1. Ana Sayfa
  2. İnsan İlişkileri

Davranış ve Alışkanlıklarımızı Değiştirebilir Miyiz?

Davranış ve Alışkanlıklarımızı Değiştirebilir Miyiz?
0

Yazıda Neler Var?

Olaylar ve durumlar karşısında çoğu kez neler hissedip, düşündüğünüzün ve nasıl davrandığınızın farkında mısınız?
dsfsdf
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Duygu ve düşüncelerinizin davranışlarınızı şekillendirdiğini düşünüyor musunuz?
sdfsd
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Bir olay karşısında nasıl davrandığınızın farkında mısınız?
sdfsd
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Olumsuz olarak gördüğünüz davranışları değiştirmek için uğraşıyor musunuz?
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Sonucu görmek için quizi paylaş !

Subscribe to see your results

Davranış Testi

%%personality%%

%%description%%

%%personality%%

%%description%%

Loading...

Davranış ve Alışkanlıklarımızı Değiştirebilir Miyiz?

Davranış ve alışkanlıkları değiştirmenin yolları vardır. Özellikle istenmeyen davranış ve alışkanlıklardan kurtulmanın yolları vardır. Psikoloji alanında davranışçı terapi tekniklerinin insanların davranışları ve alışkanlıkları üzerine odaklandığını söyleyebiliriz. Davranışçıların ana odağı sadece insanın gözlenebilen davranışlarıdır. Davranışçılar insanların dünyaya boş bir levha olarak geldiklerini savunurlar. İnsanlar sonradan çevrenin etkileşimi ile bir takım davranış ve alışkanlıklar edinirler. Bu davranışlar insanları rahatsız da edebilir mutlu da edebilir. Burada önemli olan davranışın insan için ne anlam ifade ettiğidir. Öğrenme ve koşullanma yolu ile insanlar davranış edinirler. Böylece tekrar öğrenme ve koşullanma yolu ile insanlar davranışlarını değiştirebilirler.

davranış

Davranışların Değişimi

Davranış değişikliği için insanların geçmiş çocukluk yaşantıları göz önüne alınmaz. Davranışçılar insanların geçmişi ile ilgilenmezler. Daha çok şu an burada insanın değişmesi gereken davranışlarını incelerler. İnsanın çevreye uyum sağlamaya güdülenmiş olarak gören davranışçılar insanın doğuştan iyi ya da kötü olduğunu savunmazlar. Bu duruma göre de insanın uyum sağlaması da tamamen hayatta kalma anlamına gelmektedir. Davranışçı terapi teknikleri içerisinde sistematik duyarsızlaştırma tekniği insanın kaygılı olan davranışlarını değiştirmeye yönelik kullanılan bir tekniktir.

Üç aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada kişi gevşeme egzersizleri ile rahatlatılır. İkinci aşamada kişiye kaygı ve korku yaratan uyarıcı verilir. Ancak bu uyarıcı en çoktan en aza doğru kaygı yaratacak şekilde verilir. Ardından kişi tekrar rahatlatılır ve kendisini rahatsız eden durumu zihninde canlandırması istenir. Buna eş zamanlı olarak kişiye gevşeme ve nefes egzersizleri de yaptırılır. Tüm bunlar kişinin kaygı yaratan davranışlarından kurtulması için yapılmaktadır. Bunun dışında davranışçı terapi tekniklerinde bir başka teknik ise maruz bırakma tekniğidir. Maruz bırakma da insanın kaygı yaratan davranışlarına neden olan uyarıcı ile kişiyi karşı karşıya getirmektir. Maruz bırakma da önemli olan nokta ise sık sık kişiyi rahatsız edici uyaran ile karşı karşıya getirmesidir. Böylece kişi bir müddet sonra kaygılı davranışlarından kurtulur ve sönme başlar.

Sonuç olarak davranış ve alışkanlıkları değiştirmek için daha birçok yöntem ve teknik vardır. Bu yöntem ve teknikler davranışın ortadan kalkması ve yerine bir başka davranışın açığa çıkmasına yardımcı olmaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap