1. Ana Sayfa
  2. Psikolojik Testler

Madde Bağımlılığı Bozuklukları Testi

Madde Bağımlılığı Bozuklukları Testi
0

Yazıda Neler Var?

Madde Bağımlılığı Bozuklukları Testi ve Madde Bağımlılığı Bozuklukları Ölçeği

Madde bağımlılığı bozuklukları testi, alanında uzman olan kişilerin uygulaması gereken testtir.

Madde bağımlılığı bozuklukları için uzmandan yardım almak için gelen kişiye öncelik olarak madde bağımlılığı bozuklukları testi uygulanması gerekmektedir. Ayrıca madde bağımlılığı bozuklukları adı altında bir test bulunmamaktadır. Sadece farklı isimlerle aynı amaca hizmet eden testler vardır. Yukarıda da belirtildiği gibi bu testlerin madde bağımlılığı bozuklukları tedavisi öncesinde uygulanması daha doğru olacaktır. Tabi tedavi sonrası izleme testleri de kişiye uygulanabilir. Bu da kişinin maddeye olan eğiliminin ne derecede olduğunu görmeyi sağlar. Aynı zamanda tedavi öncesi yani uzmanın tanıyı koyarken sadece test sonuçlarına göre hareket etmemesi gerekmektedir. Gerekirse birden fazla test uygulanmalı ve uzmanın kendi gözlem ve analizleri de tanı değerlendirmesinde olması gerekir.

madde bağımlılığı bozuklukları testi

Madde Bağımlılığı Bozuklukları Ölçeği

Madde bağımlılığı bozuklukları testi, kişinin ne tür bir madde bağımlılığı olduğunu, ne derece madde kullanımına yatkın olduğunu yansıtmak için uygulanmaktadır. Kişi bazen kendisi ile ilgili yanıltıcı cevaplar verebilmekte ve ne tür maddeler kullandığını saklayabilmektedir. Bu durumda kişiye idrar testi, yedi adım yürüme testi gibi direk kişinin ne tür bağımlı olduğunu açığa çıkaracak testler uygulanabilir. Ancak bu testler tabi ki de kişinin psikolojik, sosyal süreçleri hakkında bilgi vermemektedir. Sadece kişinin kullandığı madde hakkında bilgi vermektedir. Uzman kişinin madde kullanımına yönelik etkileri araştırır, madde bağımlılığı yanında ortaya çıkabilecek psikolojik rahatsızlıklarında neler olduğunu araştırmalıdır. Özellikle madde kullanım durumlarında kullanılan madde, şizofreni rahatsızlığını açığa çıkarabilmekte, tetikleyebilmektedir. Bu durumda uzmanın muhakkak madde bağımlılığı bozuklukları testi ile birlikte şizofreni testi de uygulaması gerekir. Tabi diğer psikolojik rahatsızlıklar içinde uzmanın gözlemleri sonucu farklı testler de uygulanabilir.

Madde bağımlılığı bozuklukları testi olarak kullanılan testler içerisinde en çok kullanılanlar şunlardır;

  • Madde kullanım eğilimi ölçeği
  • Madde bağımlılığı farkındalık ölçeği
  • Madde eğilimi ölçeği gibi testler oldukça sık kullanılmaktadır.

Sonuç olarak madde bağımlılığı bozuklukları testi olarak alanında uzman olan kişilerin uygulaması gereken bir testtir. Özellikle tedavi öncesi uygulanması gerekir. Tanı koymak için oldukça önemlidir. Tedaviden çok sonra belli aralıklarla kişiye izleme testleri de uygulanabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap