Özel Psikolog - Psikolojik Testler - Sadizm Testi ve Sadizm Ölçeği
sadizm ölçeği

Sadizm Testi ve Sadizm Ölçeği

Sadizm Testi ve Sadizm Ölçeği

Sadizm testi alanında uzman olan psikiyatristler, psikologlar, psikolojik danışmanlar tarafından uygulanan bir psikolojik testtir. Bu psikolojik testi uygulama yeterliliğine sahip olan uzmanların testi, tanı aşamasında uygulaması önerilir. Ancak bire bir tanı koymak için sadizm testi sonuçlarına göre hareket etmek doğru olmaz. Bu noktada bir psikolojik testin uygulaması için belli bir eğitim alınması gerekmektedir. Bazı psikolojik testlerin uygulaması kolay ve ekstra bir eğitim yeterliliği gerektirmemektedir. Ancak bazı psikolojik testlerin uygulanması için ekstra olarak belli yeterliliğin kişide olması gerekmektedir. Bu noktada sağlam mesleki yeterliliğine sahip uzmanların her zaman psikolojik testlerin uygulama aşamasında olması gerekmektedir.

sadizm testi

Sadizm Ölçeği

Sadizm testi adı altında psikolojik testler içerisinde uluslararası bir test geliştirilmemiştir. Ancak psikolojik testler içerisinde sadizm testi için karşılanabilecek testler bulunmaktadır. Bu noktada anti-sosyal kişilik bozukluğu için kullanılan testin sadizm içinde kullanılabilir. Anti-sosyal kişilik bozukluğu sergileyen kişilerin sadist davranışlarda sergilediği öngörülmektedir. Bu nedenle kişinin anti-sosyal davranışları cinsel etkinliklerde sadist davranışlara sebebiyet vermektedir. Bu nedenle iki rahatsızlıkta bir arada görülme olasılığı her zaman vardır. Aynı zamanda sadizm testi için kullanılabilecek bir başka psikolojik test ise cinsel yaşantılar ölçeğidir. Bu testte ise kişinin sergilemiş olduğu cinsel davranışların neler olduğunu tespit etmeye yönelik kullanılan genel bir psikolojik testtir. Sadece sadizm için değil diğer cinsel bozukluklar içinde bu psikolojik test kullanılabilir. Çünkü bu testin uluslararası geçerliliği ve güvenirliliği bulunmaktadır.

Uzman sadizm testi için bir ya da birkaç test seçtikten sonra uygulamaya geçer. Burada önemli nokta uzmanın testin uygulanacağı koşulları, ortamı yaratmış olmasıdır. Çünkü ortamda aşırı rahatsız edici uyarıcıların bulunması durumunda kişinin teste vereceği cevaplar da o denli yanıltıcı olacaktır. Aynı zamanda uzman testte yer alan önergeleri doğru ve anlaşılır bir şekilde kişiye aktarmalıdır. Çünkü uygulama esnasında kişinin yanıt vereceği sorulara yönelik kafasında soru işareti oluşmaması gerekmektedir. Bu nedenle yine testin sonuçları yanıltıcı olabilmektedir. Bu noktada kişinin tamamen kendini rahat hissetmesi ve açık bir şekilde sorulara cevap vermesi istenmektedir.

Sonuç olarak sadizm testi uygulandıktan sonra uzman en uygun ‘’sadizm tedavisi’ne geçer.

Yeni Makale

deri yolma bozukluğu ölçeği

Deri Yolma Bozukluğu Testi

Deri Yolma Bozukluğu Testi ve Deri Yolma Bozukluğu Ölçeği Deri yolma bozukluğu testi alanında uzman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: