1. Ana Sayfa
  2. İnsan İlişkileri

Din Psikolojisi Nedir ve Din Psikolojisi Ne İle İlgilenir?

Din Psikolojisi Nedir ve Din Psikolojisi Ne İle İlgilenir?
0

Yazıda Neler Var?

Din Psikolojisi Nedir ve Din Psikolojisi Ne İle İlgilenir?

Din psikolojisi nedir? Din ve psikoloji arasındaki ilişkinin açıklanması psikoloji biliminin varlığından beridir süre gelen bir araştırma konusudur. Din psikolojisi üzerine yüzlerce araştırma ortaya konmuştur. Din ile insanın psikolojik sağlığı arasındaki ilişkiyi inceleme konusunda ortaya çıkan sonuçlar oldukça olumludur. Din, insanın psikolojisi üzerinde olumlu etkileri vardır. Bu durum aynı zamanda kişinin fiziksel sağlığını da olumlu yönde etkisi olduğu görülmüştür.

Din psikolojisi nedir? Din, insanın içsel süreçlerini şekillendiren ve varoluşsal anlamını sağlayan bir olgudur. Bu durumda din, insanın davranışlarını da şekillendirmektedir. Birçok psikolojik kurama göre insanın temelinde ihtiyaçlarını giderme arzusu ve beklentileri vardır. Bu ihtiyaçlarını gidermek için ise insan kendi değerini anlamaya ve kendi gücünü ortaya koyma potansiyeline sahiptir. İnsan, kendi varoluşsal anlamını yakalamaya ve her türlü dürtü ve isteğini tamamlamaya çalışmaktadır. Bu yaklaşıma göre de din bu nokta da devreye girer. Din, insanın inanç ihtiyacını karşılamaya yönelik bir işlev gösterir. İnsanlar temel ihtiyaçları olanı aramaya ve gidermeye çalışır. Bu nedenle din bu konularda insanlara beklentilerini karşılama olanağı tanır.

din psikolojisi nedir

Din Psikolojisi Ne İle İlgilenir?

Din psikolojisi nedir? Din ile insan davranışları arasındaki ilişkinin açıklanması sürecine odaklanan psikolojinin bir alt dalıdır. İnsan kişilik bütünlüğü olarak kendi inançları ile çelişen durumlarda ruhsal çatışmalar yaşar. Yapılan bir başka araştırmaya göre insanların mutluluklarıyla dinin gerektirdiği sorumlulukları yerine getirme arasındaki ilişkide pozitif bir ilişki açığa çıkmıştır. Aynı zamanda yapılan bir başka araştırma da depresyon üzerinde dini faktörlerin etkisinin araştırılmasıdır. Bu araştırma sonucuna göre dini inancı bütün olan insanların depresyon geçirme durumu düşüktür. Yani dinin depresyon üzerinde koruyucu bir etkisi söz konusudur. Din, sabretmeyi, fedakarlık yapmayı ve mücadele etmeyi ön plana çıkardığı için insanın duygularını kuvvetli tutmaktadır. Bu nedenle insan depresyon içerisinde yaşadığı tüm olumsuz duygulara karşılık dini duygular ön plana çıkmaktadır.

Din psikolojisi nedir? Kişinin dini yaşantıları psikolojik sürece etkisini araştıran bir alt bilimdir. Ancak her şeyden önce insanın bir bütün olarak duygu, düşünce ve davranışlarında bir denge ve uyum olması söz konusudur. Yani insan kendi benlik tasarımını olumlu kurması ve olumlu kişilik geliştirmesi gerekir. Aynı zamanda kişi kendi dinine göre hareket ettiğinde de uyumlu davranış, duygu, düşünce geliştirmektedir. Hem psikolojik açıdan hem de dini açıdan kişi kendi iç dünyası ile çelişen bir duruma karşı hemen reaksiyon gösterir. Böylece davranışsal anlamda bir çatışma yaşar.

Sonuç olarak din psikolojisi nedir? Din ile psikolojinin ilişkisini inceleyen bilim dalıdır. İnsan dini açıdan inançları ile çelişen durumlarda içsel dünyasında çatışma yaşar. Bu durum aynı zamanda psikolojide de geçerlidir. Psikolojide de insan kendi temel ihtiyaçları ile çelişen durumlarda çatışma yaşamaktadır. Böylece insan üzerinde inanç faktörünü bir temel ihtiyaç olarak ele alabiliriz. Böylece insan kendi varoluşsal ihtiyacını bu yönde tamamlar.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap