1. Ana Sayfa
  2. Çocuk Gelişimi

Rett Sendromu Tedavisi ve Rett Sendromu İlaçları

Rett Sendromu Tedavisi ve Rett Sendromu İlaçları
0

Yazıda Neler Var?

Rett Sendromu Tedavisi ve Rett Sendromu İlaçları

Rett sendromu tedavisi için şu ana kadar belirtileri kesin olarak ortadan kaldıran bir tedavi sistemi bulunamamıştır. Ancak çocuğun yaşam koşullarını en iyi hale getirebilmek için rett sendromu tedavisi uygulanmaktadır. Tedavi genel olarak rett sendromu belirtilerini azaltmaya yöneliktir. Çocuğun nefes zorluğu çekmesi, motor hareketlerde zorlanması gibi belirtileri medikal çözüm bulunmaktadır. Aynı zamanda omuriliğin eğri olması ve kalp sorunlarında da medikal çözüm yolları aranmaktadır. Bunların dışında konuşma terapisi, hidroterapi, fizyoterapi gibi tedavi yaklaşımları da çocuğun yaşam kalitesini artırmaya yönelik uygulanmaktadır. Birçok anlamda rett sendromu olan çocukların mesleki, sosyal, akademik alanlarında desteğe ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik iyi bir tedavi programı hazırlanması gerekir.

rett sendromu tedavisi

Rett Sendromu Tedavisi

Rett sendromu tedavisi içerisinde hastalık ortadan kaldırılamaz. Ancak hastalığın belirtileri kontrol altına alınabilir. Aynı zamanda tedavi de uzman, çocuğun kendi başına bazı hareketleri yapabilecek bir ortamda oluşturmaktadır. Böylece çocuk kendi başına bazı hareketleri yapabilecek düzeye gelerek kendi yaşam kalitesini artırır. Bu hareketler içerisinde özellikle yemek yeme, giyinme gibi temel yaşam görevleri yer almaktadır. Ayrıca konuşma terapisi ile çocuğun kendisini en doğru şekilde ifade edebilmesi sağlanmaktadır. Aynı zamanda çocuğun sözsüz olarak da kendini ifade etmesi de öğretilir. Aynı zamanda rett sendromu olan çocukların yeme sorunları vardır. Giderek aşırı zayıflama sürecine girmektedirler ve bu durumda çocuğun gelişimini daha da kötü etkilemektedir. Bu durumda çocuğa yüksek kalorili bir beslenme programı da yapılmaktadır. Programda yer alan yiyecekler çocuğun aynı zamanda bilişsel gelişimini de destekleyecek niteliktedir. Beslenmenin zor olduğu durumlarda çocuğa tüp ile besleme programı uygulanır.

Tüm bunların yanı sıra çocuğa hidroterapi, masaj terapisi, müzik terapisi, yoga, işitsel işleme, hayvanlar ile terapi gibi farklı tedavilerde kullanılabilir. Bu tedaviler destekleyici niteliktedir. Böylece çocuğun yaşam kalitesi artırılarak daha iyi ve uzun bir ömür geçirmesi sağlanmaktadır. Bazı ağır belirtileri olan rett sendromlu çocukların 30’lu 40’lı yaşlarına kadar yaşamaktadırlar.

Sonuç olarak rett sendromu tedavisi alanında uzman olan kişilerin uygulaması gereken bir süreçtir. Bu noktada farklı alanların uzmanların kendi aralarında işbirliği yapmaları gerekir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap