Hoş Geldiniz. Tarih: 17.01.2019

İnsan Nedir?

İnsan Nedir ve Psikolojik Olarak Sağlıklı İnsanİnsan nedir? İnsan, trilyonlarca hücreden oluşan, genetik bir sistem tarafından denetlenen bir varlıktır. İnsan, canlı bir sistem olarak devamlı yenilenen bir potansiyele sahiptir. İnsan doğası gereği hata yapma özelliğine sahip deli bir bilgedir. İnsan nedir? Doğuştan gülme, sevme, gözyaşı dökme, üzülme, düşünebilme yeteneklerine sahiptir. Tüm bunların yanı sıra psikolojik olarak sağlık bir insanın özellikleri ise Aşağıdaki gibidir;

  • İnsan nedir? Davranışları ile tutarlı olmalıdır. Zor durumda olsa bile kendisi gibi davranmalıdır.
  • İnsan yakın ve uzak çevre ile ilişki kurabilmelidir.
  • Sevgiye ve saygıya bağlı kişilerarası ilişkiler geliştirmelidir.
  • İnsanın kendine güveni olmalıdır.
  • İnsan kendi güçlü ve zayıf yönlerini bilmelidir. Kısaca insan kendini tanımalıdır.
  • İnsan kendisinin değerli olduğunu hissetmeli ve toplumun bir parçası olduğunu bilmelidir.
  • İnsan bağımsız hareket edebilmeli ve kararlarını kendisi verebilmelidir.
  • Ulaşılabilir, gerçekçi hedefleri olmalı ve geleceğini buna göre şekillendirmelidir.
  • Karşılaştığı zorluklarla mücadele etme becerisi olmalı ve zorluklara karşı esnek, uyum sağlayıcı özelliğe de sahip olmalıdır.
  • Kendine ait inanç, değerler geliştirmeli ve bunların topluma aykırı olmamasına dikkat etmelidir.

insan nedirRuh Sağlığı Açısından Sağlıklı Olmakİnsan nedir? İnsan canlı bir sistemdir. Canlı bir madde değildir. Her insanın kendine ait bir fenomen alanı vardır. İnsanları anlamak bu fenomen dünyasına bakmaktır. İnsanoğlu bazen dünyanın en vahşi yaratığı da olabilmekte bazen de en uyumlu canlısı da olabilmektedir. Tüm bunlar insanın içindeki zıtlıklardan, çelişkilerden kaynaklanan durumlardır. İnsan kendini tanımalı ve kendini bilmelidir. İnsan kendi duygularını, düşüncelerini, davranışları tanımalıdır. Olaylar, durumlar karşısında gösterdiği reaksiyonlar bizim hangi yönümüzü ortaya çıkarır.

Rogers’a göre insanın psikolojik olarak sağlıklı olabilmesi için kendini keşfetmeye çalışması gerekir. Özellikle insan çok istediği hayalindeki kişi olmaya çalışırken kendinden çokça taviz verebilmektedir. Bende babam gibi olacağım, bende film yıldızları gibi olacağım gibi cümleler çok duyarız. Bunlar insanın ideal benliğini açığa çıkardığını gösterir. Yani insan bir filozof, bir padişah, bir kral, olmak istediğinde onlar gibi davranmaya çalışır. Aslında gerçek benliğini kabullenmek istemez. Burada gerçek benlik insanın ideal benliğinden ayrı bir olgudur. İnsan nedir? İdeal benliğini gerçek benliğine uydurmaya çalışması aslında insanın daha psikolojik olarak sağlam, sağlıklı olmasını sağlar. Ancak her zaman insanlar gerçek benliğini ideal benliğine uydurmaya çalışmaktadır. Bu da insanlarda psikolojik rahatsızlıklara yol açar.

Sonuç olarak insan nedir? İnsan düşünebilme, mantık kurabilme yeteneğine sahip olan bir canlıdır. İnsanın diğer canlılardan ayıran özelliği budur. Ancak insanın psikolojik olarak sağlıklı olması gerçeklikten kopmasını engeller. Yani insan gerçek benliğini tanımalı ve ideal benliğini gerçek benliğine uyumlu hale getirmelidir. Böylece insan daha sağlıklı bir psikolojik yapıya sahip olacaktır.BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ