1. Ana Sayfa
  2. Çocuk Gelişimi

Ayrılma Anksiyetesi Nedir?

Ayrılma Anksiyetesi Nedir?
0

Yazıda Neler Var?

Ayrılma Anksiyetesi Nedir ve Ayrılma Anksiyetesi Belirtileri Nelerdir?

Ayrılma anksiyetesi nedir? Çocuğun evden ayrılma ya da evdeki bir kişiden ayrılma korkusudur. Bu korku beklenen durumdan fazladır ve aşırı reaksiyon gösterebilme özelliği vardır. Çocuk evden ya da bağlandığı kişiden her ayrıldığında aşırı kaygı yaşar. Sürekli bağlandığı kişi ile birlikte olmak isteme ve ona ihtiyaç duyma özelliği vardır. Ayrılma anksiyetesi nedir? Çocuğun anne ve babasını kaybetme korkusu ve bir daha bulamama kaygısı vardır. Özellikle okula yeni başlayacak olan çocuklarda ayrılma anksiyete belirtileri sıklıkla gözlenmektedir. Bu nedenle ebeveynler ve öğretmenler işbirliği içerisinde hareket etmelidirler. Çocuğun bu kaygılı dönemini rahat atlatması için çalışmalıdırlar.

ayrılma anksiyetesi nedir

Ayrılma Anksiyetesi Belirtileri Nelerdir?

Ayrılma anksiyetesi nedir? Bu rahatsızlık genel olarak ruh sağlığının olumsuz olduğunun göstergesidir. Çünkü bu rahatsızlığı olan çocuklarda sürekli anne ve babalarının çevresinde dolanmaktadırlar. Tek başlarına bile odada kalamazlar. Misafirliğe gittiklerinde sürekli anne ya da babasının yanında durmak isterler. Eve gitme isteği sürekli vardır. Ayrılma anksiyetesinin belirtileri ise şöyledir;

  • Okula gitmemek için sürekli ağlama, yalvarma yakarma davranışları
  • Okula gitme saati yaklaştığında anlaşılmaz şikayetlerde bulunma
  • Okula gitme saatinde aşırı panik olma
  • Okula gitme saati yaklaştığında bulantı, kusma, karın ağrıları, baş dönmesi, ishal, bayılma gibi bedensel tepkiler verebilirler.
  • Duygusal krizler
  • Öfke patlamaları
  • Geceleri kabus görmek
  • Okul performansı düşüktür.

Ayrılma anksiyetesi nedir? Çocuğun bağlandığı kişiden ayrılmamak için anlaşılmaz reaksiyonlar göstermesidir. Ayrılma anksiyetesi, daha önceden depresyon ya da anksiyete bozuklukları gibi rahatsızlıkları olan ebeveynlerin çocuklarında daha çok görülebilmektedir.

Ayrılma anksiyetesi olan çocuklar genelde utangaç bir kişiliğe sahip olmaktadırlar. Kendi yaşıtları ile iletişimde sorunlar yaşarlar ve ailelerine de kendilerini tam açamazlar. Bir diğer etkenler ise anne ve babanın boşanması da çocukta bu rahatsızlığa neden olabilir. Çocuk anne ve babanın boşanmasından kendisini suçlu hissedebilir. Ayrıca yeni eve taşınma, okul değiştirme gibi etkenlerde etkili olabilmektedir.

Sonuç olarak ayrılma anksiyetesi nedir? Çocuğun anne ya da babasına aşırı bağlanması ve onların yanlarından hiç ayrılmak istememesidir. Bu durumda olan çocukların bir uzmandan ayrılma anksiyetesi tedavisi alması gerekir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap