1. Ana Sayfa
  2. İnsan İlişkileri

Evli Kadın Anksiyetesi Nedir?

Evli Kadın Anksiyetesi Nedir?
0

Yazıda Neler Var?

Evli Kadın Anksiyetesi Nedir ve Evli Kadın Anksiyetesi Belirtileri Nelerdir?

Evli kadın anksiyetesi nedir? Yapılan bir araştırma da 15 ila 45 yaş arası evli olan kadınların üçte biri anksiyete ve depresyon yaşamaktadır. Evli kadınların genel ruh hali hep endişeli, kaygı verici, gergin, sıkıntılı olarak tespit edilmiştir. Evli kadın anksiyetesi nedir? Özellikle küçük yaşlarda görücü usulü ile evlenmiş olan kadınların anksiyete ve depresyon grubuna daha çok girdiği görülmektedir. Çünkü destek sistemleri zayıf olan kadınların, eğitim seviyesi düşük olan kocalarının durumu ile evli kadınlarda psikolojik rahatsızlıkların ortaya çıkması muhtemeldir. Çünkü kadın ekonomik olarak eşine tam bağımlıdır. Bu nedenle kendi ayaklarının üzerinde durma imkanı yoktur. Bu da her yönden eşe tam bağımlılığı ile anksiyete ve depresyon gibi rahatsızlıkları ortaya çıkmasını göstermektedir.

evli kadın anksiyetesi nedir

Evli Kadın Anksiyetesi Belirtileri Nelerdir?

Evli kadın anksiyetesi nedir? Eşleri tarafından korunmaya ve desteğe gereksinimi olan kadınların sosyo-kültürel açıdan yaşadıkları bunalımlardır. Bu bunalımlar kadının kendisini değerli hissetmediği ortamda açığa çıkar. Özgüven geliştirememiş ve ilkokuldan sonra eğitim görmeyi bırakmış kadınlar arasında anksiyete belirtileri ne yazık ki fazladır. Bu duruma etkisi olan bir diğer etken ise aile içi şiddettir. Aile içi şiddet gören kadınların bu belirtileri daha yoğun yaşamaktadırlar.

Düşük ekonomik düzeyi olan ailelerde maddi sıkıntılar, kadının birçok yönden kısıtlanması, öğrenime devam etmesinin engellenmesi gibi faktörler oldukça etkilidir. Ayrıca kadının yetişme ortamı içinde şiddete maruz kalarak büyümesi, aile baskısından dolayı kişiyi tanımadan evlenme aile içi şiddeti kolaylaştıran etkenlerdendir. Aile içerisinde kişilerin psikolojik öyküsü içerisinde olumsuz travmatik olaylarda şiddetin bir diğer etkenidir. Bu durumda evli kadınlarda anksiyete bozukluğuna ve buna bağlı olarak majör depresyona yol açmaktadır. Tabi bunların yanında diğer psikolojik rahatsızlıklarında ortaya çıkması muhtemeldir. Evli kadın anksiyetesi nedir? Evli kadınlar içerisinde anksiyete ve benzeri psikolojik rahatsızlıkların görülmesidir. Bu durumda evli olan kadınların tedavi sürecinde önce aile içi şiddetin araştırılması gerekmektedir. Bir an önce şiddete bir çözüm bulunması ve ardından psikoterapiler ile kadının kendisine karşı özsaygı geliştirici etkinliklere yönlendirilmesi gerekir.

Sonuç olarak evli kadın anksiyetesi nedir? Evli kadınların aile içinde yaşadıkları bunalımlar sonucu ile yaşadığı psikolojik rahatsızlıktır. Bu durum erkekler arasında da görülebilir. Ancak toplumumuzda aile içinde evli kadınların evli erkeklere oranla daha fazla anksiyete, depresyon yaşadığı da bir gerçektir. Anksiyetesi olan evli kadınların duygusal anlamda kendilerinin kabul edildiğini, yeterli olduğunu, anlaşıldığını, sevildiğini, umursandığını hissetmeye ihtiyaçları vardır.

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap