Özel Psikolog - Psikolojik Testler - Kıl Yolma Bozukluğu Testi
kıl yolma bozukluğu ölçeği

Kıl Yolma Bozukluğu Testi

Kıl Yolma Bozukluğu Testi ve Kıl Yolma Bozukluğu Ölçeği

Kıl yolma bozukluğu testi mesleki anlamda uzman olma yeterliliğine sahip olan psikolojik danışmanlar, psikologlar, psikiyatristlerin uygulaması gereken bir testtir.

Kıl yolma bozukluğu testi için özel olarak projektif testler gibi ekstra bir eğitim alınması gerekmemektedir. Çünkü uygulaması normal diğer birçok psikolojik testler gibidir. Ancak yine de uzmanın belli bir anlamda mesleki yeterliliğe sahip olması gerekmektedir. Ayrıca kıl yolma bozukluğu eskiden DSM’ye göre obsesif-kompulsif bozukluk içinde yer almaktaydı. Çünkü kıl yolma bozukluğunu obsesif-kompulsif bozukluğun bir dürtüsel davranışlarından biri olduğu düşünülmekteydi. Ancak DSM son yayınladığı rahatsızlıklarda kıl yolma bozukluğunu farklı bir başlıkta ele almıştır. Bu da kıl yolma bozukluğu için ayrı tanı kriterlerinin olması gerektiği anlamına gelir.

kıl yolma bozukluğu testi

Kıl Yolma Bozukluğu Ölçeği

Kıl yolma bozukluğu testi adı altında psikolojik testler içerisinde bir ölçek ya da alt test bulunmamaktadır. Sadece bu hastalık yeni tanı almış olduğu için farklı psikolojik rahatsızlıklar için kullanılan testler ile birlikte kullanılabilir. Ancak bu durum ülkemiz için geçerlidir. Amerika’da kıl yolma bozukluğu ile ilgili ölçekler geliştirilmiş ve hastalık için kullanılmaya başlanmıştır. Sadece bizim ülkemizde bu psikolojik testleri kültürümüze, dilimize yönelik çevirileri yapılmamıştır. Üzerinde çalışmalar devam etse de şu an kıl yolma bozukluğu testi için kullanılabilecek sadece obsesif-kompulsif bozukluk testleri vardır. Çünkü obsesif-kompulsif bozukluk testi olarak kullanılan ölçeklerde dürtüsel davranışlarla ilgili alt maddeler bulunmaktadır. Bu maddeler kıl yolma ile ilgili ilişkili olabilmektedir. Yabancılar için kullanılan testler ise aşağıdaki gibidir;

  • Massachusetts General Hospital Hairpulling Scale
  • Psychiatric Institute Trichotillomania Scale
  • NIMH Trichotillomania Severity Scale
  • NIMH Trichotillomania Impairment Scale
  • Trichotillomania Scale for Children

Yukarıdaki ölçekler kıl yolma bozukluğu testi olarak yabancı ülkelerde kullanılmaktadır. Ancak ülkemizde çevirisi yapılmadığı için kullanılmamaktadır. Bu durumda uzmanın tanı aşamasında daha çok klinik gözlem ve görüşmelere ağırlık vermesi gerekmektedir. Tanıyı klinik değerlendirmeler eşliğinde koymalı ve ona göre kıl yolma bozukluğu tedavisi vermelidir. Bunlar titizlikle yapılması gereken işlemlerdir.

Sonuç olarak kıl yolma bozukluğu testi için ülkemizde kullanılacak bire bir psikolojik test bulunmamaktadır. Sadece bazı hastalıklar için kullanılabilen testler kullanılabilmektedir.

Yeni Makale

deri yolma bozukluğu ölçeği

Deri Yolma Bozukluğu Testi

Deri Yolma Bozukluğu Testi ve Deri Yolma Bozukluğu Ölçeği Deri yolma bozukluğu testi alanında uzman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: