Home / Psikolojik Testler / Post Travmatik Stres bozukluğu Testi
post travmatik stres bozukluğu ölçeği

Post Travmatik Stres bozukluğu Testi

Post Travmatik Stres bozukluğu Testi ve Post Travmatik Stres Bozukluğu Ölçeği

Post travmatik stres bozukluğu testi, alanında uzman olan kişilerin uygulayabilecekleri bir psikolojik ölçektir. Bu ölçek kişilerin yaşamış oldukları travmaların değerlendirilip izlenmesini amaçlamaktadır. Tabi bunun için bir uzmandan yardım alınması şarttır. Uzman tanı aşamasında post travmatik stres bozukluğu testi uygulayabilir. Aynı zamanda hem tanı da hem de tedavi sonrası hastalığın seyri ne düzeyde gelişmekte olduğunu izlemek için de uygulanabilir. Özellikle savaş, doğal afetler, cinsel istismarlar, taciz, tecavüz, işkence gibi travma belirtilerini gösteren kişilerin değerlendirilmesi için sıkça kullanılır. Burada uzman sadece ‘’post travmatik stres bozukluğu testi’’ne göre hareket etmesi doğru olmaz. Sonuç itibariyle bu test bire bir tanı testi olarak geçmemektedir. Sadece hastalığın ne düzeyde geliştiğini göstermektedir. Aynı zamanda tedavi sonrası hastalığın seyrinin devam edip etmediğini anlamak için de çok sık kullanılmaktadır.

post travmatik stres bozukluğu testi

Post Travmatik Stres Bozukluğu Testi

Post travmatik stres bozukluğu testi aynı zamanda travma sonrası stres bozukluğu ölçeği olarak da bilinmektedir. Zaten travma sonrası stres bozukluğu ve post travmatik stres bozukluğu aynı rahatsızlıklardır. Sadece DSM tanı kriterlerine göre her yeni çıkan bölüm hastalıkların isim değiştirdiğini görmekteyiz. Bu durum sadece her ilerleyen zamanda her hastalık için keşfedilmeyen durumların ortaya çıkmasıdır.

Post travmatik stres bozukluğu testi, ruhsal olarak travma sonrası çökmüş inşalara uygulanan bir psikolojik testtir. Psikiyatrist ya da uzman psikolog, psikolojik danışmanlar tarafından uygulanmaktadır. Bu test aynı zamanda hem klinik ihtiyaçları karşılamak için hem de hastalık hakkında araştırma yapmak için tasarlanmış bir testtir. Uluslararası geçerlilik ve güvenirlilikleri olan post travmatik stres bozukluğu ölçeği yapılandırılmış bir klinik görüşme formu olarak da bakılabilir. Ancak bu testten elde edilen sonuçlara bire bir bağlı kalınmaması tavsiye edilir. Uzmanın hastanın samimiyetine inanması ve davranışlarını gözlemleyip analiz etmesi gerekir. Tüm bunları toparlayarak genel bir değerlendirme çerçevesinden hastanın teşhisini koymak zorundadır.

Sonuç olarak post travmatik stres bozukluğu ölçeği tedavi öncesi ya da tedavi sonrası uzman tarafından uygulanan bir testtir. Uzman testi uygulayıp tanıyı koyduktan sonra en uygun ‘’post travmatik stres bozukluğu tedavisi’’ne geçebilir.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

About kral4436

Check Also

deri yolma bozukluğu ölçeği

Deri Yolma Bozukluğu Testi

Deri Yolma Bozukluğu Testi ve Deri Yolma Bozukluğu Ölçeği Deri yolma bozukluğu testi alanında uzman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.