Özel Psikolog - İnsan İlişkileri - Hafıza Nedir ve Hafızamız Nasıl İşler?
bellek

Hafıza Nedir ve Hafızamız Nasıl İşler?

Hafıza Nedir ve Hafızamız Nasıl İşler?

Hafıza nedir? İnsanın zihinsel işlemleridir. İnsanın zihinsel işlemleri ise duyusal kayıt ile başlamaktadır. Uyaran beş duyu organımıza gelir. İlk alım noktasıdır. Bu uyaranların beyinde bıraktığı bir ifade vardır. Görme, duyma, tatma, dokunma, koklama gibi duyularımızın aldığı uyaranlar beyinde ilk izi oluştururlar. Duyusal kayıt pasif bir alıcıdır. Kaydetmez, anlamaz, saklamaz. Duyusal kayıt dikkat süreci ile hafızaya kaydedilir ya da çabucak silinir giderler. Duyusal kayıttaki bilgiler hamdır ve anlamlandırılmamıştır. Hafıza nedir? İnsanın belleğinde sakladıklarını geri getirmesi ya da belleğe kaydedebilmesidir. Bilgileri hafızaya depolarken insanın öncelikle dikkat, konsantrasyon olması gerekir.

hafıza nedir

Hafızaya Kaydetme Süreçleri

Hafıza nedir? İnsanın zihinsel deposu olarak da söylenebilir. Uyarıcılar duyusal kayıttan geçtikten sonra kısa süreli belleğe gelir. Kısa süreli bellek işleyen bellek olarak bilinir. Yani kısa süreli bellek zihinsel tüm işlemleri yapmaktadır. İnsanın tüm zihinsel işlemleri kısa süreli bellekte yapılır. Duyusal kayıttan gelen tüm berileri ortama, duruma, geçmiş bilgilere göre anlamlandırır. Analiz eder, yorum yapar. Gerekli olan bilgileri de uzun süreli bellekten çağırır. Karar verir, tepki üretir, kısa süre için bilgileri saklar. Kısa süreli belleğin zaman kapasitesi sınırlıdır. İnsan kısa süreli belleğinde bir bilgiyi en fazla 20 saniye kadar aklında tutabilir. 20 saniye dolunca insan bilgiyi unutmaması için dört farklı yol izler. Bunlar;

  • Karara ulaşıp tepki üretme
  • Uyaranlar kodlanıp uzun süreli bellekte saklama
  • Uyaranlar kısa süreli bellekte kaybolup gidebilir.
  • Örtük ya da açık tekrarla uyaranların kısa süreli bellekte kalış süresi uzatılabilir.

Örneğin bir arkadaşınızın telefon numarasını ezberlemek için sürekli tekrar ederiz. Sürekli tekrar alınan bilgiyi taze tutmakta ve yok olup gitmesini önlemektedir. Ancak bir saat sonra size numara sorulduğunda numarayı yine hatırlıyorsak biz numarayı uzun süreli belleğe kodlama yapmışız anlamına gelir. Uzun süreli bellek insanın hem zaman hem birim açısından sınırsız kapasiteye sahip olduğu depolama alanı gibidir. Pasif depolayıcıdır. Uzun süreli bellekte hangi bilgiyi ne ile ilişkilendirme yapacağını bilemez. Bu nedenle kısa süreli bellek bilgiyi ne ile ilişkilendireceğini bilir.

Sonuç olarak hafıza nedir? İnsanın aldığı bilgiyi depolamasıdır. Depolama süreci duyusal kayıttan kısa süreli belleğe oradan da uzun süreli belleğe gider. Bilgileri kısa süreli belleğe geri getirmek için ise uzun süreli bellekten bilgi geri çağırılır.

Yeni Makale

feminist

Feminist Terapi Nedir ve Feminist Terapinin Amaçları Nelerdir?

Feminist Terapi Nedir ve Feminist Terapinin Amaçları Nelerdir? Feminist terapi nedir? Geleneksel psikoterapi yaklaşımlarına karşı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: