1. Ana Sayfa
  2. Psikolojik Rahatsızlıklar

Kilo Vermenin Psikolojik Yönü ve Yararları

Kilo Vermenin Psikolojik Yönü ve Yararları
0

Yazıda Neler Var?

Fazla kilo, hem fiziksel hem de ruhsal sağlığımızı son derece kötü etkiliyor. Kilo problemi bulunan bireylerin öz güvenleri düşüktür ve kendini psikolojik anlamda son derce yıpranmış hisseder. Peki kilo vermek duygusal sağlığımızı nasıl etkiler? Kilo vermenin fiziksel değil de psikolojik yararları nelerdir? Tamamı ve detayları bu yazıda.

Fazla kilo problemi bulunan bireyler diyetisyene gittiğinde tedavinin aksamadan ve tam anlamıyla eksiksiz yürütülebilmesi için, diyetisyenler bir terapiste yönelendirme yaparlar. Terapistler, fazla kilolu olmanın yarattığı duygusal ve ilişki bozuklukları hakkında sizi bilgilendirir ve yaşadığınız problemler hakkında siz farkında olmadan çok fazla bilgi alabilir. Pskiyatristinize konu hakkında dürüst davranmalı ve kesin bilgiler vermelisiniz. Bu problemin çözülmesi için kesin olarak gereklidir.

Kilo Vermenin Davranışsal Yönü

Yemek yemek ile ilgi davranışlarımız çocukluk ve ergenlik çağlarımızda şekillenmeye başlar. Bu davranışlar yetişkinlik döneminde kalıplaşıp belirgin hale gelir. Örneğin hızlı yemek veya yavaş yemek, yemek yerken ilgilendiğiniz şeyler, öğün ile beslenmek veya gün boyu birkaç kez atıştırarak beslenmek yemeği hazırlarken hissettiğiniz duygular ve ritüeller, çeşitli besinlere karşı duyulan sevgi, çocukluk çağlarınızdan şekillenmeye başlar ve yetişkinlikte bir kalıp olarak oturur. Bu alışkanlıklar ve davranışlar kilomuzu etkiler, bu nedenle psikolojik yönü ağır olan bu davranışları değiştirmek kilo vermenizi sağlayabilir.

Kilo Vermenin Duygusal Yönü

Yemek yerken, kendimizi çok sevinçli hissedebilir, bambaşka diyarlara dalabiliriz. Tüm bunlar yemek yemenin psikolojik etkileridir. Yemek yemek sizi yediğiniz süre boyunca tedavi etse de genel olarak sizi içten içe yer ve bitirir. Zamanla yemek yemek sizin için sadece bir beslenme aracı olarak değil aynı zamanda bir antidepresan aracı haline gelir. Tıpkı bir alkolik gibi her üzüldüğünüzde yemek yemeye sarılırsanız zamanla kalıcı kilo hasarları meydana gelebilir. Kilo hasarlar, vücudunuzun fiziksel ve ruhsal sağlığını olumsuz etkileyen, lenf ödemi, sarkmalar aşırı terlemeler gibi belirtilerdir. Kilonuz çok daha fazla arttığında zamanla yürümekte ve koşmakta zorlanacaksınız bu gibi belirtiler sizi ruhsal anlamda çöküşe uğratacaktır.

Artık duygusal sorunlarınızı yemek yiyerek baskılamaya çalışmayı acilen bırakmalısınız. Hayat çok güzel ve yemek yemekten çok daha güzel şeyler var. Bir an önce kilo verip duygusal sağlığının ve fiziksel sağlığınızın kötüye gidişini engellemelisiniz.

Kilo Vermenin İlişki ve Sosyal Hayat Üzerine Etkisi

Kilo vermek, sizi pek çok açıdan sağlıklı yapacaktır. Hem fiziksel hem de duygusal açıdan sağlıklı kalabilmek bir birey için son derece önemlidir. Fazla kilo problemi bulunan kişiler kendilerini yetersiz ve özgüvensiz hisseder. Belki sevdiği veya hoşlandığı biri ile konuşamaz ve hayatı hayal kırıklıkları ile geçer. Yine fazla kilosu olan bireyler çok ciddi sosyal sorunlar yaşarlar. Arkadaşları tarafından dışlanabilir, alay konusu olabilirler. Emin olun ki hiçbir şey kilo vermenin yarattığı özgüveni ve mutluluk hissini sağlayamaz. Ya şimdi yer ve 10 dakikalığına mutlu olursunuz. Ya da birkaç ay sabreder ve sonsuz mutluluğa kavuşursunuz karar tamamen sizin.

Kilo vermek isteyen bireyler, kilo verene kadar hayatı erteler ve pek çok şeyi kaçırır. Kilo verdikten sonra bu elbiseyi almalıyım. Kilo verdikten sonra hoşlandığım kişiyle konuşmalıyım, kilo verdikten sonra partilere gitmeliyim gibi bahaneler, psikolojik bir sorun yaratır. Nihayetinde kişi belki yıllarca çabalar fakat kilo veremez. Bu durumda da pek çok şeyi kaçırmış olur. Ya da kilo verdiğinde her problemi aşacağını zannetmesi, hoşlandığı kişiye korkmadan yanaşabileceği beklentisi tamamen hayal ürünüdür. Çünkü kişi kilo verdiğinde değişen tek şey bedenidir. Eğer kişi özgüvensiz bireyse, kilo verdikten sonra mutlaka biraz özgüven kazanacak ancak hiçbir zaman kendi çabalamadıkça bir şey başaramayacak.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap