1. Ana Sayfa
  2. Kişisel Gelişim

Özgüveni Geliştirmenin 5 Yolu

Özgüveni Geliştirmenin 5 Yolu
0

Yazıda Neler Var?

Düşük özgüven, gerek iş hayatında gerekse sosyal hayatta pek çok problem yol açabilir. Özgüven eksikliği birden ortaya çıkabildiği gibi belirli bir süre yaşanan olayların ve travmaların sonucu olarak da ortaya çıkabilmektedir. Özgüven eksikliği yaşayan bireyler kendini hayattan soyutlayabilir içine kapanabilir ve ciddi sıkıntılarla baş başa kalabilir.

Özgüven eksikliği ciddi bir konudur ve gerektiği kadar ciddiye alınmalıdır. Bu yazıda nasıl daha iyi özgüvenli olabilirsiniz? Özgüven nasıl geliştirilir? Bunları konu alacağız.

Dar Giysiler Vücuduna Oturmayan Giysiler Özgüven Düşmanı

İster kilolu olun ister zayıf, üzerinize dar veya bol gelen giysiler özgüvene hasar verir. Eğer kiloluysanız zayıflayın zayıfsanız kilo alın. Böylece hayalinizdeki kıyafeti giymenin verdiği özgüven hissini tadabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir : Ergenlerde Sosyal Fobi

Neşeli Olun

Her güldüğümüzde beynimiz tarafından endorfine adı verilen hormon salgılanır. Bu hormon mutlu olmamızı sağlayan bir hormondur. Hiçbir sebep yokken bile gülmek mutlu olmamızı sağlar. Ayrıca karşınızdaki bir insanla muhabbet ederken, gülerek konuşmak karşı tarafın rahatlamasını sağlar ve size karşı daha samimi olur bu da özgüveni artırır.

Özgüven Eksikliğini Gidermek İçin Mutlaka Günde 1 Kez Dışarı Çıkın

Özgüven eksikliği, sosyal anlamda da ağır hasarlara neden olur. Kişi normal hayatında sosyal biri olsa da özgüveni düşen kişi içine kapanır, yorgun olur ve bir şey yapmak istemez. Özgüveni artırmanın en iyi yolu sosyalleşme gereği olmaksızın günde bir kez dışarı çıkmaktır. İşten sonra yapacağınız yarım saatlik yürüyüş güzel bir kafede içeceğiniz sert bir kahve özgüven geliştirir.

İlginizi Çekebilir : Öz Saygı Nedir ?

Kendinize Hedef Koyun

Hedefi olmayan bir insan yelkensiz motorsuz bir tekneye benzer derler. Kendinize bir hedef seçin ve o yolda ilerleyin. Bu kilo vermek olabilir, her gün en az 20 dakika spor yapmak olabilir.

Başlarken küçük hedeflerle başlayın zamanla alışacak ve her şeyin üstesinden geleceksiniz. Büyük hedeflerle başlamak özgüven eksikliği için kötü olabilir.

Eksik Bulduğunuz Alanları Not Edin Ve Başlayın

Hiçbir insan mükemmel değildir. Herkesin kusuru vardır. Önemli olan kusurlarımızı en az seviyeye indirmek. Eksik olduğunuz alanları bir not defterine not alın. Mesela ben normalden fazla kiloluyum. Ben normalden fazla zayıfım. Hiçbir becerim yok. Hiçbir başarım yok. Bu konuda kendinize dürüst olun yalan söylemeyin. Eksik alanlarınızı bulduktan sonra en kolaydan en zora doğru başlayıp devam edin.

Kilolu musunuz ? Kilo verin. Ancak iki hedefi aynı anda yapmayın. Bu sizi ruhsal olarak daha zora sokabilir. Önce kiloluysanız kilo verin. Ondan sonra herhangi bir beceriniz yoksa bir beceri edinin. Bu şekilde devam ederek her şeyin üstesinden gelmenin verdiği muhteşem özgüven duygusu sizi asla korkak veya çekingen biri yapamayacak.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap