1. Ana Sayfa
  2. Psikolojik Testler

Parafili Testi ve Parafili Ölçeği

Parafili Testi ve Parafili Ölçeği
0

Yazıda Neler Var?

Parafili Testi ve Parafili Ölçeği

Parafili testi alanında uzman olan kişilerin uygulaması gereken bir psikolojik ölçektir. Genelde psikiyatristlerin, psikologların, psikolojik danışmanların uygulama yapması gerekir. Bunun içinde alanında mesleki yeterliliğe sahip olmak gerekmektedir. Bazı psikolojik testler ekstra bir eğitim gerektirdiği için testi uygulayacak kişinin bu yeterliliğe sahip olması önemlidir. Çünkü her testin uygulaması, yorumlanması, değerlendirilmesi farklıdır. Bu yüzden bunun için muhakkak bir yeterliliğe sahip olunması önemlidir. Aynı zamanda test tanı aşamasında kişiye uygulanabileceği gibi izleme aşamasında da uygulanabilir. Tanı aşamasında kişinin kendi hakkında pratik yoldan bilgi elde etmeyi sağlamaktadır. İzleme aşamasında ise kişinin rahatsızlığının tekrar nüksetme durumunu gözlemek amaçlıdır.

parafili testi

Parafili Ölçeği

Parafili testi adı altında psikolojik testler içerisinde herhangi bir ölçek ya da test bulunmamaktadır. Sadece parafili testi olarak cinsel sapkın davranışları belirlemek, bunların ne sıklıkla olabileceğini anlamak için birden fazla birbirinden psikolojik test bulunmaktadır.

Parafili testi olarak kullanılabilecek olan bu testler içerisinde özellikle parafililer içerisinde kişilik bozukluğu da olmasından dolayı kişilik testleri kullanılabilir. Minnesota çok yönlü kişilik envanteri kişinin durumu hakkında pratik bilgi verir. Sadece kişiliği hakkında değil cinsel örüntüleri hakkında da bilgi verir. Aynı zamanda parafili testi olarak kullanılabilecek bir başka ölçek ise cinsel yaşantılar ölçeğidir. Bu ölçekte kişinin cinsel davranış örüntüleri hakkında genel bilgi içermektedir. Kişinin ne tür cinsel davranışları vardır, ne tür cinsel ilişkisi vardır gibi sorulara cevap aramaktadır.

Parafili testi için kullanılacak olan testlere uzman karar verecektir. Uzman, testin sonuçlarına göre sadece hareket etmesi doğru olmaz. Aynı zamanda uzmanın kendi analiz, gözlem, klinik değerlendirmeleri de tanı için önemlidir. Tüm bu değerlendirmeleri yaptıktan sonra uzman tanıyı koyabilir. Ayrıca uzman test için uygun bir ortam hazırlaması gerekmektedir. Testin uygulanacağı ortamda herhangi bir rahatsız edici uyarıcı, gürültü gibi etkenler olmamalıdır. Çünkü kişi kendini teste vermelidir. Kişi bulunduğu ortamdan rahatsız ise bu da testteki sorulara yanıltıcı cevaplar verebileceği anlamı ortaya çıkarır.

Sonuç olarak parafili testi için alanında uzman olan kişilerin pratik bilgi elde etmek için uygulamaları gerekir. Ardından uzman en uygun parafili tedavisine geçebilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir
hipokondri ölçeği

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap