1. Ana Sayfa
  2. Psikolojik Rahatsızlıklar

Konversiyon Bozukluğu Nedir?

Konversiyon Bozukluğu Nedir?
0

Yazıda Neler Var?

Kısmi olarak felçlik, körlük, sağırlık veya sahte nöbetler gibi istemli duyusal veya motor işlevlerden birinin işleyişinin bozulmasının nedeni tıbbi olmayan bir durum olması sizde de olmakta mıdır?
sdgsf
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Kısmi felçlik, körlük, sağırlık gibi duyusal ve motor işlevlerden birinin bozulmasının sebebi tıbbi bir gerekçe değil psikolojik olarak düşünülmesi sizin durumunuz içinde geçerli midir?
sdgdfs
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Daha önceden yaşamış olduğunuz çatışmalar ya da stres kaynakları sonrasında bedeninizde etkisini gösterdiğini düşünüyor musunuz?
sdgsdf
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Kısmi felçlik, körlük, sağırlık gibi rahatsızlıklarınızın nedeninin tıbbi bir açıklaması olmadığını düşünüyor musunuz?
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Yaşadığınız bedensel rahatsızlıkların tıpta herhangi bir nedeni bulunamamakta mıdır?
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Geçmişte yaşadığınız aşırı kaygı ve stres verici bir olay var mı?
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Sonucu görmek için quizi paylaş !

Subscribe to see your results

Konversiyon Bozukluğu Testi

%%personality%%

%%description%%

%%personality%%

%%description%%

Loading...

Konversiyon Bozukluğu Nedir ve Konversiyon Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Konversiyon bozukluğu nedir? Konversiyon bozukluğunda duyusal veya istemli motor işlevlerdeki belirti veya eksikliklerin oluşturduğu örüntü, hastada tıbbi rahatsızlığı olduğunu düşündürür. Öte yandan, ayrıntılı bir tıbbi incelemeden sonra belirti veya eksiklik örüntüsünün bilinen herhangi bir tıbbi açıklamasının tam olarak yapılamadığı görülür.

Konversiyon bozukluğu nedir? Kısmi felç, körlük, sağırlık ve sahte nöbetler tipik örnekler arasındadır. Ayrıca psikolojik etkenlerin de belirti ya da eksikliklerde önemli bir rol oynadığı düşünülmelidir. Çünkü belirtiler genellikle hemen öncesindeki duygusal ya da kişilerarası çatışmalarla ya da stres yaratıcılarla birlikte başlar ya da alevlenir.

Konversiyon bozukluğu nedir? Konversiyon bozukluğu, en şaşırtıcı ve aldatıcı psikopatoloji örüntülerinden biridir. Dolayısıyla bu konuda öğrenebilecek pek az şey bulunmaktadır. Konversiyon bozukluğu nedir? Görece yeni bir terimdir. Eskiden bu bozukluk histeri adı altında gruplandırılan birkaç bozukluktan biriydi. Freud, bu bozukluk için konversiyon histerisi demekteydi. Freud’un görüşünde bastırılan kaygı, bilince çıkma tehlikesi taşıyordu. Bu nedenle bilinçaltı bir şekilde bedensel bir rahatsızlığa dönüştürüyordu. Böylece kişinin çatışma ile yüzleşmesine gerek kalmıyordu. Örneğin mastürbasyon yapma isteği ile ilgili suçluluk duyguları felçli bir el çözülebiliyordu. Elbette bu bilinçli olarak yapılmıyordu. Kişi fiziksel belirtinin kökenini ya da anlamını bilmiyordu.

konversiyon bozukluğu nedir

Konversiyon Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Konversiyon bozukluğu nedir? Kişinin vücudunda herhangi bir bölgenin işleyişinde bozulmalar görülmesidir. Bunun da sebebi tıbbi değil psikolojik etkenlerdir. Bu nedenle konversiyon bozukluğu belirtileri genel olarak aşağıdaki gibidir;

  • İstemli motor işleyişi bozan bir durumun oluşması ve ilk akla gelen tıbbi veya nörolojik bir ya da birden çok nedenlerdir.
  • Öncesinde çatışma ya da diğer stres kaynakları olduğu için belirtilerin psikolojik etkenlerle bağlantılı olduğuna kanaat getirilmesidir.
  • Belirti ya da eksikliğin kasten üretilmemiş ya da taklit edilmiyor olmasıdır.
  • Belirti ya da eksikliğin genel bir tıbbi durumla tam olarak açıklanamamasıdır.
  • Belirti ya da eksikliğin işleyişte bozulmaya yol açmasıdır.

Sonuç olarak konversiyon bozukluğu nedir? Sorusunun yanıtı kişinin vücudunda herhangi bir bölgesinin işlevini yitirmesidir. Ancak bu işlev yitiminin tıbbi bir nedenine rastlanmamasıdır. Böylece kişinin psikolojik durumu direk vücudunu da etkileyecek düzeyde güçlü olduğunu göstermektedir. Bu durumda olan kişinin bir uzmandan konversiyon bozukluğu tedavisi alması gerekmektedir. Uzman tanı koyma aşamasında konversiyon bozukluğu testi uygulayabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap