1. Ana Sayfa
  2. Psikoterapi

Post Travmatik Stres Bozukluğu Tedavisi

Post Travmatik Stres Bozukluğu Tedavisi
0

Yazıda Neler Var?

Geçmişte çok ciddi sonuçları olan bir olay yaşadınız mı?
sdgd
Evet
Hayır

Doğru!

Yanlış!

Geçmişteki bir olaydan ötürü dehşete düştünüz mü?
sdd
Evet
Hayır

Doğru!

Yanlış!

Geçmişteki bir olay yüzünden korku ve çaresizlik duygularını sık sık yaşıyor musunuz?
dsd
Evet
Hayır

Doğru!

Yanlış!

Geçmişte yaşadığınız bir olay yüzünden kabuslar görüyor musunuz?
sddf
Evet
Hayır

Doğru!

Yanlış!

Anılarınızla yüzleşmekten korkuyor musunuz?
sdgd
Evet
Hayır

Doğru!

Yanlış!

Geçmişte yaşadığınız dehşet verici bir olayı tekrar yaşıyormuş gibi hissediyor musunuz?
gfgsd
Evet
Hayır

Doğru!

Yanlış!

Geçmişte yaşadığınız kötü bir olayı hatırlatacak bir ipucu bulduğunuzda kendinizi psikolojik olarak aşırı rahatsız hissediyor musunuz?
Evet
Hayır

Doğru!

Yanlış!

Duygusal olarak sürekli uyuşukluk içinde hissediyor musunuz?
dsgds
Evet
Hayır

Doğru!

Yanlış!

Geçmişte yaşadığınız dehşet verici olaydan sonra kendinizin değiştiğini, aşırı öfkeli olduğunuzu, uykusuzluk çektiğinizi odaklanma problemlerinizin olduğunu, en ufak bir durumda aşırı tepki verdiğinizi düşünüyor musunuz?
Evet
Hayır

Doğru!

Yanlış!

Sonucu görmek için quizi paylaş !

Subscribe to see your results

Post Travmatik Stres Bozukluğu Testi

%%personality%%

%%description%%

%%personality%%

%%description%%

Loading...

Post Travmatik Stres Bozukluğu Tedavisi ve Post Travmatik Stres Bozukluğu İlaçları

Post travmatik stres bozukluğu tedavisi için hem ilaçların hem de psikoterapilerin etkili olduğu söylenebilir. Travma yaşayan kişilerin travmanın etkisini üstünde hissetmeye devam etmeleri her birey için bir olmamaktadır. Travmadan dolayı etkilenen kişilerin ‘’post travmatik stres bozukluğu belirtileri’’ni hayatlarına yansıtmamayı başarabilmektedirler. Ancak bu durum her insan için geçerli değildir. Özellikle gündelik hayatlarını aşırı derece etkileyen travma etkileri de görülebilmektedir. Bundan dolayı kişinin bir uzmandan yardım alması şarttır. Uzman ise her insanın travmalardan etkilenme düzeyine göre tedavi programı hazırlamalıdır.

Post Travmatik Stres Bozukluğu Tedavisi

‘’Post travmatik stres bozukluğu tedavisi’’nde kişilerin travma etkilerini tekrar yaşamamak için tedaviden kaçındığı görülür. Bu da tedavi sürecini zorlaştırmaktadır. Ancak travma sonrası travmanın etkilerini azami düzeyde hisseden kişilere de uzman bilgilendirme çalışması uygulayabilir. Ancak travmadan aşırı düzeyde etkilenmiş kişilere muhakkak danışmanlık ve psikoterapi uygulanmalıdır. Aynı zamanda travmanın etkilerini hayatının her noktasında hisseden kişilerin ise uzmanın sevk etmesi ile hastaneye yatırılabilir. Çünkü ciddi düzeyde bir rahatsızlık günlük hayatın işleyişini bozmaktadır. Bu durumda olan kişilere uzman yoğun bir şekilde tedavi uygulamalıdır. Post travmatik stres bozukluğu tedavisi için ilaç tedavisi de kullanılmaktadır. Çünkü bu rahatsızlık beraberinde depresyon gibi diğer psikolojik rahatsızlıkları da getirmektedir.

Post Travmatik Stres Bozukluğu Tedavisi için İlaçlar

Post travmatik stres bozukluğu tedavisi için antidepresan ilaç kullanımı uzman dahilinde gerçekleşir. Çünkü antidepresanlar, post travmatik stres bozukluğunun bazı belirtilerini yatıştırmakta faydası olmaktadır. İlaç kullanımında önemli olan nokta ise uzmanın çizdiği program dışına çıkılmamasıdır. Uzmanın koyduğu dozda ve sürede ilaç kullanımı gerçekleşmelidir.

post travmatik stres bozukluğu tedavisi

Post Travmatik Stres Bozukluğu Tedavilerinde Psikoterapi

Post travmatik stres bozukluğu tedavi yaklaşımlarında psikoterapilerinde önemli bir yeri vardır. Özellikle Bilişsel-Davranışçı psikoterapi teknikleri içerisinde yer alan maruz bırakma tekniği post travmatik stres bozukluğu için işe yaramaktadır. Ancak burada maruz bırakma gerçek bir maruz bırakma değildir. Bir çeşit imgeleme olarak yapılmaktadır. Böylece güvenli terapötik bir ortam oluşmaktadır. Özellikle psikoterapilerde sosyal destek sağlanarak ilaç tedavilerinden daha faydalı olduğu düşünülmektedir. Diğer psikoterapi tedavilerinde ise travma eğitimi, bireysel yüzleştirme terapisi, imajinasyon eğitimi, sosyal ve emosyonel rehabilitasyon verilmektedir. Bunun yanında sosyal beceri geliştirme eğitimi, öfke kontrolü, stres aşılama gibi yöntemlerde kullanılmaktadır.

Sonuç olarak post travmatik stres bozukluğu tedavilerinde hem ilaç hem de psikoterapiler kullanılmaktadır. Ancak psikoterapilerin uzun vadede daha etkili olduğu düşünülmektedir. Burada uzman tanıyı koyarken post travmatik stres bozukluğu testi de uygulayabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap