1. Ana Sayfa
  2. Psikoterapi

Esrar Bağımlılığı Tedavisi ve Esrar Bağımlılığı İlaçları

Esrar Bağımlılığı Tedavisi ve Esrar Bağımlılığı İlaçları
0

Yazıda Neler Var?

Esrarı bağımlılık yapan bir madde olarak görmenize rağmen deneyip kullandınız mı?
sdfs
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Gündelik hayatın verdiği stresten uzaklaşmak için madde kullanıyor musunuz?
asda
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Merak ettiğiniz için kullanmak istediniz mi?
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Çevrenizde esrar kullanan kişileri gördükçe bu durum sizi de içine çekiyor mu?
sdfsd
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Sonucu görmek için quizi paylaş !

Subscribe to see your results

Esrar Bağımlılığı Testi

%%personality%%

%%description%%

%%personality%%

%%description%%

Loading...

Esrar Bağımlılığı Tedavisi ve Esrar Bağımlılığı İlaçları

Esrar bağımlılığı tedavisi alanında uzman olan kişilerin desteği ile mümkündür. Bazı araştırmalar esrardan uzak kalan kullanıcıların asabiyet, gerginlik, uyku sorunları ve iştahta değişmeler gibi belirtileri olduğunu ortaya koymuştur. Bu rahatsız edici yoksunluk belirtileri kişiyi tekrar esrar kullanmaya teşvik etmektedir. İşte bu noktada kişinin esrar bağımlılığı tedavisi ile destek alması gerekmektedir. Madde kullanıcıları üzerinde yürütülen bir araştırma esrar kullananların kokain kullanıcılarına oranla kullanımdan vazgeçme konusunda daha kararsız ve güvensiz olduğunu göstermiştir.

Madde bağımlılığı görülen, esrar kullanan yetişkinlerde psikolojik tedavi yöntemlerinin etkili olduğu görülmüştür. Esrar kullanıcılarına uygulanan psikolojik tedavi çalışmalarının karşılaştırıldığı bir çalışma da ‘’esrar bağımlılığı tedavisi’’nde birkaç terapi yönteminin etkili olduğu görülmüştür.

esrar bağımlılığı tedavisi

Esrar Bağımlılığı Tedavisi

‘’Esrar bağımlılığı tedavisi’’nde uzmanın kişiyi maddeden uzak tutmayı amaçlayarak destek olmaya çalışmaktadır. Genel itibariyle uzman kişinin maddeyi kullanma sebeplerinin derinliklerine inerek kişinin madde alışma sürecinin nasıl aşamada olduğunu anlamaya çalışmaktadır. Bu noktada uzmanın kişi hakkında pratik elde etmesi adına tanı aşamasında esrar bağımlılığı testi uygulayabilir.

Bazı araştırmalarda da birçok hastada tedaviye tepkinin olumlu olmadığı görülmüştür. Aynı zamanda esrar bağımlılığı tedavisi için etkili farmakolojik bir tedavi yöntemi de bulunamamıştır. Diğer bağımlılık yaratıcı maddelerde olduğu gibi birçok kullanıcı da ciddi anti-sosyal ya da psikoza yatkın kişilikler söz konusu olabilir. Temel olarak esrar bağımlılığı tedavilerini başarısızlığa uğratan etken hastanın kişilik bozukluğu olmasıdır. Çünkü kişilik bozukluğu olma olasılığı kişinin tedavisini tökezleten bir etkendir.

Relapse prevention and support group çalışmasında esrar bağımlılığı için iki tedavi yönteminin etkileri karşılaştırılmıştır. Her iki tedavi koşulu da tedaviyi izleyen 12 ay süresince esrar kullanımında kayda değer bir azalma yaratmıştır. Aynı çalışmadaki tartışma seansları da esrar kullanımında eşit etkinlikte değişikliğe yol açmıştır.

Esrar bağımlılığı olan kişinin aynı zamanda farklı psikolojik rahatsızlıkları olma olasılığı da vardır. Bu durumda uzmanın tedavi aşamasında maddeyi ötelemeye çalışırken kişinin diğer psikolojik rahatsızlıkları aşırı belirtiler göstererek ortaya çıkabilir. Uzmanın bunu göz önüne alması gerekmektedir. Aksi takdirde kişinin tedaviye yanıt verme durumu zora girebilir.

Sonuç olarak esrar bağımlılığı tedavilerinde terapi yöntemleri kullanılmaktadır. Ne yazık ki ilaç tedavisi için şu ana kadar bir yöntem ortaya konulmuş değildir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap