Hoş Geldiniz. Tarih: 17.01.2019

Hafıza Güçlendirmek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Hafıza Güçlendirmek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?



Hafıza, insan hayatının çok önemli bir yerine sahiptir. İnsan ömrünün tüm yaşanmışlıkları hafızamızda depolanmaktadır. Ancak hafızanın tam olarak anlaşılmadığını bu alanda araştırma yapan uzmanlar söylemektedir. Ancak hafızanın insan biyolojisi için harika bir şey olduğunu söyleyenlerde var. Hafıza, insan için önemlidir. Çünkü insan kendi hayatına dair her türlü bilgiyi hafızasında saklamaktadır. Ancak hafızada da zayıf noktalar vardır. Hafızanın en büyük düşmanı unutmaktır. İnsan istemediği şeyleri unutabilir. Ancak hatırlamak istediği şeyleri unutmuşsa burada bir sıkıntı var demektir. Bilginin depolanması ve geri çağırılması sürecinde bir takım şeylerin eksik kaldığını insan hissedebiliyor. Bazı olumsuz etkileyecek güçlere karşı hafıza etkisiz kalabilmektedir.

hafıza

Hafıza İçin Öneriler



Hafıza için düşman sayılabilecek beş unsur vardır. Bunlar;

  • Sigara içmek
  • Stres
  • Kötü beslenme
  • Hipnoz
  • Herpes

Yukarıdaki etkenler kişinin hafızasını olumsuz yönde etkileyen unsurlardır. Özellikle sigara içenlerde orta yaş dönemlerinde bilişsel becerilerinde azalma olduğu gözlemlenmiştir. Böylelikle hafıza da silinmeler başlamaktadır. Aynı zamanda herpes adlı hafızanın kaybı hastalığı da Alzheimer gibi bir rahatsızlığa yol açmaktadır. Tüm bunların dışında hafızayı güçlendirmenin yolları ise aşağıdaki gibidir;

  • Ters el alıştırması: Bu alıştırma türü hafızanın güçlenmesi için olukça etkilidir. Kişi günlük hayatında en çok hangi elini kullanıyorsa bu alıştırma ile diğer elini kullanması sağlanır. Sağ el kullanan biri bundan sonra sol elle günlük hayatında işlerini halletmeye çalışır. Böylece kişi beyninin kullanamadığı noktaları tekrar kullanıma açık hale getirir.
  • Çocuk Oyun alıştırması: Kişi günlük hayatında işte, evde, dışarıda artık bir çocuk gibi her şeyi merak ederek hafızasını güçlendirme oyunudur. Çocuk gibi her şeye dokunmak, koklamak, bakmak, ellemek gibi şeyler yapılır.
  • Harf alıştırması: Bu alıştırma türü kişinin konsantrasyonunun ne kadar güçlü olduğunu test etmeye yarar. Konsantrasyon hafızanın güçlenmesi noktasında önemli bir unsurdur.
  • Polisiye alıştırması: Bu alıştırma türüne göre kişi kendisine karşı bir polis dedektifi yaklşır. Polis yaklaşarak dün gece ne yaptığını saat kaçta nerde olduğunu sorgulamasıdır. Bu sorgulama ile kişi hafızanın güçlenmesi için bilgiyi depodan geri getirmeye çalışır.
  • Otobiyografi alıştırması: Kişi bu alıştırma türü ile de kendi hayatına dair bir yazı kaleme almasıdır. Bu yazıda kişi hayatının en başından başlaması gerekir. En uzak anılardan en yakın anılara kadar kişi hatırladıkça yazması gerekiyor.














BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ