1. Ana Sayfa
  2. Psikolojik Testler

Konversiyon Bozukluğu Testi

Konversiyon Bozukluğu Testi
0

Yazıda Neler Var?

Kısmi olarak felçlik, körlük, sağırlık veya sahte nöbetler gibi istemli duyusal veya motor işlevlerden birinin işleyişinin bozulmasının nedeni tıbbi olmayan bir durum olması sizde de olmakta mıdır?
sdgsf
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Kısmi felçlik, körlük, sağırlık gibi duyusal ve motor işlevlerden birinin bozulmasının sebebi tıbbi bir gerekçe değil psikolojik olarak düşünülmesi sizin durumunuz içinde geçerli midir?
sdgdfs
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Daha önceden yaşamış olduğunuz çatışmalar ya da stres kaynakları sonrasında bedeninizde etkisini gösterdiğini düşünüyor musunuz?
sdgsdf
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Kısmi felçlik, körlük, sağırlık gibi rahatsızlıklarınızın nedeninin tıbbi bir açıklaması olmadığını düşünüyor musunuz?
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Yaşadığınız bedensel rahatsızlıkların tıpta herhangi bir nedeni bulunamamakta mıdır?
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Geçmişte yaşadığınız aşırı kaygı ve stres verici bir olay var mı?
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Sonucu görmek için quizi paylaş !

Subscribe to see your results

Konversiyon Bozukluğu Testi

%%personality%%

%%description%%

%%personality%%

%%description%%

Loading...

Konversiyon Bozukluğu Testi ve Konversiyon Bozukluğu Ölçeği

Konversiyon bozukluğu testi, alanında uzman olan kişilerin ve belli başlı meslek gruplarından olan kişilerin uygulaması gereken bir testtir. Ancak konversiyon bozukluğu testi adı altında bir psikolojik test bulunmamaktadır. Daha çok somatoform bozukluklar için uygulanan belli başlı psikolojik testlerin alt ölçeklerinde yer alan testler vardır. Bu nedenle uzmanın tanı aşamasında uygulayacağı testler doğrultusunda tedavi yöntemine geçmemesi önerilir. Çünkü bu testler tanı koymak için yapılmamıştır. Kişinin konversiyon bozukluğu belirtilerine ne derece yatkın olduğunu anlamaya olanak sağlamaktadır. Bir nevi tarama amaçlı olarak bu testler kullanılabilir. Uzmanında bunu görüp ona göre hareket etmesi gerekmektedir.

Konversiyon Bozukluğu Ölçeği

Konversiyon bozukluğu testi için uzmanın öncelikle rahat bir ortam sağlaması gerekmektedir. Çünkü uzman testi uygularken kişinin rahat, samimi cevaplar vermesine olanak sağlayan bir ortam yaratması gerekir. Bu sayede kişi test sırasında aklına gelen ilk düşünce doğrultusunda rahat bir şekilde soruları cevaplar. Böylece testten yüzde yüze yakın doğru bilgiler alınmış olur. Ancak unutulmamalıdır ki uzman teşhisi koyarken kendi analiz ve gözlemlerini de doğru yapması gerekir. Bu nedenle alanda uzman ve yetkin olan kişilerden yardım alınması gerekir. Profesyonel bir şekilde hastaya yaklaşarak hastanın belirtilerini doğru tespit edip ona göre en uygun tedavi programına geçer.

konversiyon bozukluğu testi

Ayrıca konversiyon bozukluğu testi adı altında bir test bulunmamaktadır. Ancak Ruhsal Belirtileri Tarama Envanteri içinde yer alan bazı alt ölçekler bu işlevi görmektedir. Özellikle somatoform bozukluklar için yer alan ölçekte genel itibariyle kişinin ne derece yatkın olduğu hakkında pratik bilgi edinilir. Tanı aşamasında uzman testten ettiği bilgiler ile kendi analiz ve gözlemleri doğrultusunda doğru tedaviye geçebilir. Doğru teşhis doğru tedaviyi beraberinde getirir. Böylece konversiyon bozukluğu tedavisi’nde daha çok ilerleme kaydedilir.

Sonuç olarak konversiyon bozukluğu testi adı altında psikolojik testler içerisinde bir test bulunmamaktadır. Sadece psikolojik testler içerisinde yer alan bazı testlerin alt ölçeklerinde konversion bozukluğuna yönelik bilgiler elde edilmektedir. Bununla beraber somatoform bozuklukları psikolojik etkenli birer rahatsızlıklar olduğu için genelde Ruhsal Belirtileri Tarama Envanteri daha sık kullanılmaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap