1. Ana Sayfa
  2. Psikolojik Testler

Barbitürat Bağımlılığı Testi

Barbitürat Bağımlılığı Testi
0

Yazıda Neler Var?

Uyku problemleri yüzünden barbitürat tarzı ilaçlar kullandınız mı?
sdfsd
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Uyumanıza yardımcı olmak için ilaç kullanıyor musunuz?
asdasd
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Hem fiziksel hem de psikolojik olarak uyuyabilmek için uyku hapları kullanmanız gerekiyor mu?
asdasd
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Sakinleştirici ilaçlar kullanıyor musunuz?
sdfsd
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Günlük hayatta kullandığınız ilaçlar yüzünden karar vermede, problem çözmede zorlanıyor musunuz?
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Sonucu görmek için quizi paylaş !

Subscribe to see your results

Barbitürat Bağımlılığı Testi

%%personality%%

%%description%%

%%personality%%

%%description%%

Loading...

Barbitürat Bağımlılığı Testi ve Barbitürat Bağımlılığı Ölçeği

Barbitürat bağımlılığı testi alanında uzman olan psikiyatristlerin, psikologların, psikolojik danışmanların uygulaması gereken bir psikolojik ölçektir. Bunun için mesleki anlamda yeterlilik olması gerekmektedir. Yukarıda bahsedilen meslek gruplarının mesleki eğitimleri içerisinde uygulayabileceği testler içerisinde yer alabilir. Ancak bazı psikolojik testler ekstradan eğitim gerektirmektedir. Çünkü her psikolojik testin yönergeleri, uygulama, yorumlama, değerlendirme özellikleri bir değildir. Bu noktada uzmanın mutlaka uygulayacağı psikolojik test için belli bir yeterliliğe sahip olması şarttır. Ayrıca barbitürat bağımlılığı testi için uygulanabilecek testler hem tanı aşamasında hem de izleme aşamasında kullanılabilir. İzleme aşaması kişinin maddeye olan bağımlılık yatkınlığının hala sürüp sürmediğini, ortaya çıkıp çıkmadığını anlamaya yöneliktir.

barbitürat bağımlılığı testi

Barbitürat Bağımlılığı Ölçeği

Barbitürat bağımlılığı testi adı altında psikolojik testler içerisinde kullanılabilecek bir ölçek ya da test bulunmamaktadır. Daha çok barbitürat bağımlılığı testi için kullanılabilecek farklı başlıklar altında, farklı ölçekler altında test ve alt ölçekler bulunmaktadır. Aynı zamanda madde bağımlılıkları için kullanılan genel geçer psikolojik testlerde tanı aşamasında barbitürat bağımlılığı için kullanılabilir. Bu testler genellikle aşağıdaki gibidir;

  • Madde Kullanma Eğilimi Ölçeği: Bu test sadece kişinin barbitürat bağımlısı olup olmadığını ölçmemektedir. Aynı zamanda kişinin diğer madde bağımlılıklarına yönelik eğilimlerini, yatkınlıklarını da ölçmektedir. Barbitürat bağımlısı olanlar aynı zamanda alkol, amfetamin gibi diğer madde bağımlılıkları da oluşabilir. Tam bu noktada bu duruma yönelik bu testin kullanılması kişi hakkında pratik yoldan bilgi edinilmesini sağlamaktadır.
  • Bağımlılık Şiddetini Belirleme Ölçeği: Kişinin maddeye olan bağımlılık düzeyini belirlemeye yönelik kullanılır. Sadece barbitürat bağımlılığı için değil diğer madde bağımlılıkları içinde bu test sıklıkla kullanılabilir. Bu testte yer alan soruların geçerliliği ve güvenirliği kanıtlanmıştır.

Yukarıda yer alan testlerin uygulamasında tamamen uzman dahilinde olmalıdır. Aynı zamanda testlerin uygulama aşamasına geçilmeden önce uygulanacak olan ortamında ayarlanması gerekmektedir. Bu noktada uzman ortamda herhangi bir rahatsız edici uyarıcı bulundurmamaya dikkat etmelidir. Aksi takdirde kişinin sorulara vereceği cevaplarda bir o kadar yanıltıcı olacaktır. Ayrıca uzman testten elde ettiği sonuçlara göre birebir tanı koymaya kalkışmamalıdır. Tanı aşamasında kendi gözlem, analiz ve klinik değerlendirmelerini de yapmalıdır.

Sonuç olarak barbitürat bağımlılığı testi adı altında uygulanabilecek bir test yoktur. Ancak bu rahatsızlığa uygun birden fazla genel geçer psikolojik test bulunmaktadır. Bu noktada tanı konulduktan sonra uzmanın en uygun ‘’barbitürat bağımlılığı tedavisi’’ne geçmesi gerekir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap