Özel Psikolog - Psikolojik Testler - Mazoşizm Testi ve Mazoşizm Ölçeği
mazoşizm ölçeği

Mazoşizm Testi ve Mazoşizm Ölçeği

Mazoşizm Testi ve Mazoşizm Ölçeği

Mazoşizm testi alanında yeterli düzeyde psikolojik test uygulayabilecek psikiyatristler, psikologlar, psikolojik danışmanlardır.

Mazoşizm testi uygulanması için belli eğitim almış alanında uzman olan kişilerin yapması gereken bir psikolojik testtir. Bu noktada bazı psikolojik testlerin uygulama, değerlendirme kısımları kolay olduğu için ekstra bir eğitime gerek yoktur. Ancak bazı psikolojik testler için özellikle projektif testler için ekstra belli bir eğitim alınmış olması gerekir. Ayrıca uygulama tamamen uzmanın kontrolünde olmalıdır. Uzmanın dışında herhangi birinin bu psikolojik testleri uygulaması yasaktır. Bunun nedeni ise uygulanacak olan testlerin birer uzmanlık gerektirdiğidir. Uygulama, değerlendirme, yorumlama kısımları uzmanlık gerektirir.

mazoşizm testi

Mazoşizm Ölçeği

Mazoşizm testi adı altında psikolojik testler içerisinde herhangi bir psikolojik test bulunmamaktadır. Ancak psikolojik testler içerisinde mazoşizm testi olarak uygulanabilecek bir takım testler, ölçekler bulunmaktadır. Örnek olarak mazoşizm için uygulanabilecek kişilik testleri vardır. Ancak bu testler genel itibariyle kişinin özellikleri, mizacı, karakter özellikleri hakkında bilgi vermektedir. Bu nedenle uzman tüm bunlara bakarken mazoşizm benzeri belirtileri de ortaya çıkarabilir. Böylece kişinin mazoşizm belirtileri hakkında pratik yoldan bilgi edinilmiş olur. Aynı zamanda bu testlerin tanı aşamasında uygulanması daha doğru olacaktır. Uzman bu noktada tanıyı koyarken sadece kişiye uygulayacağı test sonuçlarına göre hareket etmemesi gerekmektedir. Çünkü test sonuçları birebir her zaman doğruyu yansıtmamaktadır. Uzmanın bunu kişiye de yansıtmaması gerekir. Uzman tanı aşamasında kişi hakkında pratik yoldan bilgi elde etmek için bu testlerden yararlanabilir. Ancak kendi gözlem, analiz ve klinik değerlendirmelerine göre tanıyı koyması daha doğru olur. Çünkü doğru tanı doğru tedaviyi beraberinde getirir.

Mazoşizm testi için uygulanabilecek bir diğer psikolojik test ise cinsel yaşantılar ölçeğidir. Bu testte kişinin cinsel etkinlikleri hakkında pratik bilgi vermektedir. Kişinin testi cevaplarken bulunduğu ortamın her türlü rahatsız edici uyarıcıdan arındırılmış olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü kişinin rahatsız olduğu bir noktada teste vereceği cevaplar da bir o kadar yanıltıcı olacaktır. Bu nedenle uzmanın testin uygulanacağı ortamın fiziksel koşullarını iyi ayarlamalıdır. Aynı zamanda uzman kişiyi rahat ettirmelidir.

Sonuç olarak mazoşizm testi için birden fazla psikolojik test uygulanabilir. Bu tamamen uzmanın takdirine kalmış bir durumdur. Ardından uzman en uygun mazoşizm tedavisi için program yapabilir.

Yeni Makale

deri yolma bozukluğu ölçeği

Deri Yolma Bozukluğu Testi

Deri Yolma Bozukluğu Testi ve Deri Yolma Bozukluğu Ölçeği Deri yolma bozukluğu testi alanında uzman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: