Özel Psikolog - Psikolojik Testler - Kokain Bağımlılığı Testi ve Kokain Bağımlılığı Ölçeği
kokain bağımlılığı ölçeği

Kokain Bağımlılığı Testi ve Kokain Bağımlılığı Ölçeği

Kokain Bağımlılığı Testi ve Kokain Bağımlılığı Ölçeği

Kokain bağımlılığı testi alanında uzman olan kişilerin uygulaması gereken bir ölçek türüdür.

Kokain bağımlılığı testi kişinin kokaine olan bağımlılık düzeyinin ne derece olduğunu ortaya koymaya yöneliktir. Bu nedenle test uygulanırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle uzmanın teste başlamadan önce testin uygulanacağı fiziki koşulları elverişli hale getirmesi gerekmektedir. Ortamda kişiyi rahatsız edecek herhangi bir uyarıcı olmaması gerekmektedir. Çünkü kişi rahatsız hissettiği bir ortamda verilen sorulara uygun ve doğru cevap verebilme olasılığı düşmektedir. Bu nedenle ortamda gürültü, aşırı sıcak ya da soğuk, dikkat çekecek farklı bir unsur bulundurmamaya dikkat edilmelidir. Ardından uzman teste geçerken testte yer alan sorulara göre kişiyi hazırlamalı ve kurallardan bahsetmelidir. Uzman önergeleri kişinin anlayabileceği bir şekilde açık ifade etmelidir. Kişi sorulara cevaplarken çok düşünmemeli aklına ilk gelen cevabı vermelidir.

kokain bağımlılığı testi

Kokain Bağımlılığı Testi

Kokain bağımlılığı testi adı altında psikolojik testler içerisinde bir test bulunmamaktadır. Ancak kokain bağımlılığı için uygulanabilecek ölçek türleri vardır. Bu da kişinin madde bağımlılığını ortaya koyabilecek türden testlerdir. Bu testler aşağıda verilmiştir.

  • Madde Kullanma Eğilimi Ölçeği: Bu test kokain bağımlılığı için tanı aşamasında uygulanabilecek testler arasındadır. Ancak bu test sadece kokain bağımlılığı için değildir. Aynı zamanda diğer madde bağımlılıkları içinde kullanılabilir. Ayrıca uzmanın bu test sonuçlarına göre tanıyı belirlemesi uzmanı yanıltabilir. Çünkü bu test bire bir tanı koymak için değildir. Sadece kişi hakkında pratik bilgi edinmek için uygulanabilir.
  • Bağımlılık Şiddetini Belirleme Ölçeği: Bu ölçekte kokain bağımlılığı için değil diğer madde bağımlılıkları içinde kullanılmaktadır. Bu ölçekte yer alan sorular tamamen kişinin ne derece bağımlılığı olduğunu tespit etmeye yöneliktir. Ayrıca bu testten elde edilen bilgilere göre yine uzmanın tanıyı koymasında yanıltıcı olabilir. Bu durumda uzmanın kendi gözlem, analiz ve klinik değerlendirmeleri de tanı aşamasında önemlidir.

Sonuç olarak kokain bağımlılığı testi sadece bir tane değildir.

‘’Kokain bağımlılığı tedavisi’’ne geçiş için kullanılabilecek kokain bağımlılığını tespit etmeye yönelik birden fazla test bulunmaktadır. Bu nokta da bu testler sadece tanı aşamasında uygulanmaz. Aynı zamanda tedaviden sonra kişiyi izlemek için de bu testler uygulanabilir.

Yeni Makale

deri yolma bozukluğu ölçeği

Deri Yolma Bozukluğu Testi

Deri Yolma Bozukluğu Testi ve Deri Yolma Bozukluğu Ölçeği Deri yolma bozukluğu testi alanında uzman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: