1. Ana Sayfa
  2. Psikoterapi

Konversiyon Bozukluğu Tedavisi

Konversiyon Bozukluğu Tedavisi
0

Yazıda Neler Var?

Kısmi olarak felçlik, körlük, sağırlık veya sahte nöbetler gibi istemli duyusal veya motor işlevlerden birinin işleyişinin bozulmasının nedeni tıbbi olmayan bir durum olması sizde de olmakta mıdır?
sdgsf
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Kısmi felçlik, körlük, sağırlık gibi duyusal ve motor işlevlerden birinin bozulmasının sebebi tıbbi bir gerekçe değil psikolojik olarak düşünülmesi sizin durumunuz içinde geçerli midir?
sdgdfs
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Daha önceden yaşamış olduğunuz çatışmalar ya da stres kaynakları sonrasında bedeninizde etkisini gösterdiğini düşünüyor musunuz?
sdgsdf
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Kısmi felçlik, körlük, sağırlık gibi rahatsızlıklarınızın nedeninin tıbbi bir açıklaması olmadığını düşünüyor musunuz?
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Yaşadığınız bedensel rahatsızlıkların tıpta herhangi bir nedeni bulunamamakta mıdır?
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Geçmişte yaşadığınız aşırı kaygı ve stres verici bir olay var mı?
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Sonucu görmek için quizi paylaş !

Subscribe to see your results

Konversiyon Bozukluğu Testi

%%personality%%

%%description%%

%%personality%%

%%description%%

Loading...

Konversiyon Bozukluğu Tedavisi ve Konversiyon Bozukluğu İlaçları

Konversiyon bozukluğu tedavisi için en iyi tedavi biçimi konusunda bildiklerimiz son derece sınırlıdır. Çünkü bugüne dek iyi kontrollü bir çalışma düzenlenmedi. Bununla birlikte motor konversiyon belirtileri ile hastaneye yatırılan bazı hastaların başarılı bir şekilde tedavide ilerleme kaydettiği biliniyor. Hareket ya da yürümeyi geliştirmeyi amaçlayan bazı belirli egzersizler ve iyileşme sergileyen hastalara yönelik pekiştirmeler tedavide başarı göstermektedir. Bu da davranışçı yaklaşım ile mümkün olmaktadır. Kazanılan her davranış için ardından pekiştirme verilmesi hastalığı atlatma da yararı olmaktadır. Örneğin övgü ya da ayrıcalıklar kazanma gibi pekiştirmeler hastaya pozitif etki sağlamaktadır. Ayrıca ikincil kazanım kaynaklarını ortadan kaldırmak için anormal motor davranışlara yönelik her türlü pekiştirme de ortadan kaldırılır.

konversiyon bozukluğu tedavisi

Konversiyon Bozukluğu Tedavisi

Konversiyon bozukluğu tedavisi için davranışçı yaklaşımdan yararlanıldığı gibi psikanalitik yaklaşımlardan da yararlanılabilir. Bunun için bir uzmandan yardım alınması gerekmektedir. Çünkü psikanaliz yaklaşım içerisinde kullanılan teknikler içinde hipnoz tekniği de başarı etkisi göstermektedir.

‘’Konversiyon bozukluğu tedavisi’’nin bütün belirtileri hipnozda telkin yolu ile geçici olarak azaltılabilir ya da yeniden üretilebilir. Ayrıca konversiyon bozukluğu tedavisi için en önemli tedavi etkeni yine psikoterapi olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak psikoterapi yaklaşımları içerisinde belli başlı yaklaşımlar tedaviye uygundur. Bunlar;

  • Psikanaliz yaklaşımı: İnsanların cinsel, hedonistik ve zevk arayan canlılar olduğunu ileri sürmektedir. Bilinçaltının davranışın temelini olduğunu söylemektedir. Bu nedenle hastanın bilinçaltına inmek için bir takım teknikler geliştirilmiştir. Bunlar hipnoz, rüya analizi, serbest çağrışım, transferans gibi tekniklerdir.
  • Bilişsel-Davranışçı yaklaşım: İnsanların akılcı olmayan düşünceleri neticesi ile psikolojik sıkıntılar yaşadığını söylemektedir. Bunun içinde akılcı olmayan düşünceleri akılcı, mantıklı düşünceler ile değiştirmeyi amaçlamaktadır.
  • Davranışçı yaklaşım: İnsan davranışının çevre, öğrenme ürünü olduğunu söylemektedir. Bu nedenle insan davranışlarını değiştirmek için sistematik duyarsızlaştırma, atılganlık eğitimi, model alma, sanal gerçeklik gibi teknikler kullanmaktadır.

Sonuç olarak konversiyon bozukluğu tedavisi için bir uzmandan yardım alınması şarttır. Tedavi de psikoterapiler işe yaramaktadır. Bunun yanında uzman gerekli gördüğü takdirde ilaç tedavisi de hastaya uygulayabilir. Ayrıca uzmanın da tedaviye geçmeden önce tanıyı doğru koyması önemlidir. Hatta tanı koyma aşamasında ‘’konversiyon bozukluğu testi’’nden faydalanabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap