1. Ana Sayfa
  2. Çocuk Gelişimi

Tik Bozuklukları Tedavisi ve Tik Bozuklukları İlaçları

Tik Bozuklukları Tedavisi ve Tik Bozuklukları İlaçları
0

Yazıda Neler Var?

Ani bir şekilde ortaya çıkan istemsiz ses ve hareketleriniz var mı?
sdfsd
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Basit ya da karmaşık, hızlı ya da yavaş istemsiz olarak ses ya da hareketleriniz var mı?
dssdg
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Konuşmalarınızda bir kelimeyi tekrar tekrar söylediğiniz oluyor mu?
sdgdsf
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Özellikle stres ve kaygı altında olduğunuzda istemsiz ses ve hareketleriniz oluyor mu?
Daima
Çok sık
Sık sık
Bazen
Nadiren
Hiçbir zaman

Doğru!

Yanlış!

Sonucu görmek için quizi paylaş !

Subscribe to see your results

Tik Bozuklukları Testi

%%personality%%

%%description%%

%%personality%%

%%description%%

Loading...

Tik Bozuklukları Tedavisi ve Tik Bozuklukları İlaçları

Tik bozuklukları tedavisi tiklerin şiddetine göre ve süresine göre değişiklik gösterir. Ancak genel olarak tik bozukluklarının tedavilerinde bekle gör taktiği uygulanır. Tiklerin zamanla azalma durumları vardır. Tikler eğer geçici ise ekstra bir tedaviye gerek kalmaz. Ancak tikler kronikleşmiş ise ve yetişkinlikte de görülme durumu varsa hiç bekletmeden tik bozuklukları tedavisi uygulanır. Tedavisi gerekmeyen tiklerin özellikleri ise kişilerin sosyal, akademik hayatlarını engellemeyen bir yapıda oldukları içindir. Böyle bir durumda tedavi gerekmez bekle gör taktiği uygulanır. Diğer kronikleşmiş olan tiklerin tedavilerinde ise oldukça farklı yaklaşımlar kullanılmaktadır. Bu yaklaşımlar karmaşık bir hal almış tiklerin şiddetini ve gösterme sıklığını azaltmaya yöneliktir. Aynı zamanda tik yüzünden ortaya çıkan davranış boyutunu değiştirmeye yöneliktir.

tik bozuklukları tedavisi

Tik Bozuklukları Tedavisi

Tik bozuklukları tedavisi için ilaç tedavisi ve davranışçı yaklaşım tedavileri oldukça sık kullanılmaktadır. Özellikle davranışçı terapi teknikleri içerisinde yer alan alışkanlığı tersine çevirme tekniği oldukça etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Kişi kendi tikleri üzerinde kontrol sahibi olabilmesi için uygulanan davranışçı terapi yaklaşımı tamamen tiklerin sıklığını azaltmaktadır. Kişinin tiklerinden dolayı yaşadığı rahatsızlıklardan dolayı kişiye psiko-eğitim vermek tedavi amaçlardan biridir. Bir diğer amaç ise tiklerin ne koşulda hangi zamanlarda ortaya çıktığının farkına varılmasıdır. Aynı zamanda kişinin tiki ortaya çıkmadan önce ne gibi duygular hissettiği ve ne gibi zorluklar yaşadığının farkına varmasını sağlamak. Ayrıca kişinin tikleri ortaya çıkmadan önce yaşadığı zorluklarla baş edebilme becerisi geliştirmeye yardımcı olmak esastır.

Tik bozuklukları tedavisi içerisinde davranışçı terapi yöntemleri içerisinde bir diğer kullanılan teknikler ise maruz bırakma ve tepki önlemedir. Maruz bırakma ve tepki önleme teknikleri alışkanlığı tersine çevirme tekniği ile beraber kullanılınca oldukça etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Özellikle maruz bırakma tekniği kişinin tiklerini ortaya çıkaran zorlu durumları tekrar tekrar maruz kalmasıyla kişinin bunlara karşı alışkanlık kazanması sağlanır. Böylece kişi tikleri ortaya çıkaran zorlu durumlarla baş etmeyi öğrenebilecek duruma gelebilir.

Sonuç olarak tik bozuklukları tedavisi için alanında bir uzmandan yardım almak gerekir. Uzman aile işbirliği ile çocuğa karşı tiklerin tedavisi için destekleyici tedavi yaklaşımlarını da kullanabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap