Hoş Geldiniz. Tarih: 17.01.2019

Aşk Nedir?

Aşk Nedir?Aşk, hepimizin bildiğine inandığı bir sözcüktür. Sözlüklerde aşkın karşılığı ‘’Büyük romantik yeğinlikle sevme’’ olarak verilir.

Sevilenlerin iyilik ve ‘’mutluluk’’u isteme ve bunun için çalışma gibi niteliklerden de söz edilebilir.

Romantik aşk, birisine doğru çekilme, aşık olma, aşkı yaşama ve sevmenin eşit aralıklarla sıralandığı bir boyut olarak düşünülebilir.

Aşık olma, birbirlerine doğru güçlü bir biçimde çekilen insanların duygularını derinleştirmeleri ve ilişkiyi sürdürmek istemeye başlamalarıyla doğar.

Aşık olma, genel olarak yüksek fiziksel uyarılmayı, artan duygusallığı ve sevilen kişinin sık sık düşünülmesini içerir.

Kuşkusuz aşık olma yalnızca belirli özellikleri olan insanlar için anlamlıdır. Diğer insanlarda aşk zamanla gelişir.

Gerçek aşık olma durumu, daha genel anlamda, sevgiden biraz değişik görünür. Aşık olmanın alışılmış olarak cinsel bir çekim ve arzu bileşeni ile ilişkili olduğu varsayılır.

Sevgi ise cinsel bir bileşenin olmadığı ve romantik ortaklar, aile üyeleri veya arkadaşlar için kullanılabileceği ortaya konulur.

aşk

Aşk YollarıBirçok bilim adamı aşkın iletişimsel yönlerini vurgulamıştır. İletişimin öznel, romantik aşk deneyimini hem açığa vuran hem de belirleyen temel eylem olduğuna işaret ederler. Bilim adamlarının romantik ilişki içindeki kişilerle görüşmeler sonucunda aşkın hem yaşanma hem de ifade edilme yollarının bir sınıflamasını yapmışlardır. Yapılan sınıflamada geliştirilen aşkın yolları; etkin, sezgisel, güvenli, geleneksel romantik yollardır. Her aşkın türü biraz farklı yollar ile dışa vuruluyordu. Örnek olarak sezgisel aşkın yolu sözsüz iletişim hakim iken, etkin aşkta duyguları tartışma hakimdir.

Bazı bilim adamlarına göre ise; yakınlık, tutku ve bağlanma olarak üç ana bileşenden oluştuğunu söylemişlerdir. Bu üç bileşen birbirleriyle yüksek düzeyde ilişkili oldukları açığa çıkmıştır. Hatta aşkın ana öğeleri bu üç bileşendir.

Aşk Tarzlarıİnsanların kişisel tarzları, çalışma tarzları ve giyim tarzları olduğu kadar aşkın tarzları da vardır. Atlı temel aşkın tarzı belirlenmiş ve araştırılmıştır;

  • Tutkulu
  • Oyuncu
  • Arkadaşça
  • Mantıklı
  • Bağımlı
  • Özgeci

Bilim insanlarının aşk tarzlarını araştırma amaçları, kişinin cinsiyet, kişilik, etnik köken, açılma, ilişki doyumu bağlantılı yapılarla ilişkilendirmektir. Böylece kişinin dünyaya bakış açısını ve psikolojik rahatsızlıklarla olan ilişkisini açığa çıkarmak amaçlanmaktadır.

Sonuç olarak hemen hemen her insan için bir anlam ifade etmektedir. Aşkın, tutku, yakınlık, bağlanma ile yakından ilişkilidir. Yukarıda bahsedilen aşkın tarzları da kişinin hangi aşkın tarzına sahip olduğuna göre kişilik yapı sistemleri arasında bir bağlantı olduğuna inanılmıştır.BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ