1. Ana Sayfa
  2. Psikoterapi

Anksiyete Bozukluğu Tedavisi ve Anksiyete İlaçları

Anksiyete Bozukluğu Tedavisi ve Anksiyete İlaçları
Anksiyete Bozukluğu Tedavisi
0

Yazıda Neler Var?

Fiziksel olarak bedeninizin herhangi bir bölgesinde karıncalanma ya da uyuşma var mı?
a
Yok
Orta
Ciddi

Doğru!

Yanlış!

Halsizlik ya da titremeler yaşıyor musunuz?
s
Yok
Orta
Ciddi

Doğru!

Yanlış!

Sürekli kendinizi huzursuz ve bunaltılar içerisinde mi hissediyorsunuz?
sas
Yok
Orta
Ciddi

Doğru!

Yanlış!

Her an çok kötü şeyler olacak izlenimine kapılıyor musunuz?
sada
Yok
Orta
Ciddi

Doğru!

Yanlış!

Fiziksel olarak baş dönmesi ve uyuşukluk yaşıyor musunuz?
dasda
Yok
Orta
Ciddi

Doğru!

Yanlış!

Ara ara kalp çarpıntısı geliyor mu?
aaaaa
Yok
Orta
Ciddi

Doğru!

Yanlış!

Aniden dehşete düşmüş gibi oluyor musunuz?
Yok
Orta
Ciddi

Doğru!

Yanlış!

Agresiflik durumları yaşıyor musunuz?
dhd
Yok
Orta
Ciddi

Doğru!

Yanlış!

Boğulma hissine kapılıyor musunuz?
eegr
Yok
Orta
Ciddi

Doğru!

Yanlış!

Ellerinizde titremeler oluyor mu?
gsdgs
Yok
Orta
Ciddi

Doğru!

Yanlış!

Bir an kontrolü kaybetme korkusu yaşıyor musunuz?
Yok
Orta
Ciddi

Doğru!

Yanlış!

Ölüm korkusuna kapılıyor musunuz?
dfgdfg
Yok
Orta
Ciddi

Doğru!

Yanlış!

Birden ateşiniz yükseliyor mu?
fghfghf
Yok
Orta
Ciddi

Doğru!

Yanlış!

Baygınlık geçiriyor musunuz?
asdasdasd
Yok
Orta
Ciddi

Doğru!

Yanlış!

Nefes alırken güçlük çekiyor musunuz?
gdfgdf
Yok
Orta
Ciddi

Doğru!

Yanlış!

Sonucu görmek için quizi paylaş !

Subscribe to see your results

Anksiyete Bozukluğu Testi

%%personality%%

%%description%%

%%personality%%

%%description%%

Loading...


Anksiyete, insanın günlük yaşamı içinde ortaya çıkan sebebi belli olmayan bunaltılar, kaygılar, huzursuzluklardır. Bu nedenle daha çok insanları normal günlük aktivitelerini olumsuz yönde etkilemekte ve insanı sürekli olarak tedirgin hissetmesine neden olmaktadır. Bu durum kişiyi zaman geçtikçe hastalık boyutuna taşımaktadır. Anksiyete Bozukluğu hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın. Bu durumda Anksiyete Bozukluğu Tedavisi için gerekli olan yöntemlere bakılması önemlidir.

Anksiyete Bozukluğu Tedavi Yöntemleri

Teşhis konulan kişiye uygulanabilecek çok farklı tedavi yöntemleri vardır.

Anksiyete nasıl teşhis edilir? Anksiyete Bozukluğu Testi nasıl yapılır?

Destekleyici yöntemler, psikoterapiler ve ilaçlardır. Destekleyici yöntemler içinde gevşeme egzersizi; nefes egzersizi gibi yöntemlerde psikoterapi ile birlikte daha çok hastaya fayda sağladığı için bu yöntemler beraber kullanılmaktadır.

Anksiyete Bozukluğu İçin İlaçlar / Anksiyete Bozukluğu Tedavisi

Daha çok Diazepam, Clonazepam, Alprazolam, Fluvoksamin, Paroksetin gibi ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar her şeyden önce kişiye rahatlama hissi verse de ilacın etkisi geçtiğinde; kişide sersemleşme ve fiziksel bağımlılığa yol açma gibi yan etkileri görülmektedir. Yani ilaçlar Anksiyete Bozukluğu Tedavisinde kalıcı bir etkiye sahip değildir. Uzmanlar bu ilaçları, Anksiyete Bozukluğu ile beraber görülebilecek post travmatik stres bozukluğu gibi; diğer psikolojik rahatsızlıklar için kişiyi rahatlama amacıyla vermektedirler.

Anksiyete Bozukluğu İçin Psikoterapi

Çocuklarda da Anksiyete Bozukluğu görülebileceğini biliyor muydunuz?

Psikoterapiler ise gelen hastayı ilaçla sakinleştirmek yerine hastaya kendilerini koşulsuz kabul etmeyi ve kendi kendilerinin terapisti olmayı öğrenmiş olurlar. Bu durumda destekleyici yöntemlerle birlikte yürütülen psikoterapiler en etkili tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkar. Psikoterapiler içinde de Anksiyete Bozukluğu için en çok kullanılan tedavi yöntemi “Bilişsel-Davranışçı Terapi”dir.

Anksiyete Bozukluğu Tedavisi

Anksiyete Bozukluğu için Bilişsel-Davranışçı Terapi

Bilişsel-davranışçı terapilerde kişi tek olarak ya da takım halinde çalışabilir. Bu terapinin amaçları; bireyin memnuniyeti, günlük hayattaki davranışlarının geliştirilmesi ve kontrol altına alınmasında rol oynar. Anksiyete Bozukluğu Tedavisi için kullanılan terapi stratejileri ise;

Gevşeme eğitimi: Bu eğitim kasları gevşeterek rahatsızlığı önemli ölçüde azaltmaktadır. Gevşeme eğitimi insanın bedeninde, bilincinde ve davranışında birtakım değişiklikleri de içeriyor. Hastanın bu teknik uygulanırken rahat olması sağlanmalıdır. Bilişsel gevşeme ise, kelimeler verilerek zihinde görüntüler oluşturularak yapılan bir gevşeme şeklidir. Kişiye ferahlık vererek rahatlaması ve gevşemesi sağlanır.

Biofeedback: Bu yöntemle kişinin algılayamadığı zihinsel süreçler, farkında olmadığı fiziksel tepkiler bir araç vasıtasıyla kişinin bilinçli durumuna getirilir. Bu araçtaki elektrotlar kişinin alnına yapıştırılır, kişiye verilen ses ve görüntüler eşliğinde kişide oluşan fiziksel tepkiler bir monitör aracılığıyla gözlenir. Bu sayede kişiye gevşemesi, rahat olması için telkinlerde bulunulur; kişi ne kadar rahatlarsa verilen ses ve görüntüde o kadar hoşnut verici olur. Aksi durumda kişi rahatlamadığı sürece verilen ses ve görüntü rahatsız edici olur.

Sistematik duyarsızlaştırma: Bireyi korkutan bir uyarana karşı oluşan tepkiyi değiştirmek için uygulanan bir yöntemdir. Bu teknikte hastanın öncelikle rahatlaması ve gevşemesi sağlanır. Sonra bireyin korktuğu nesne veya anları zihninde canlandırması istenir ve ortaya çıkan Anksiyete gevşeme ile bitirilir.

Alıştırma: Hastanın rahatsızlığını arttırmaya neden olan öncüller sıralanır. Hastanın bu korkulara karşı duyarsızlaştırılması için yineleyen olayları yapması istenir. Örneğin yükseklik korkusu olan hastanın uçağa tek binmesi, sokağa tek çıkamayan kişinin ilerleyen zamanlarda sokağa tek başına çıkması istenir.

Tepki önleme: Rahatsızlığa neden olan uyaranlar hastaya tekrar tekrar verilerek, ortamdaki rahatsızlığı azaltan durumlar giderilir. Hastalar kaçındıkları nesne veya olaylarla yüzleştirilir.

Sonuç olarak Anksiyete Bozukluğu Tedavisi için uygulanan bu stratejiler, hasta için kalıcı etkilere sahiptir. Çünkü sorunun temeline inerek olumsuz olan duyguları, akılcı olmayan düşünceleri, anormal davranışları kişi bunları görerek kendine farkındalık oluşturmaktadır.

Mutlu olmak mı istiyorsunuz? İşte mutlu olmak için 5 faktör.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap