1. Ana Sayfa
  2. İnsan İlişkileri

Sosyal Psikoloji Nedir ve Sosyal Psikoloji Neyle İlgilenir?

Sosyal Psikoloji Nedir ve Sosyal Psikoloji Neyle İlgilenir?
0

Yazıda Neler Var?

Sosyal Psikoloji Nedir ve Sosyal Psikoloji Neyle İlgilenir?

Sosyal psikoloji nedir? İnsanın diğer insanlardan duygu, düşünce ve davranışsal anlamda ne derece etkilendiğidir. Örnek verecek olursak sinemadaki bir filmi beğenmesek bile diğer arkadaşlarımız beğendiği için bizde o yönde fikir belirtebiliriz. Bir başka örnekte ise televizyonda cep telefonu reklamı gördüğümüzde telefonumuzu değiştirebiliriz. Bu nedenle sosyal psikoloji içerisinde pek çok konu bulunmaktadır. Özellikle sosyal davranış, sosyal uyum, sosyal algı, liderlik, sözel olmayan davranışlar gibi birçok kavram vardır. Sosyal psikoloji nedir? İnsanların gruba uyum sağlaması, itaat etmesi ya da itaatsizlik gibi alanlarda araştırma yapan psikolojinin alt dalıdır.

sosyal psikoloji nedir

Sosyal Psikoloji Ne İle İlgilenir?

Sosyal psikoloji nedir? İnsanın davranışlarını etkileyen sosyal süreçlerin etkisini araştıran bilim dalıdır. Sosyal psikoloji içerisinde Sherif’in grup normu oluşma deneyi ilk en iyi bilinen deney olarak tarihe geçmiştir. Sherif, deneyinde karanlık bir odada bir ışık noktasına bir süre bakıldığında bu ışık noktası hareket ediyormuş gibi görünür. Otokinetik etki denilen bu algı yanılsamasından yararlanarak daha önceden birbirini tanımayan kişileri odaya sırayla sokmuştur. Bireyler teker teker ışık noktasına belli bir süre bakmışlardır. Sonra kaç santim hareket ettiği sorulmuştur. Bireyler ilk başta kendilerine göre farklı farklı cevaplar vermişlerdir. Ardından bireyler grupça karanlık odaya sokulduğunda bu sefer yüksek sesle kaç santim hareket ettiği sorulmuştur. Başlangıçta her birey kendine göre cevap verirken bu kez gruba uyarak cevaplar verilmeye başlanmıştır. Böylece kişi kendisi farklı bir şey görürken gruptakilere uyarak grubun söylemlerini sıralamaya başlamıştır.

Milgram’ın kendi deneylerinde elde ettiği şey ise insanlar itaat etmeyi bazen başkalarına bazen kendisine yönlendirir. İnsan eğer karşısındaki üstün görüyorsa itaat etme davranışı göstermektedir. Hatta Migram kendi deneyinde insanların otoriteye insan hayatını tehlikeye sokulduğu durumlarda bile uyma davranışı gösterdiğini ifade eder. Bu durumda akıllara savaşlarda insanlık suçu işleyen askerlerin aslında bu suçu kendilerinin değil otoritenin işlediğini ifade ettikleri gelmektedir.

Sonuç olarak sosyal psikoloji nedir? İnsanın diğer insanlar ile ilişkilerden ne derece etkilendiği ile ilgilenen bir bilim dalıdır. Bu durumda insanlar sosyal etkiye karşı ne yaparlar, sosyal olarak itaat etme nasıl oluşur gibi soruların cevapları aranır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap