1. Ana Sayfa
  2. Çocuk Gelişimi

Çocuk Yetiştirmek İçin Gerekenler Nelerdir?

Çocuk Yetiştirmek İçin Gerekenler Nelerdir?
0

Yazıda Neler Var?

Çocuk Yetiştirmek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Çocuk yetiştirmek bir takım insanlar tarafından kolay görünse de hiçte öyle kolay bir durum değildir.

Çocuk yetiştirmek konusunda ebeveynler nerelerde hata yapıyor, ne durumlarda çocuğun duygusal gelişimini destekliyor soruları önemlidir. Ayrıca çocuğunuzun her alanda yetenekli, bilgili olacak diye bir durumda hiçbir zaman söz konusu olamaz. Bu noktada ailenin çocuğun gelişimini tanıması bilmesi ve çocuk yetiştirmek konusunda uzmanlardan bilgi alması gerekmektedir. Çünkü çocukluk döneminde kişinin anne ve babasından gördüğü her etki ileride bir tepkiye yol açabilmektedir. Anne ve baba çocuktan istedikleri şeyleri başarmalarını istiyorsa bu durum çocukta ileride obsesif-kompulsif bozukluğa yol açabilir.

çocuk yetiştirmek

Çocuk Yetiştirme Sanatı

Çocuk yetiştirmek için anne ve babaların yapması gerekenler vardır. Yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir;

Mükemmeliyetçi olma

Anne ve babanın unutmaması gereken nokta hiç kimse mükemmel olamadığıdır. Her insanın bir zayıf noktası vardır. Bu durumda anne ve babanın bunu kabul etmesi ve çocuğa karşı da bu yönde davranması gerekir. Bu nedenle anne ve baba çocuklarının küçük yaşlarda bir ya da iki yetenek alanına yönlendirilmesini sağlamalıdır.

Tutarlı tepkiler

Anne ve babanın kendi aralarında tutarsız olmaması ve çocuğa gösterdikleri tepkilerinde tutarsız olmaması son derece önemlidir. Çocuk uygun olmayan bir davranışta bulunduğunda anne uyarıda bulunurken babanın gülerek karşılaması yanlıştır. Aynı zamanda problem durumunu anne ya da baba bir gün ciddi uyarıda bulunurken diğer gün gülerek karşılamaması gerekir.

Korumacı davranışlar

Her anne ve baba kendi çocuklarına karşı aşırı korumacı olabilmektedir. Bu doğal bir durumdur. Ancak sürekli korumacı bir tavır ileride çocuğun özgüvensiz bir birey olmasına yol açabilir. Özellikle kendine yetemeyen ayakları üzerinde duramayan bir kişiye dönüşmesine neden olabilir.

İstekler

Çocuk yetiştirmek konusunda anne ve babanın çocuğun her istediğini yapmaması gerekir. Çocuk istediği olmadığında ağlama davranışı sergileyebilir. Ancak burada çocuğa hayır demek ve onun ağlayarak istediğini elde etme davranışını bitirmesi için yardımcı olmak gerekir.

Merak

Çocuklar kendi gelişim dönemlerine özgü bir şekilde gün içerisinde anne ve babaya yüzlerce soru sorabilirler. Anne ve baba çocukların bu ilgilerini cevap verebilmek için sabırla ve çocuğun gelişim düzeyine uygun bir şekilde sorulara cevap vermelidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir
tik bozuklukları belirtileri

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap