1. Ana Sayfa
  2. Psikolojik Testler

Dissosiyatif Amnezi Testi

Dissosiyatif Amnezi Testi
0

Yazıda Neler Var?

Geçmişte sizin için travma sayılabilecek bir olay yaşadınız mı?
dfgf
Evet
Hayır

Doğru!

Yanlış!

Geçmişe dair geniş bir unutma yaşadınız mı?
dsfd
Evet
Hayır

Doğru!

Yanlış!

Önemli kişisel bilgilerinizi dahi hatırlamadığınız bir unutma yaşadınız mı?
Evet
Hayır

Doğru!

Yanlış!

Bazen kendini, giydiklerini hatırlamadığın elbiseler içinde bulduğun olur mu?
fdgfdg
Evet
Hayır

Doğru!

Yanlış!

Bazen eşyalarınız arasında, satın aldığınız ama hatırlamadığınız yeni şeyler bulur musunuz?
dfhdfg
Evet
Hayır

Doğru!

Yanlış!

Bazen yaşamınızdaki büyük olayları hatırlamadığınız olur mu? Örneğin evlilik, mezuniyet töreni gibi
dfgf
Evet
Hayır

Doğru!

Yanlış!

Bazen yalan söylemediğinizi bildiğiniz halde karşı taraf tarafından yalancı olarak suçlanır mısınız?
Evet
Hayır

Doğru!

Yanlış!

Bazen bildiğiniz bir yer olduğu halde orayı yabancı olarak gördüğünüz olur mu?
dfh
Evet
Hayır

Doğru!

Yanlış!

Normalde çok güç bir şekilde yaptığınız bir işi bazen çok kolay ve çabucak yaptığınız olur mu?
fdhh
Evet
Hayır

Doğru!

Yanlış!

Bazen yapmadığınızı bildiğiniz halde sizin yaptığınız şeyleri kanıtlayan belgeler açığa çıkması ve bu durumu sık sık yaşamaya başladığınız oluyor mu?
hdfg
Evet
Hayır

Doğru!

Yanlış!

Sonucu görmek için quizi paylaş !

Subscribe to see your results

Dissosiyatif Amnezi Testi

%%personality%%

%%description%%

%%personality%%

%%description%%

Loading...

Dissosiyatif Amnezi Testi ve Dissosiyatif Amnezi Ölçeği

Dissosiyatif amnezi testi, kişideki hastalığın şiddetini, belirtilerini anlamak açısı ile yapılan psikolojik testlerdir. Özellikle belirli meslek gruplarının uzmanları tarafından uygulanması gerekmektedir. Bu testlerin uluslararası geçerliliği ve güvenirliği vardır. Bu nedenle uygulanacak olan dissosiyatif amnezi testi sonuçları kişinin gerçek durumuna yakın olanı yansıtmaktadır. Özellikle uzman kişideki hastalığın ne derece ileri bir düzeyde olduğunu anlamak için dissosiyatif amnezi testi uygulayabilir. Ancak testi teşhis için başlı başına bir ölçüm sağlamamaktadır.

Dissosiyatif amnezi testi yanında başka testler ile beraber hastanın davranış, söylem analizi iyi yapılmalıdır. Burada uzmanın gözlem yapması gerekmektedir.

dissosiyatif amnezi testi

Dissosiyatif Amnezi Testleri

Dissosiyatif amnezi, kişinin çok ağır bir travmatik vaka yaşamasından dolayı gerçekleşir. Kişi gördüğü, duyduğu, yaşadıklarını unutmak ya da hatırlamak istemez. Bu olaylar özellikle bu hastalığın teşhisi için savaş ortamlarında cephede savaşan askerlerde oldukça fazla görülmektedir. Çünkü kişinin yaşadığı çok ağır stres durumu kişinin belleğini ketlemektedir. Kişi kendi yaşadıklarını hatırlamamak ile birlikte kendi kişisel bilgilerini de hatırlamamaktadır. Bu durum uzun süre böyle devam edebilmektedir. Bu durumda olan kişilerin muhakkak bir uzman yardımı alması gerekmektedir. Uzman ise hastalığı teşhis aşamasında dissosiyatif amnezi testi uygulayabilir. Ancak dissosiyatif amnezi testi adı altında bir psikolojik test bulunmamaktadır. Dissosiyatif amneziyi ölçen testler ise aşağıdaki gibidir;

  • Algısal Değişimler Ölçeği: Dissosiyatif amnezi hastalığı için kullanılan bir testtir. Dissosiyatif bozukluklar için oluşturulmuş ilk testler arasındadır. Kullanım alanı geniştir. Bire bir teşhis için kullanılmaz. Sadece tarama amacı ile kullanılmaktadır.
  • Dissosiyatif Yaşantılar Soru Çizelgesi: Bu ölçek türü henüz Türkiye’de kullanılmamaktadır. Ancak yurtdışında dissosiyatif amnezi için kullanımı fazla olan bir testtir.
  • Dissosiyatif Yaşantılar Ölçeği: Dissosiyatif bozukluklar için geliştirilmiş olan ve dissosiyatif amnezi için de kullanılan bir testtir. Ancak bu ölçekte teşhis için bire bir ölçüm yapmamaktadır. Sadece kişideki dissosiyatif bozukluğun belirtilerinin ne düzeyde olduğunu göstermektedir.

Sonuç olarak dissosiyatif amnezi testi, uzman tarafından uygulanması, değerlendirilmesi gerekmektedir. Ancak teşhis için tek başına yeterli değildir. Burada uzmanın profesyonel yeterlilikte olması ve doğru tanıyı koyması şarttır. Ardından uzman en uygun ‘’dissosiyatif amnezi tedavisi’’ne geçebilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap