1. Ana Sayfa
 2. Psikolojik Rahatsızlıklar

Deorganize Şizofreni Nedir?

Deorganize Şizofreni Nedir?
0

Yazıda Neler Var?

Deorganize Şizofreni Nedir ve Deorganize Şizofreni Belirtileri Nelerdir?

Deorganize şizofreni nedir? DSM’ye göre şizofreninin alt tipleri vardır. Bu alt tiplerden en zor ve en ağır belirtileri olan rahatsızlık deorganize şizofrenidir. Bu tip hastaların ne yazık ki tedavi süreci oldukça zordur ve tedaviye yanıt verme ihtimalleri çok düşüktür. Deorganize şizofreni nedir? Bu tip hastalar düşünme biçimleri net değildir ve olaylar, durumlar karşısında doğru olan tepkiyi veremezler. Özellikle duygu, düşünce, davranış örüntülerin ciddi bozulmalar görülür. Mantıklı olmayan konuşma biçimleri ortaya çıkar. Bu durum çocukluktan beri gözlenebilecek bir durumdur. Çocuğun yaşanılan olaylarında dışkısını elbisesine ve duvarlara sürmesi hatta bir defasında yemesi gibi davranış bozuklukları görülür. Tüm bunların yanı sıra kişide hiçbir şekilde utanç duygusunun oluşmaması da vardır. Kişi öfke nöbetleri geçirerek saldırgan davranışlar sergilemekte ve cinsel organlarını uygunsuz yerlerde teşhir etmektedir.

deorganize şizofreni nedir

Deorganize Şizofreni Belirtileri Nelerdir?

Deorganize şizofreni nedir? Kişinin duygulanım süreci sürekli değişir ve hızlı bir bozulma meydana gelir. Kişinin düşünce yapısında aşırı derecede ilkelleşme görülür. Gerçek olmayan istemsiz sanrıları olmaktadır. Konuşmalarında hiçbir şekilde anlam bütünlüğü yoktur. yineleyici kalıp cümleleri vardır. Ancak cümle yapısı bozuktur. Kendi kişisel öz bakım becerilerini sergileyemez ve oldukça basit işleri yerine getiremez. Bu tip şizofreni genç yaşlarda ortaya çıkar ve ne yazık ki yaş ilerledikçe devam eder. Ancak genel olarak deorganize şizofreni belirtileri aşağıdaki gibidir;

 • Anlamsız konuşma ve iletişim kurmada zorluklar
 • Fikir uçuşmaları yaşarlar. Bir düşünce içindeyken bir başka düşünceyi savunmaya geçebilirler.
 • Yavaş hareket edip saatlerce sabit durabilirler.
 • Hızlı hızlı yazı yazma eylemlerinde bulunabilirler. Ancak yazdıkları şeyler oldukça anlamsızdır.
 • Geçmişe yönelik unutma vardır. Hatırlamakta zorluk yaşarlar.
 • Davranışsal olarak yürürken normal olmayan şekilde yürürler ve genelde daire çizerler
 • Hiçbir şeyden zevk almazlar
 • Öz bakım becerileri yoktur.
 • Olaylardan, durumlardan hiçbir anlam çıkaramazlar
 • Garip konuşma, garip düşünme ve garip davranışları vardır.

Sonuç olarak deorganize şizofreni nedir? Kişinin anlamsız düşünme, duygu ve davranışlarda bulunmasıdır. Bu tip durumlarda bir uzmana başvurulmalı ve uzman yardımıyla deorganize şizofreni tedavisi gereklidir. Uzman duruma göre deorganize şizofreni testi uygulayabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap