1. Ana Sayfa
  2. Psikolojik Rahatsızlıklar

Diyojen Sendromu Nedir?

Diyojen Sendromu Nedir?
0

Yazıda Neler Var?

Daha çok yaşlılarda görülen ve yaşam alanlarının çöplerle birikmesine neden olan rahatsızlığa diyojen sendromu denir. Adını ünlü filozof Diyojen’den alan bu sendromu yaşayan kişiler tamamen çevreden soyutlanmıştır. Ayrıca sağlığı çok ciddi derecede tehdit eden bu sendrom, yaşamını dışarıda geçirmiş ve çoğu zaman dilenmiş bir filozofun yaşam biçimiyle aynıdır. Hastalığa yakalanan insanlar kendini tüm insanlardan soyutlar ve tamamen asosyal olarak yaşamaya devam eder. Buna ek olarak dış görünümlerine hiçbir şekilde önem vermemekle beraber insanlarla iletişim kurmazlar.

Diyojen Sendromu Belirtileri

Kültürel seviyesi düşük olan insanlarda görülen diyojen sendromu, son aşamada çöp biriktirmeye kadar ilerlemektedir. Genel belirtisi, dış çevre ile ilişkinin tamamen kesilmesidir. Bu süreçten sonra büyük bir çöküntü ve yalnızlık başlar. Psikolojik olarak toparlanamayan hastaların birçoğunda bu sendromdan bahsetmek mümkün olabilir. Hastalığın bir diğer belirtisi asosyallik, depresyon ve şizofrenidir.

Diyojen Sendromu Tedavisi Var mı?

Günümüzde, psikolojik olarak ortaya çıkan pek çok sendromun elbette tedavisi bulunmaktadır. Uzmanlar bu aşamada gerekli tanının konulmasından sonra tedaviye başlayabilir. Diyojen sendromuna karşı da direncin kırılabileceği unutulmamalıdır. En çok yaşlılarda görülen bu sendrom ile ilgili yapılacak ilk tedavi süreci huzurevleridir. Yani hastalar bakımevlerinde gözetim altına alınarak sendroma karşı direnç oluşturulabilir. Zamanla hastalara sunulan tedavi ve bakım hizmetleri, sendromun yok olmasına ve çok daha huzurlu bir yaşam sürülmesini beraberinde getirecektir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap