1. Ana Sayfa
 2. İnsan İlişkileri

Psikolojik Olarak Kendini Güçlü Hissetmenin Yolları

Psikolojik Olarak Kendini Güçlü Hissetmenin Yolları
0

Yazıda Neler Var?

Çevrenizde bazı yanlış gördüğünüz davranışları olan kişileri doğru yola getirmek için çabalar mısınız?
dssd
Evet
Bazen
Hayır

Doğru!

Yanlış!

Empati için en çok hangisi gereklidir?
dsfsd
Saygı
Merhamet
Hoşgörü

Doğru!

Yanlış!

İşyerinizi arayan kızgın bir kişi, şirketin ürünü konusundaki şikayetlerini bağırarak ve hırçın bir dille anlatıyor. Ne yaparsınız?
Şikayetini dinler ve şikayetin çözümü için araştırma yapacağını söylerim.
Bağırmaya hakkı olmadığını söyler telefonu yüzüne kapatırım.
Telefonu ilgili servise bağlarım.

Doğru!

Yanlış!

Empati duygusu hangi cinsiyette daha güçlüdür?
dfgdf
Erkek
Kadın
Her ikisinde de aynı

Doğru!

Yanlış!

Empati hangi tür zekayı güçlendirir?
dsfsd
Sosyal zeka
Entellektüel zeka
Duygusal zeka

Doğru!

Yanlış!

Empati için en çok hangisi gereklidir?
Gözlemlemek
Konuşmak
Dinlemek

Doğru!

Yanlış!

Hangisi empati eksikliğinin bir sonucudur?
Ön yargılar
Duyarsızlık
Sosyal olaylara ilgisizlik

Doğru!

Yanlış!

Sonucu görmek için quizi paylaş !

Subscribe to see your results

Empati Testi

%%personality%%

%%description%%

%%personality%%

%%description%%

Loading...

Psikolojik Olarak Kendini Güçlü Hissetmenin Yolları

Psikolojik olarak hem iş hayatımızda hem de sosyal hayatımızda insan kendisini yeterli hissetmek ister. Yaşam serüveni devam ederken her insan bir takım zorluklar ile karşılaşır. İnsan bu zorluklar ile mücadele eder ve başa çıkmaya çalışır. Kimi insanlar ise zorluklar ile mücadele etmek yerine kendi suçluyor ve çıkmaz bir yola kendini sürüklüyor. İnsanlar her karşılaştığı zorluklar ile mücadele konusunda çözüm yolu üretmeye çalışan bir mekanizmaya sahiptir.

Psikolojik olarak sağlam durmaya çalışmak insanın zorluklara göğüs gerdiğini gösterir. Ancak bu durum hepimiz için böyle olmamaktadır. İnsan bazen karşılaştığı zorluklar ile sendeleyip düşebilmektedir. Bu noktada önemli olan insanın tekrar ayağa kalkıp mücadeleye devam etmesidir. Bu nedenle psikolojik olarak insanın güçlü hissetmesi gerekir.

psikoloji

İnsan Kendini Yeterli Hissetmeli!

Psikolojik olarak bir insanın kendisini güçlü hissedebilmesi ve zorluklarla mücadele edebilmesinin yolu aşağıdaki gibidir;

 • Kendinize Güvenin

  İnsan karşılaştığı sorunlar ile mücadele edebilmek için kendine olan güvenini tazelemelidir. Çünkü insan geçmişinde karşılaştığı sorunlarla nasıl baş edebildiyse yine bugün de mücadele edebilir. Sadece insan kendi olumlu yanlarını ortaya koymalıdır.

 • Hayır diyebilmek

  Karşıdaki insanı kırmaktan korktuğu için hayır diyemeyen bir insan sürekli olarak fedakar davranmaktadır. Sürekli fedakar davranmak birçok şeye evet demek insanı mutsuz etmektedir. Aslında burada önemli olan nokta kişi kendisini mutlu edebilecek düzeyde fikirlerini açık yüreklilik ile dile getirebilmelidir. Çünkü siz mutlu olamazsanız başkalarını da mutlu edemezsiniz.

 • Değişime açık olmak

  Psikolojik olarak güçlü olmanın yollarından biride kişinin esnek olmasıdır. Toplumumuzda şöyle bir söz vardır: ‘’Yedisinde ne ise yetmişinde odur.’’ Bu söz kişinin değişim için kendini kapattığını gösterir. Kişi değişmek yerine beni böyle kabullensinler mantığında olmamalıdır. Çünkü değişim kişinin farkına varamadığı ilgi ve yeteneklerini açığa çıkarır. Değişmeyen gelişmeyen olarak kalır.

 • Bardağa dolu tarafından bakmak

  İnsan psikolojik olarak stresli, kaygılı olduğu olaylara karşı olumsuz düşüncelere kapılabilir. Ancak burada mesele olay insana bir şey yapmamaktadır ve insanın olaya yüklediği anlam insanı etkilemektedir. Bu nedenle olaylara, durumlara karşı pozitif bakmaya çalışmak gerekir.

 • Düzenli uyku

  İnsanın düzenli bir uyku ile günlük yaşam kalitesi de arttığı araştırmalarla anlaşılmıştır. Düzenli uyku her zaman hem fiziksel hem de ruh sağlığı için iyidir.

 • Affetmek ve unutmak

  Bir insandan nefret etmek muhakeme yeteneğinizi etkileyecektir. O nefret ettiğiniz kişi sürekli aklınızda olduğu takdirde aklınızı meşgul edecektir. Böylece karar verirken, bir konuda yargıya varırken doğru noktaları kaçıracaksınız. Bunun olmaması adına affedin ve unutun.

 • Güçlü beden

  İnsan fiziksel olarak kendisini iyi hisseder ise psikolojik olarak güçlü olduğunu da hisseder. Kişi iyi hissetmek istiyorsa beden sağlığına özen göstermelidir.

 • Geri adım atmamak

  Doğru olduğunu düşündüğünüz fikirleri her zaman savunun. İnsanla karşı gelse bile siz ger adım atmayın.

 • Dürüst olmak

  İnsan her zaman kendisine karşı dürüst olmalıdır. Bazen insana gerçekler korkunç gelebilir ancak bu sizi çok çabuk bir şekilde çözüm yoluna itebilir. Bu nedenle gerçeklerden kaçmak yerine onlarla baş edebilmek gerek.

 • Amaç belirleyin

  İnsan kendisine amaç belirler ve amacı doğrultusunda çalışır didinir. Amacına ulaştığında insan kendini yeterli ve güçlü hisseder. Bu nedenle her zaman kendinize amaç belirleyin ve ilerlemeye devam edin.

 
 

#s3gt_translate_tooltip_mini { display: none !important; }” width=”20″ height=”20″>

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap