1. Ana Sayfa
  2. Kişisel Gelişim

Daha İyi Gece Uykusunun 5 Yolu

Daha İyi Gece Uykusunun 5 Yolu
0

Yazıda Neler Var?

Uyku, günlük yaşantımıza belki en çok vakit harcadığımız eylem. Bir insan günde ortalama 8 saat uyuyor. 70 yaşındaki bir birey neredeyse 20 yılını uykuda geçirmiş oluyor. Peki bu uyku süresince yeteri kadar dinlenebiliyor muyuz? İyi bir gece uykusu çekebiliyor muyuz? Bu yazıda, daha iyi gece uykusunun 5 yolu hakkında bahsedeceğiz.

Yatmadan Önce 1 Saat Dinlenin

dinlenme ve uyku

Uyumaya hazırlandığınız süreçte mutlaka bir saat dinlenmeniz gerekiyor. Çoğu insan yatağa girdiğinden 10 dakika sonra uyumaya başlar. Ancak iyi bir gece uykusu için yatakta uzanmalı ve 1 saat dinlenmelisiniz. Bu 1 saatlik dinlenme süresini kitap okuyarak, televizyon izleyerek veya sosyal medyada gezinerek de yapabilirsiniz. Ama en az 1 saat dinlenmeniz gerekiyor. Böylece vücut tüm streslerden arınmış bir şekilde uykuya hazırlanmış olacak.

Ne Kadar Uyumanız Gerektiğini Hesaplamayın

görevler ve uyku

Uzmanların çoğu yetişkin bir erkeğin veya kadının en az 8 saat uyuması gerektiğini söylese de bu tanım herkes için geçerli değildir. İnsanların uyku ihtiyaçları gün içerisinde yapmış oldukları aktivitelere göre değişebilir. Spor yapmış veya çok çalışmış bir bireyin 8 saat uyuması kendisine çok da yeterli gelmeyecektir. Ayrıca uyumadan önce yapmak zorunda olduğunuz bazı görevler var, ancak yarın erken kalkmak için uyumanız gerekiyor ise, bu durumda muhakkak görevlerinizi yapmadan uyumayın. Çünkü görevleri yapmadan uyumanın verdiği stres 10 saat uyusanız da geçmeyecektir. Ancak görevlerinizi yerine getirirseniz 4 saatlik bir uyku bile sizi iyi dinlenmiş hissettirecektir.

Yediğiniz Besinlere Dikkat Edin

besin ve uyku

Gün içerisinde yediğiniz herhangi bir besin iyi bir uyku çekmenize engel oluyor olabilir. Muhakkak bir alerji testi yaptırın. Alerji testi ile birlikte hangi gıdaya alerjiniz olduğunu öğrenebileceksiniz. Alerjiniz olan gıdalar, doğal br iltihap önleyici hormon olan kortizol hormonunu devreye sokar ve siz farkında olmasanız da geceleyin defalarca uyanmış olabilirsiniz. İyi bir gece uykusu için uykunuzun bir defa dahi olsa bölünmemiş olması gerekiyor. Eğer bir besine alerjiniz varsa bunu hayatınızdan çıkardığınızda kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz. Ayrıca uyumadan 4 saat önce yemek yemeyi kesmeniz gerekiyor. Çünkü siz uyuduğunuzda midenizinde çalışmaması gerekiyor. Tüm organlar dinlenirse rahat bir gece uykusu çekebilirsiniz.

Radyasyon Yayan Cihazların Bulunduğu Odada Uyumayın

uyku ve radyasyon

Radyasyon, çağımızın en büyük baş belası. Bazı insanlar elektromanyetik frekanslara karşı çok hassas olabiliyor ve bu durum iyi bir uyku çekmesine engel olabiliyor. Gece uyumadan önce mümkün olduğu kadar az teknolojik aletin bulunduğu bir odada uyuyun. Radyasyon yayılmasını engellemek için odanızda kaktüs de bulundurabilirsiniz. Daha iyi bir gece uykusu çekmenin yollarını arıyorsanız muhakkak bunu deneyin.

Sıcak Bir Odada Uyumayın

sıcaklık ve uyku

Sıcak odada nem fazla ve oksijen az olur. Bu etmenler sağlıksız bir uyku çekmek için tek başına yeterlidir. Sıcak bir odada oksijen azlığı bulunduğundan vücuda yeteri kadar oksijen gitmez bu da kendinizi yorgun hissettirir. Bu nedenle yatmadan önce odanızın ideal sıcaklığının 19-20 derece olduğundan emin olun. Nem seviyesi ise %40 civarında olmalıdır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap