1. Ana Sayfa
  2. Psikoterapi

Kokain Bağımlılığı Tedavisi

Kokain Bağımlılığı Tedavisi
0

Yazıda Neler Var?

Kokaini bağımlılık yaratan bir madde olduğunu bilmenize rağmen kullandınız mı?
sada
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Bazen gündelik hayatın yüklediği stresten kurtulmak için aklınıza bağımlılık yaratan maddeleri kullanmak geliyor mu?
dsfsd
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Kokaini merak ya da keyif kullanmak aklınızdan geçiyor mu?
asdas
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Çevrenizde kokain tarzı bağımlılık yaratan maddeleri kullananları gördüğünüzde sizin de kullanma isteğiniz oluyor mu?
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Sonucu görmek için quizi paylaş !

Subscribe to see your results

Kokain Bağımlılığı Testi

%%personality%%

%%description%%

%%personality%%

%%description%%

Loading...

Kokain Bağımlılığı Tedavisi ve Kokain Bağımlılığı İlaçları

Kokain bağımlılığı tedavisi fizyolojik bağımlılık yaratan diğer uyuşturucuların tedavisinden çok da farklı değildir. Psikolojik terapinin bir parçası olarak madde isteğini azaltmak ve tedaviye uyumu sağlamak amacıyla tedaviye başlanır. Tedavide kokain kullanımını azaltmak için naltrekson gibi ilaçlar kullanılabilir. İlk yoksunluk döneminde uyuşturucu yoksunluğundan kaynaklanan gerilim ve depresyon duyguları da göz önüne alınmalıdır.

Kokain bağımlılığı tedavisi için birçok kokain kullanıcısının tedavi amaçlarına sadık kalma konusunda başarılı olduğu söylenebilir. Hatta geniş çaplı araştırmada kokain bağımlılığı tedavisi sonrası kişilerin üçte birinin 12 ay boyunca kokainden uzak kaldığı tespit edilmiştir. Ancak başarısız olan sonuçlarda da çeşitli etkenlerin söz konusu olduğu görülmüştür. Özellikle bu etkenler arasında kullanım şiddeti, zayıf psikiyatrik işleyiş, eş zamanlı alkolizm görülmesi gibi etkenlerdir. Özellikle tedavi sırasında maddeden uzak kalmayı başaramayanların daha sonraki terapide de daha kötü sonuçlar sergilediği gözlemlenmiştir.

kokain bağımlılığı tedavisi

Kokain Bağımlılığı Tedavisi

‘’Kokain bağımlılığı tedavisi’’nde bazı başarılı sonuçlara ulaşılmıştır. Örneğin tedaviye uzun süre devam edenlerin tedaviyi bırakanlara oranla daha az uyuşturucu kullandığı görülmüştür. Tedaviyi tamamlayanlarda aşırı doz oranının tamamlamayanlardan daha düşük olduğu bulunmuştur.

Kokain bağımlılarıyla çalışan klinisyenlerin karşılaştığı sorunlardan biri tedaviyi terk etme durumudur. Bir çalışmada tedaviye altı ya da daha fazla seans devam eden kullanıcıların yalnızca %42 olduğu görülmüştür.

‘’Kokain bağımlılığı tedavisi’’nde karşılaşılan bir diğer sorun ise birçok kokain bağımlısı hastanın şiddetli anti-sosyal kişilik bozukluğu sergilemesidir. Bu da tedaviye direnmeyi ya da psikoza yatkın kişilikleri beraberinde getirir.

Anti-sosyal kişilik özellikleri sergileyen kokain bağımlısı hastalarda terapide çok az ilerleme kaydedilir. Ancak anti-sosyal kişilik özellikleri sergilemeyen hastalarda kayda değer gelişmeler olduğu görülmüştür. Aynı zamanda yeni bir çalışmada kokain kullanımından uzak durmada cinsiyete bağlı farklılıklarda ortaya çıktığı bulunmuştur. Bu durumda erkekler kokain kullandıktan sonra maddeden uzak kalma dönemine geçişte daha fazla sorun yaşamaktadırlar.

Kokain bağımlılarının iyileşmesi için her zaman tedaviye mi gerek duyulur? İlginç bir çalışmaya göre bazı kullanıcılar terapi olmadan da iyileşme potansiyeli sergilemektedirler. Aynı zamanda bu çalışmaya göre kokain bağımlılığı tedavisiz kalkan kullanıcılar normal tedavi görenlerle benzer özellikler sergilemektedir. Başarılı bir şekilde maddeden uzak durabilenler başarılarını benlik kavramlarının iyileşmesine bağlamaktadırlar.

Sonuç olarak kokain bağımlılığı tedavisi için kişinin bir uzman yardımına başvurması önerilir. Ancak bazı kişilerin olumlu benlik algıları sayesinde tedavi sürecine girmeyerek kendi başlarına da bağımlılıktan kurtuldukları ortaya çıkmıştır. Ancak tedavi için başvuranlar uzman doğrultusunda hareket etmelidir. Uzman da tanı aşamasında kişiye kokain bağımlılığı testi uygulayabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap