1. Ana Sayfa
  2. Psikolojik Testler

Depresyon Testi veya Depresyon Ölçeği Nedir

Depresyon Testi veya Depresyon Ölçeği Nedir
Depresyon Testi
0

Yazıda Neler Var?

Son günlerde sürekli umutsuz, bıkmış, mutsuz ya da canı sıkkın hissediyor musunuz?
Depresyon testi
Evet
Hayır

Doğru!

Yanlış!

Ara ara yaşamanın anlamını sorguluyor, bu hayattan bıktığınızı düşünüyor musunuz?
Depresyon testi
Evet
Hayır

Doğru!

Yanlış!

Gündelik hayatta normal sıradan kararlar alırken bile zorlanıyor musunuz? Aynı zamanda yeni bir şey öğrenirken dikkatinizi toparlamakta zorlanıyor musunuz?
Evet
Hayır

Doğru!

Yanlış!

Son zamanlarda suçluluk duyguları yüzünden kendinize verdiğiniz güven, değerin azaldığını hissediyor musunuz?
Depresyon testi
Evet
Hayır

Doğru!

Yanlış!

Bedensel olarak anormal bir durum olmamasına rağmen çok fazla ağır hareket edip yavaş konuşuyor musunuz? Ya da çok fazla aşırı hareketli olup yaşadığınız huzursuzluktan kurtulmaya çalışıyor musunuz?
Depresyon testi
Evet
Hayır

Doğru!

Yanlış!

Her gün uykuya dalmakta sorunlar yaşıyor musunuz? Ya da sürekli uyumak, yataktan kalkamamak veya çok erken uyanmak gibi uyku sorunlarınız var mı?
Depresyon testi
Evet
Hayır

Doğru!

Yanlış!

Yemek yeme de sorunlar yaşıyor musunuz? Bu durum iştahınızı ve kilonuzu etkiliyor mu?
Depresyon testi
Evet
Hayır

Doğru!

Yanlış!

Kendinizi sürekli yorgun, bitkin hissediyor musunuz?
Depresyon testi
Evet
Hayır

Doğru!

Yanlış!

Eskiden zevk alarak yaptığınız etkinliklerden şimdi hiç zevk almıyor musunuz ve birçok şeye karşı ilginizi kaybettiniz mi?
Depresyon testi
Evet
Hayır

Doğru!

Yanlış!

Sonucu görmek için quizi paylaş !

Subscribe to see your results

Depresyon Testi

%%personality%%

%%description%%

%%personality%%

%%description%%

Loading...

İnsan günlük hayatında istemediği insanlarla, olaylarla, durumlarla karşılaşabilirler. Böyle şeyler normaldir. Ancak stres yaratan durumların devamı, üst üste gelen kötü olayların etkisi insanda olumsuz duygulara yol açabilmektedir. Bu da insan da ‘’depresyon rahatsızlığı’’na sebebiyet vermektedir. Ancak depresyon belirtileri devam ediyorsa, gündelik yaşamın bozulmasına yol açıyorsa bir uzmana danışmak gerekir. Çünkü insan şiddetli ruhsal çöküntüler yaşamışsa bu nokta da depresyon tedavisi için bir uzmanla görüşmek gerekir. Ancak uzman depresyon şikayetinden dolayı gelen kişiye önce bir depresyon testi uygulamak durumundadır. Uluslararası geçerliliği olan psikolojik testler içerisinde yer alan Beck depresyon testi, kişiye uygulanarak depresyon şiddetini, tanısını belirlemek amacıyla kullanılmaktadır.

Psikolojik Testler

Psikolojik testler, insan davranışları içerisinde normal davranışları anormal davranışlardan ayırmak için kullanılır. Aynı zamanda doğru psikoterapi yaklaşımına karar verilmesi, gerekli görülen tanının konması, kısa zamanda belirlenmesi psikolojik testlerin gelişmesini hızlandırmıştır. Depresyon rahatsızlığı için gelen bireyin uzman tarafından psikolojik testler içerisinde en sık kullanılan Beck depresyon testi kullanılmaktadır.

Depresyon Testi

 

Beck Depresyon Testi

Depresyon testi için hazırlanmıştır. Uluslararası geçerliliği olan ve uzmanlar tarafından depresyon rahatsızlığını teşhis etmek için sık sık kullanılmaktadır. Beck depresyon testi, içerisinde 21 farklı depresif belirti ve tutumun değerlendirmesini içerir. Depresyonun şiddetiyle ilgili bilgi vererek depresyona yönelik araştırmalarda ve tedavilerin değerlendirilmesinde sıklıkla kullanılmaktadır. Beck depresyon testi 13 yaşından büyük her insan uygulanabilmektedir. Depresyonun iki farklı boyutunu ortaya koymaktadır. Depresyonun bedensel boyutu ve depresyonun duygusal boyutunu açığa çıkarır.

Bedensel boyutu: Asabiyet, iştahsızlık, dikkat eksikliği, cinsel isteksizlik, ağlamaklı görünüm, zevk alamama, uykusuzluk veya aşırı uyku hali; karar verememe, enerji kaybı gibi depresyonun fiziksel belirtilerini inceler.

Duygusal boyutu: İntihar düşüncelerini sıklıkla tekrarlama, kendini eleştirerek değersiz hissetme, suçluluk hisleriyle cezalandırılmayı isteme; geleceğe dair kötümser bakış açısı, geçmişte yaşadığı başarısız durumları ve hataları tekrar etme gibi depresyonun duygusal belirtilerini inceler.

Sonuç olarak depresyon nedir? Sorusuna cevap olarak depresyon psikolojik bir rahatsızlıktır. Ancak depresyon tedavisi için bir uzmana danışmak gerekir. Uzman müdahale yöntemine geçmeden önce psikolojik testler içinde Beck depresyon testi uygulayarak kişideki belirtileri değerlendirir. Doğru tanı konulduktan sonra kişide depresyon tedavisi başlatılabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap