1. Ana Sayfa
  2. Psikolojik Rahatsızlıklar

Depresyon Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Depresyon Tedavi Edilmezse Ne Olur?
0

Depresyon, kişi için haftalarca hatta aylarca devam eden hiçbir etkinlikten zevk alamama, isteksiz olma, umutsuzluk, özgüvenin giderek azalması durumudur. Depresyon kişide suçluluk, utanç, çaresizlik, değersiz hissetme gibi olumsuz duyguları beraberinde getirmektedir. Bu durumda olan kişinin ailesi ve yakın çevresi bu durumu gözlemlemektedir. Ancak çoğu zaman kişinin ailesi ya da yakın çevresi bu durumla karşı karşıya kaldıklarında ne yapacaklarını bilemezler. Özellikle majör depresyonu gibi şiddetli bir rahatsızlık yaşanıyorsa tedavi uygulanmaması takdirde ileride kişi için önemli problemlere yol açabilir.

Tedavi edilmeyen hastalık Depresyon

Depresyonun tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Ancak tedavisi uygulanmazsa kişi için bu durum alkol bağımlılığı, madde bağımlılığı gibi ileride yol açabilecek ciddi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. En başta kişinin çevresiyle olan ilişkisini zayıflatır ve zamanla daha çok büyük sorunlara yol açar.

Depresyon yaşayan kişilerin duygu, düşünce ve davranışları birbirleriyle bitişiktir. Bu durumda kişinin depresyondan hemen kurtulması gibi bir şey söz konusu değildir. Kişi psikoterapi ve ilaç kullanımı ile ihtiyacı olan tedaviyi alması gerekir. Aksi takdirde kişi aylarca hatta yıllarca sürecek olan bir hastalığın pençesinden kurtulamaz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap