Hoş Geldiniz. Tarih: 17.01.2019

İnsan Neden Kötülere İtaat Eder?

İnsan Neden Kötülere İtaat Eder?İnsan, katil, canavar, sapkın, sadist gibi kavramlar ile nitelendirilebilir. Gerçekten de dünya üzerinde bu sıfatlara yakışan insanlar vardır. Ancak bu sıfata sahip insanlara diğer insanlar neden boyun eğmektedir. Ya da neden sapkın bir tarikata mensup olmak insanlar arasında vardır. Nazi Almanya’sında yapılan bir araştırmaya göre Nazi subayları verilen öldürme emirlerini neden yerine getirdiklerini araştırmışlardır. Yapılan araştırmada Nazi subaylarının dışarıdan göründüğü gibi bir canavar, sadist olmadıkları anlaşılmıştır. Nedeni ise onlar sadece verilen emirleri uyguladıklarını söylemişlerdir. Peki neden bu emirleri uygulamışlardır. Milyonlarca insanın ölüm emirini yerine getirirken düşünceleri otoriteye itaat mıydı?

insan

Ahlak Dışı Emirler Psikolojide Yeri Nedir?İnsan psikolojisi içerisinde itaat bir uyma davranışı olarak nitelendirilir. Çünkü itaat eden insan ortama adaptasyon sağlamaktadır. Aksi durumda grup dışına itilmek ve hatta ölmek bile işin sonunda olabilir. İnsanlara itaat etmek her türlü iyi kötü olarak nitelendirebileceğimiz eylemi yaptırabilir. Burada tekrar Milgram’ın deneyi akıllara gelmektedir. Milgram, otoritenin insan üzerinde ne gibi bir etkisi olduğunu araştırmaktadır. Otorite insandan başka bir insanın canını yakmasını istediğinde bunu yapabilme potansiyelinin oldukça fazla olduğunu ortaya koymuştur.

Bir başka önemli isim ise Zimbardo’dur. Zimbardo’nun hapishane deneyi de dünya da oldukça büyük ses getirmiştir. Deneyde oluşturulan bir hapishane de birbirini tanımayan 21 insanın katılımı ile gerçekleşmiştir. Deneyde grup ikiye bölünmüştür. Grubun yarısı mahkum olmuş yarısı ise gardiyan olmuştur. Mahkum ve gardiyanlar gün geçtikçe değişime uğramışlardır. Öyle ki gardiyan grubunda olan kişiler zamanla otorite olmaya başlamıştır. Diğer mahkum grubu ise zamanla otoriteye boyun eğen bir topluluk olmaya başlamışlardır. Deney toplam 6 gün sürmüştür. Çünkü gardiyanlar tarafından konulan kuralların mahkumlar tarafından zamanla içselleştirildikleri gözlemlenmiştir. Ve bir süre sonra gardiyanlar acımasızca ve sadistçe davranışlar sergilemeye başlamışlardır. Bazı mahkumlar karşı gelmeye çalışsa da gardiyanların acımasız yöntemleri karşısında ses çıkaramamışlardır. Sonunda mahkumların hepsi boyun eğme, itaat etme davranışını sürdürmeye devam etmiştir.

Sonuç olarak insan ortamda otorite ile karşılaştığında itaat etme davranışı sergilemesi muhtemeldir. Milgram ile Zimbardo’nun deneyleri insanların ne düzeyde acımasız olabileceklerini dünyaya kanıtlamıştır.BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ