmanın önemli bir yönüdür. Doyurucu ‘’ilişki’’leri olan insanlar daha mutlu, sağlıklı vb. olduklarını belirtmektedirler. Sevdiklerinden ayrılan ya da ilişkilerini kaybeden insanlar için depresyon benzeri koşullar riski büyüktür. İnsanların yeterli toplumsal bağları olduğunda ek bağlar geliştirme güdüleri azalabilir.

İlişki bittiğinde insanlar genellikle onun yerini başka bir ilişki ile doldurmaya güdülenmiştir.

İlişkiler ırksal, etnik, cinsel yönelime ilişkin, yaşla ilgili ve dinsel çeşitlilik gösterir. Bir dereceye kadar her ilişkinin kültürlerarası olduğu söylenebilir. Çünkü hiçbir iki insan tam olarak aynı deneyim ve beklentilerle büyümemiştir.

Sonuç olarak bugünkü ‘’ilişki’’lere baktığımızda ilişkilerin oldukça karmaşık bir yapıda gelişip yürüdüğünü görürüz. Ayrıca bugün ilişkiler hakkında şimdiye kadar hiç olmadığı kadar çok bilgimizin olmasına karşın, hala daha fazla bilgiye ihtiyaç vardır.

İlişkiler hakkındaki bilgi düzeyimiz kitaplardan, filmlerden, televizyon programlarından, dergilerden bize gösterildiği kadar biliyoruz. Ancak bilgi ile bilgelik aynı şey değildir.BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ