Depresyon Testi veya Depresyon Ölçeği Nedir

İnsan günlük hayatında istemediği insanlarla, olaylarla, durumlarla karşılaşabilirler. Böyle şeyler normaldir. Ancak stres yaratan durumların devamı, üst üste gelen kötü olayların etkisi insanda olumsuz duygulara yol açabilmektedir. Bu da insan da ‘’depresyon rahatsızlığı’’na sebebiyet vermektedir. Ancak depresyon belirtileri devam ediyorsa, gündelik yaşamın bozulmasına yol açıyorsa bir uzmana danışmak gerekir. Çünkü insan şiddetli ruhsal çöküntüler yaşamışsa bu nokta da depresyon tedavisi için bir uzmanla görüşmek gerekir. Ancak uzman depresyon şikayetinden dolayı gelen kişiye önce bir depresyon testi uygulamak durumundadır. Uluslararası geçerliliği olan psikolojik testler içerisinde yer alan Beck depresyon testi, kişiye uygulanarak depresyon şiddetini, tanısını belirlemek amacıyla kullanılmaktadır.

Psikolojik Testler

Psikolojik testler, insan davranışları içerisinde normal davranışları anormal davranışlardan ayırmak için kullanılır. Aynı zamanda doğru psikoterapi yaklaşımına karar verilmesi, gerekli görülen tanının konması, kısa zamanda belirlenmesi psikolojik testlerin gelişmesini hızlandırmıştır. Depresyon rahatsızlığı için gelen bireyin uzman tarafından psikolojik testler içerisinde en sık kullanılan Beck depresyon testi kullanılmaktadır.

Depresyon Testi

 

Beck Depresyon Testi

Depresyon testi için hazırlanmıştır. Uluslararası geçerliliği olan ve uzmanlar tarafından depresyon rahatsızlığını teşhis etmek için sık sık kullanılmaktadır. Beck depresyon testi, içerisinde 21 farklı depresif belirti ve tutumun değerlendirmesini içerir. Depresyonun şiddetiyle ilgili bilgi vererek depresyona yönelik araştırmalarda ve tedavilerin değerlendirilmesinde sıklıkla kullanılmaktadır. Beck depresyon testi 13 yaşından büyük her insan uygulanabilmektedir. Depresyonun iki farklı boyutunu ortaya koymaktadır. Depresyonun bedensel boyutu ve depresyonun duygusal boyutunu açığa çıkarır.

Bedensel boyutu: Asabiyet, iştahsızlık, dikkat eksikliği, cinsel isteksizlik, ağlamaklı görünüm, zevk alamama, uykusuzluk veya aşırı uyku hali; karar verememe, enerji kaybı gibi depresyonun fiziksel belirtilerini inceler.

Duygusal boyutu: İntihar düşüncelerini sıklıkla tekrarlama, kendini eleştirerek değersiz hissetme, suçluluk hisleriyle cezalandırılmayı isteme; geleceğe dair kötümser bakış açısı, geçmişte yaşadığı başarısız durumları ve hataları tekrar etme gibi depresyonun duygusal belirtilerini inceler.

Sonuç olarak depresyon nedir? Sorusuna cevap olarak depresyon psikolojik bir rahatsızlıktır. Ancak depresyon tedavisi için bir uzmana danışmak gerekir. Uzman müdahale yöntemine geçmeden önce psikolojik testler içinde Beck depresyon testi uygulayarak kişideki belirtileri değerlendirir. Doğru tanı konulduktan sonra kişide depresyon tedavisi başlatılabilir.

[Toplam:2    Ortalama:3.5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.