1. Ana Sayfa
  2. Psikoterapi

Teşhircilik Tedavisi ve Teşhircilik İlaçları

Teşhircilik Tedavisi ve Teşhircilik İlaçları
0
Cinsel organınızı başkalarına gösterme isteği ya düşüncesi sizde cinsel uyarılmaya yol açıyor mu?
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Başka insanların bulunduğu ortamda kendinizi sergilemekten çekinmez aksine zevk aldığınızı düşünüyor musunuz?
safs
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Kalabalık ortamlarda çıplak kalmak sizde zevk, fantezi gibi cinsel duygular uyandırıyor mu?
afsf
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Bazen içinizden kendi bedeninizi zorla bir başkasına gösterme isteği oluşuyor mu?
asfs
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Sadece karşı tarafın yaşadığı şoku görmek için kendinizi çıplak bir şekilde çekinmeden sergilemek isteği var mı?
sdgsdf
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Sonucu görmek için quizi paylaş !

Subscribe to see your results

Teşhircilik Testi

%%personality%%

%%description%%

%%personality%%

%%description%%

Loading...

  1. Teşhircilik Tedavisi ve Teşhircilik İlaçları

Teşhircilik tedavisi için parafililer grubu içinde yer aldığı için belli sistematik bir çalışma yürütülmemiştir. Çünkü şu ana kadar elde edilen bulguların yetersizliği nedeniyle rahatsızlığın nedenlerini tam olarak anlaşılamamıştır. Sadece kişinin bu eylemi neden gerçekleştirdiği, tam olarak sorunun derinine inildiğinde farklı yaşantılarla karşılaşılmıştır. Ancak bu bir rahatsızlıktır. Bu nedenle sorunu çözümünü geçmişte aramak yerine şimdi de aramaya inanan psikolojik kuramlardan faydalanılmaya çalışılmıştır. Bu kuramlar vasıtasıyla oluşturulmuş psikoterapi yöntemleri ile kişiye rahatsızlık için müdahale edilmektedir. Bu müdahale de kişinin şu anki davranış örüntülerinin değiştirilmesi amaçlanmıştır. Bu noktada bilişsel-davranışçı terapi, sosyal beceri eğitimleri, bilişsel yeniden yapılandırma teknikleri işe yaradığı vakalar olmuştur.

teşhircilik tedavisi

Teşhircilik Tedavisi

Teşhircilik tedavisi için kullanılan psikoterapi yöntemlerinin başında gelen bilişsel-davranışçı terapi yöntemidir. Bu terapi yönteminde kişinin cinsel sapkınlıklarını değiştirmeye yönelik teknikler kullanılmaktadır. Aynı zamanda kişinin düşünce boyutunda davranış esnasında neler düşündüğüne de odaklanılmaktadır. Bu nedenle kişinin olumsuz, sağlıklı olamayan düşünceleri tespit edilmeye çalışılır. Ardından bunlar yerine daha olumlu, daha sağlıklı düşünceler üretilmeye ve yerleştirilmeye çalışılır. Ayrıca teşhircilik tedavisi için sosyal beceriler eğitimi de verilmektedir. Çünkü kişinin toplum içinde, uygunsuz ortamlarda cinsel organını göstermeye dayanan cinsellik uyarılmasının yönünü değiştirilmesi amaçlanır. Kişinin normal olan davranış örüntülerini toplum önünde sergilemesi için ona göre teşvik edilir. Kişi sosyal beceri eğitimi ile toplum içinde normal davranışlar sergilemesi ile birlikte cinsel suça bulaşmamasının da önüne geçilmektedir.

Teşhircilik tedavisi için bir başka kullanılan terapi tekniği ise bilişsel yeniden yapılandırmadır. Bu teknikte teşhirci olan kişinin davranışlar üzerindeki etkisi olan düşünceleri tanımlamasına yöneliktir. Kişi kendi düşüncelerini tanımaya çalışır. Kişinin kendi davranışları üzerinde yaptığı sapkınlıklara kendince mantıklı bir açıklama getirmektedir. Bunun bu teknik bu açıklamaları tespit edip bunun yerine daha gerçekçi, daha akılcı düşünceler koyulmaya çalışılmaktadır. Kişinin bilişsel çarpıtmaları tespit edilip ona göre bunları fark ettirmesi sağlanmaya çalışılır. Kişiye farkındalık kazandırılmaya çalışılır. Kişi kendi düşüncelerini tanımlamaya hatta onlara hitap edecek birer isim bile verebilmektedir.

Sonuç olarak teşhircilik tedavisi için psikoterapi yöntemleri kullanılmaktadır. Bu rahatsızlık için kullanılabilecek herhangi bir ilaç bulunmamaktadır. Ayrıca tanı aşamasında uzman teşhircilik testi de uygulanabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap